Gränsjakten 2009on 2009-07-29 09:58
Startlista Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2008

tartnr  Bricka Namn                      Klubb                              Start 


H80  (3)    2.2 km   7 K                                 

   301   15878 Karleric Fransson         Trollhättans SOK                   18:01 
   302         Vakans                    Vakant                             18:04 
   303   16452 Carl-Åke Hansson          Laholms IF OK                      18:07 



H75  (6)    2.2 km   7 K                                 

   817  404291 Einar Haugen              Halden SK                          18:10 
   310   24921 Leif Ove Kilborn          Uddevalla IS                       18:13 
   311         Vakans                    Vakant                             18:16 
   312  243567 Kjell Teigland            Östmarka OK                        18:19 
   313   36178 Nils Jansson              Skattkärrs IF                      18:22 
   314   36651 Bertil Lundberg           Lustens OK                         18:25 



H70  (8)    2.2 km   6 K                                 

   319  209439 Roger Torper              Skaukamratene                      17:59 
   320  334179 Arne Jordal               Lillomarka O-lag                   18:02 
   321  243066 Arne Scheie               Östmarka OK                        18:05 
   322         Vakans                    Vakant                             18:08 
   323   76197 Finn Vestby               Varteig OL                         18:11 
   324  209409 Björn Husa                IDD SK                             18:14 
   325   14230 Roland Dahl               IFK Göteborg                       18:17 
   326   14504 Andre Alexandersson       Kungälvs OK                        18:20 



H65  (10)   2.3 km   7 K                                 

   330  610001 Kalle Johansson           OK Skogshjortarna                  18:03 
   331   30722 Sören Andersson           IK Dran                            18:06 
   332   14250 Henrik Hvoslef            IK Stern                           18:09 
   333   28852 Ivan Andersson            Markbygdens OK                     18:12 
   334  202080 Jörgen Christian Nielsen  Rävetofta OK                       18:15 
   335   17488 Lennart Nilsson           Malmö OK                           18:18 
   336   14498 Algot Hansson             Kungälvs OK                        18:21 
   337         Vakans                    Vakant                             18:24 
   338   26384 Svein Bakken              Stigsökarna                        18:27 
   339   15821 Ronny Andersson           OK Skogshjortarna                  18:30 



H60  (17)   2.6 km   7 K                                 

   344   42299 Jonas Berglund            SoIK Hellas                        17:58 
   345   14746 Anders Axelsson           Sävedalens AIK                     18:01 
   346   36711 Geir Tröan                Kolbtn & Skimt OL                  18:04 
   347   17161 Bill Schölin              Tockarps IK                        18:07 
   348  356093 Johnny Karlsson           Uddevalla OK                       18:10 
   349  209407 Leif Bokeröd              IDD SK                             18:13 
   350  407267 Anders Björnberg          Frölunda OL                        18:16 
   351  209423 Jimmi Nordli              Trösken IL                         18:19 
   352  717445 Lars Ljungberg            Trollhättans SOK                   18:22 
   353   17205 Stefan G Larsson          OK Njudung                         18:25 
   354  419699 Erland Svensson           Kvillebyns SK                      18:28 
   355  209405 Öivind Holt               Halden SK                          18:31 
   356   27754 Lennart Hermansson        Stenungsunds OK                    18:34 
   357   13689 Bertil Karlsson           Hjobygdens OK                      18:37 
   358   14332 Bengt-Rune Wallström      IK Uven                            18:40 
   359  243045 Robert Svartholm          Gammelstads IF                     18:43 
   360   37159 Hans Holgersson           OK Måsen                           18:46 



H55  (19)   2.9 km   10 K                                

   853   26575 Mats Blom                 Ljungskile FK                      18:45 
   370  219940 Anders Johansson          OK Skogsstjärnan                   18:48 
   371   15658 Anders Eriksson           IF Hagen                           18:51 
   372  500514 Lars Hogedal              Vänersborgs SK                     18:54 
   373   26233 Roalh Kleveland           Kvillebyns SK                      18:57 
   374  204956 Carl Gunnar Boström       Enebybergs IF                      19:00 
   375  511004 Stefan Millegård          Sävedalens AIK                     19:03 
   376  202458 Bror Widen                Uddevalla OK                       19:06 
   377         Vakans                    Vakant                             19:09 
   378  500410 Per Fredriksson           OK Skogshjortarna                  19:12 
   379  340286 Stefan Gunnarsson         Kristinehamns OK                   19:15 
   380  342627 Gert Ivarsson             OK Skogshjortarna                  19:18 
   381  520922 Thomas Albinsson          Bredaryds SOK                      19:21 
   382  209402 Johnny Kitteröd           Gimle IF                           19:24 
   383   26202 Arvid Galborgen           Eds SK                             19:27 
   384   36928 Olov Öström               OK Tyr                             19:30 
   385   26640 Yngve Ernstsson           FK Göingarna                       19:33 
   386  341502 Hans Huseby               Halden SK                          19:36 
   387  247239 Björn Heidenström         Fredrikstad SK                     19:39 



H50  (31)   3.0 km   8 K                                 

   855  560312 Sixten Westlund           OK Tyr                             18:15 
   841   47396 Sven-Erik Levin           Tierps SOK                         18:18 
   838  860609 Johan Berglund            Sävedalens AIK                     18:21 
   831  308545 Torgeir Strandhagen       Röyken O-lag                       18:24 
   389  209443 Terje Mathisen            Tyrving                            18:27 
   390  334004 Egil Wickstrand Iversen   Heming/Njård O-Lag                 18:30 
   391  209419 Trygve Tveterås           Fredrikstad SK                     18:33 
   392  560619 Håkan Forsman             Ronneby OK                         18:36 
   393  330832 Kjell Arne Olseng         Sarpsborg O-Lag                    18:39 
   394   14780 Christer Bergagård        Tolered-Utby Ol-klubb              18:42 
   395  242045 Eirik Tandrevold          Fossum IF                          18:45 
   396  263754 Jan Ivarsson              OK Skogshjortarna                  18:48 
   397   30267 Mikael Byström            Järfälla OK                        18:51 
   398  413160 Petter Fure               Oppsal IF                          18:54 
   399  412771 Svend Erik Skovsgaard     Viborg OK                          18:57 
   400  560215 Anders Löfgren            Järfälla OK                        19:00 
   401         Vakans                    Vakant                             19:03 
   402  426054 Stig Barrett              Viborg OK                          19:06 
   403  930155 Rolf Gunnar Bredesen      Fossum IF                          19:09 
   404  209424 Svein S Jacobsen          Tyrving                            19:12 
   405   26644 Thomas Nilsson            FK Göingarna                       19:15 
   406   29788 Per-Olov Sjöström         Västerås SOK                       19:18 
   407   19799 Bernt Myrvold             Sarpsborg O-Lag                    19:21 
   408   14923 Björn Reger               Stora Tuna OK                      19:24 
   409   28370 Erik Jan-Olof Eriksson    Annebergs GIF                      19:27 
   410  364996 Björn Åstorp              Sarpsborg O-Lag                    19:30 
   411  352915 Morgan Eriksson           IF Rigor                           19:33 
   412  411857 Keld Gade                 Viborg OK                          19:36 
   413  354337 Jan Eskilsson             Haninge SOK                        19:39 
   414   25229 Kurt Nilsson              Västvärmlands OK                   19:42 
   415  429794 Lars Hjermstad            Fossum IF                          19:45 



H45  (27)   3.3 km   10 K                                

   851   36413 Jari Pöyhönen             IFK Lidingös Skid o OK             18:24 
   843  209433 Jim Olaussen              Halden SK                          18:27 
   839  306198 Jan Hansson               Stenungsunds OK                    18:30 
   819  243711 Tommy Bunaes              Halden SK                          18:33 
   804  356633 Roger Pihl                SOK 68                             18:36 
   801   17274 Anders Sjögren            OK Kullingshof                     18:39 
   420  611121 Tom Hollowell             OK Tyr                             18:42 
   421  205439 Anders Enmark             Gävle OK                           18:45 
   422   30082 Lars Öhrman               Söders SOL Tyresö                  18:48 
   423  654123 Steve McLean              GB Start                           18:51 
   424  402973 Jan-Åke Karlsson          Hagaby GoIF                        18:54 
   425  209406 Frank Svaröd              IDD SK                             18:57 
   426   10289 Mikael Backlund           Dalaportens OL                     19:00 
   427  352088 Tomas Vidfelt             Lindebygdens OK                    19:03 
   428         Vakans                    Vakant                             19:06 
   429  640124 Kjell Einarsson           OK Skogshjortarna                  19:09 
   430  407268 Ulf Almehed               Frölunda OL                        19:12 
   431  234621 Jo Köhn                   Halden SK                          19:15 
   432  209417 Christopher Schive        OK Moss                            19:18 
   433   30803 Pontus Fritzell           Mullsjö SOK                        19:21 
   434   15814 Andres Laas               OK Skogshjortarna                  19:24 
   435  259315 Pär Lundqvist             Hagaby GoIF                        19:27 
   436  631014 Lars-Olof Lundquist       Nybro OK                           19:30 
   437  610508 Leif Helgman              OK Tyr                             19:33 
   438  227312 Martin Carlsson           Täby OK                            19:36 
   439  344502 Lars Bollmark             IF Hallby                          19:39 
   440   46790 Claes-Göran Petersson     Burseryds IF                       19:42 



H40  (18)   3.6 km   10 K                                

   846  202305 Nils Gustafsson           IFK Göteborg                       17:51 
   850   29948 Jonatan Börjesson         Hestra IF                          18:54 
   847   10049 Thomas Kullander          Sävedalens AIK                     18:57 
   792  650721 Örjan Tingström           OK Klemmingen                      19:00 
   445   25115 Anders Larsson            Vänersborgs SK                     19:03 
   446   14704 Nichlas Wallström         Sävedalens AIK                     19:06 
   447   19542 Max Tholén                OK Skogshjortarna                  19:09 
   448  681215 Björn Axel Gran           Halden SK                          19:12 
   449  209416 Eivind T Solhaug          OK Moss                            19:15 
   450   10508 Magnus Sterner            Strängnäs-Malmby OL                19:18 
   451  208062 Tommy Nilsson             Söders SOL Tyresö                  19:21 
   452  408983 Patrik Wåhlin             OK Skogsfalken                     19:24 
   453  209430 Terje Larsen              IDD SK                             19:27 
   454  261416 Joakim Mellqvist          Västvärmlands OK                   19:30 
   455  209404 Svend Arne Ytterböl       Gimle IF                           19:33 
   456   25683 Per Källvik               Åmåls OK                           19:36 
   457  403553 Patrik Blomberg           IK Standard                        19:39 
   458   26452 Anders Gustafsson         Uddevalla OK                       19:42 



H35  (15)   3.8 km   9 K                                 

   848   10992 Anders Arfwedson          Frölunda OL                        18:44 
   844  504351 Stefan Spirgi             Schweiz                            18:47 
   796  344578 Magnus Homann             Frölunda OL                        18:50 
   787   47283 Mats Bergenfur            OK Älgen                           18:53 
   786  710209 Jonas Bergenfur           OK Älgen                           18:56 
   460  213295 Antoine Jolly             Guyancourt Orientation 78          18:59 
   461   30382 Åke Ljunggren             Linköpings OK                      19:02 
   462   15612 Jesper Svedberg           IFK Lidingös Skid o OK             19:05 
   463  727374 Fredrik Karlsson          Göteborg-Majorna OK                19:08 
   464  711012 Mattias Balck             IFK Lidingös Skid o OK             19:11 
   465  209413 Espen Feyling             Kolbtn & Skimt OL                  19:14 
   466  340272 Erik Aderstedt            Kungälvs OK                        19:17 
   467  263501 Erik Österlin             Sävedalens AIK                     19:20 
   468  205073 Rune Larsson              IFK Moras OK                       19:23 
   469         Vakans                    Vakant                             19:26 



H21L  (47)  4.9 km   14 K                                

    43  890118 Daniel Majek              Täby OK                            17:37 
    44  503744 Anatolijs Tarasovs        Ärla IF                            17:40 
    45  202455 Johan Hellman             Vänersborgs SK                     17:43 
    46  840723 Johan Lindahl             Täby OK                            17:46 
    47  811222 Erik Engstrand            IFK Göteborg                       17:49 
    48  860712 Erik Johansson            Falköpings AIK OK                  17:52 
    49  501920 Axel Fischer              Halden SK                          17:55 
    50  584778 Ben Chesters              GB Start                           17:58 
     1  720411 Erik Tholén               OK Skogshjortarna                  18:01 
     2  871223 Patrik Karlsson           Växjö OK                           18:04 
     3  781002 Andréas Thern             IFK Göteborg                       18:07 
     4  880505 Jens Öström               OK Tyr                             18:10 
     5  553570 Mikael Jansson            IFK Lidingös Skid o OK             18:13 
     6  850212 William Lind              Malungs OK Skogsmårdarna           18:16 
     7  501876 Martin Larbo              IFK Lidingös Skid o OK             18:19 
     8  505582 Jo Wiklund                Nydalens SK                        18:22 
     9  909008 Fredrik Carlsson          Täby OK                            18:25 
    10  871001 Thomas Carlsson           Malungs OK Skogsmårdarna           18:28 
    11  810106 Göran Anlind              Täby OK                            18:31 
    12  979798 Klas Dalberg              Göteborg-Majorna OK                18:34 
    13  850406 Jonas Bäckström           Malungs OK Skogsmårdarna           18:37 
    14  930003 Anders Axenborg           Göteborg-Majorna OK                18:40 
    15  820330 Erik Andersson            OK Denseln                         18:43 
    16  820301 Andrew Quin               IFK Lidingös Skid o OK             18:46 
    17  866866 Johan Greger Larsson      IFK Göteborg                       18:49 
    18  810622 Per Brolund               OK Denseln                         18:52 
    19  810222 Per-Anders Eggertsen      IFK Göteborg                       18:55 
    20  820429 Anders Boström            Järfälla OK                        18:58 
    21  780610 Martin Ivarsson           Vänersborgs SK                     19:01 
    22  505593 Frederic Tranchand        Sävedalens AIK                     19:04 
    23  353075 Oscar Gustafsson          Skåneslättens OL                   19:07 
    24  501976 Simon Wegmüller           OK Rodhen                          19:10 
    25  761207 Håkan Gunnarsson          OK Orion                           19:13 
    26  890216 Marcus Millegård          Sävedalens AIK                     19:16 
    27  690207 Mats Röjgård              OK Kolmården                       19:19 
    28  343290 Asbjörn Byggland          Bö O-Lag                           19:22 
    29  870308 Johan Eriksson            Gävle OK                           19:25 
    30  502546 Oleksandr Kratov          OK Orion                           19:28 
    31  700112 Jimmy Birklin             Malungs OK Skogsmårdarna           19:31 
    32  555552 Embrey Iain               GB Start                           19:34 
    33  701500 Hans Brolund              OK Denseln                         19:37 
    34  209429 Niklas Wrane              Söders SOL Tyresö                  19:40 
    35  871010 Erik Ivarsson Sandberg    OK Denseln                         19:43 
    36  435995 Gunnar Elveljung          IFK Göteborg                       19:46 
    37  500167 Nick Barrable             OK Ravinen                         19:49 
    38  864892 David Bejbom              Vänersborgs SK                     19:52 
    39  760402 Martin Söderberg          OK Orion                           19:55 



H21  (3)    4.3 km   12 K                                

   475   11012 Per-Åke Bastestad         Tolered-Utby Ol-klubb              19:20 
   476  209425 Kristoffer Jacobsen       Tyrving                            19:23 
   477         Vakans                    Vakant                             19:26 



H20L  (10)  4.3 km   13 K                                

   150  890107 Christian Hjalmarsson     OK Njudung                         18:59 
   101  330831 Jonas Olseng              Sarpsborg O-Lag                    19:02 
   102  900413 Ivar Svartholm            Gammelstads IF                     19:05 
   103   30820 Christoffer Eskilsson     Haninge SOK                        19:08 
   104  811098 Hans Persson              Gävle OK                           19:11 
   105  417496 Håvard Berget             Sarpsborg O-Lag                    19:14 
   106  900626 Simon Waller              OK Vargen                          19:17 
   107  980101 Olof Sandgren             OK Orion                           19:20 
   108  242046 Eivind Landmark Tandrevol Fossum IF                          19:23 
   109  891108 Kent Ohlsson              Haninge SOK                        19:26 



H18L  (29)  3.9 km   12 K                                

   249  409589 Tobias Nilsson            OK Skogsfalken                     18:13 
   250  910125 Christian Tingström       OK Klemmingen                      18:16 
   201  521991 Tom Ryan                  OK Tyr                             18:19 
   202  910704 Oskar Nordmark            Järfälla OK                        18:22 
   203  910504 Jakob Enmark              Gävle OK                           18:25 
   204  910726 Anton Wiberg              OK Skogsfalken                     18:28 
   205  910200 Måns Sandgren             OK Orion                           18:31 
   206  930825 Graham Hemingway          OK Ravinen                         18:34 
   207  911103 Anton Österblad           OK Skogsfalken                     18:37 
   208  895151 Jonathan Crickmore        OK Ravinen                         18:40 
   209  920327 Jesper Öström             OK Tyr                             18:43 
   210  503677 Duncan Birtwistle         OK Ravinen                         18:46 
   211  887399 Finlay Langan             OK Tyr                             18:49 
   212  920126 Andreas Calleberg         Söderhamns OK                      18:52 
   213  999990 Johannes Hov Höidal       Fossum IF                          18:55 
   214  887401 Jamie Stevenson           OK Ravinen                         18:58 
   215  914571 Christoffer Ohlsson       Uddevalla OK                       19:01 
   216  895147 Tom Fellbaum              GB Start                           19:04 
   217  614199 Markus Krona              OK Skogshjortarna                  19:07 
   218         Simen Haugerud            Indre Östfold                      19:10 
   219  503568 Rob Gardner               OK Ravinen                         19:13 
   220         Vakans                    Vakant                             19:16 
   221  241893 Halvor Landmark Tandrevol Fossum IF                          19:19 
   222  911110 Felix Larsson             OK Skogsfalken                     19:22 
   223  895150 Peter Bray                OK Ravinen                         19:25 
   224  910815 Simon Hedlund             Köping-Kolsva OK                   19:28 
   225  401235 Will Gardner              OK Ravinen                         19:31 
   226  920222 Joakim Carlsson           Täby OK                            19:34 
   227  910727 Erik Fernlund             Säterbygdens OK                    19:37 



H16  (15)   2.9 km   10 K                                

   824  409572 Oscar Jensen              Eds SK                             17:54 
   793  930326 Conrad Tingström          OK Klemmingen                      17:57 
   810  500202 Marcus Boman              Stångenäs AIS                      18:00 
   480  245804 Rasmus Mellqvist          Västvärmlands OK                   18:03 
   481  800088 Thomas Schive             OK Moss                            18:06 
   482  930922 Anton Helgman             OK Tyr                             18:09 
   483  263753 Albin Östling             OK Skogshjortarna                  18:12 
   484         Vakans                    Vakant                             18:15 
   485  352094 Martin Vidfelt            Lindebygdens OK                    18:18 
   486  932306 Joar Svartholm            Gammelstads IF                     18:21 
   487  902933 Anton Karlsson            OK Kullingshof                     18:24 
   488  938016 Anders Ohlsson            Uddevalla OK                       18:27 
   489  700070 Joakim Byström            Järfälla OK                        18:30 
   490  940501 Victor Flingmark          Uddevalla OK                       18:33 
   491  931101 Pontus Öström             OK Tyr                             18:36 



H14  (17)   2.9 km   9 K                                 

   842  209450 Anders Olaussen           Halden SK                          17:51 
   805  353631 Alexander Pihl            SOK 68                             17:54 
   832  553378 Haakon Kindem             Gimle IF                           17:57 
   809         Tobias Karlsson           OK Landehof                        18:00 
   495  209420 Markus Holter             Skaukamratene                      18:03 
   496         Vakans                    Vakant                             18:06 
   497  302682 Joel Vidfelt              Lindebygdens OK                    18:09 
   498  208079 Karl Karlsson             OK Kullingshof                     18:12 
   499   20480 Carl Andersson            OK Tyr                             18:15 
   500  409526 Gabriel Andersson         Idefjordens SK                     18:18 
   501  355800 Anton Blomdahl            Tullinge SK                        18:21 
   502   46789 Andreas Petersson         Burseryds IF                       18:24 
   503  219994 Jacob Lilljeqvist         Stigsökarna                        18:27 
   504  899014 Elias Wiklund             Nydalens SK                        18:30 
   505  429810 Johannes Kuhlin           Göteborg-Majorna OK                18:33 
   506   16287 Mattis Ernstsson          FK Göingarna                       18:36 
   507  306967 Olof Bollmark             IF Hallby                          18:39 



H12  (11)   2.5 km   11 K                                

   852  227398 Mattias Perneby           IFK Lidingös Skid o OK             17:53 
   849  407281 Rasmus Arfwedson          Frölunda OL                        17:56 
   806  353635 Daniel Pihl               SOK 68                             17:59 
   510  228027 Jonas Gustafsson          OK Kåre                            18:02 
   511  306977 Henning Bollmark          IF Hallby                          18:05 
   512  228035 Simon Gustafsson          OK Kåre                            18:08 
   513         Vakans                    Vakant                             18:11 
   514  209414 Arne Solhaug              OK Moss                            18:14 
   515  900907 Nils Alexandersson        Stora Tuna OK                      18:17 
   516  980726 Olav Schmitt Gran         Halden SK                          18:20 
   517  242204 Adam Broberg              IF Rigor                           18:23 



H10  (7)    2.3 km   8 K                                 

   788  231255 Hannes Bergenfur          OK Älgen                           17:58 
   520  429799 Håvard Hjermstad          Fossum IF                          18:01 
   521         Vakans                    Vakant                             18:04 
   522  429798 Erling Hjermstad          Fossum IF                          18:07 
   523   30383 Olof Ljunggren            Linköpings OK                      18:10 
   524  216481 Emil Pettersson           OK Dacke                           18:13 
   525  429797 Öivind Hjermstad          Fossum IF                          18:16 



D70  (6)    2.2 km   7 K                                 

   540   14473 Siv Alexandersson         Kungälvs OK                        18:31 
   541   14284 Eva Falk                  IK Stern                           18:34 
   542         Vakans                    Vakant                             18:37 
   543  428846 Bakken Gro                Stigsökarna                        18:40 
   544   37261 Ulla-Britt Lundberg       Lustens OK                         18:43 
   545  209403 Johanna Ytterböl          Gimle IF                           18:46 



D65  (5)    2.2 km   7 K                                 

   550   42598 Ingrid Lome-Hagman        Kolbtn & Skimt OL                  18:52 
   551         Vakans                    Vakant                             18:55 
   552   14287 Ulla Lindhe               IK Stern                           18:58 
   553   19507 Mona Carlson              OK Skogshjortarna                  19:01 
   554   17508 Gunnel Nilsson            Malmö OK                           19:04 



D60  (7)    2.2 km   6 K                                 

   813  209440 Marit Sörensen            Skaukamratene                      18:26 
   565         Vakans                    Vakant                             18:29 
   566   15828 Anita Andersson           OK Skogshjortarna                  18:32 
   567   11311 Ingrid Rex Wallström      IK Uven                            18:35 
   568  727645 Margareta Larsson         OK Njudung                         18:38 
   569   37478 Vivianne Holgersson       OK Måsen                           18:41 
   570   15820 Barbro Andersson          OK Skogshjortarna                  18:44 



D55  (9)    2.2 km   6 K                                 

   854   26574 Britt Blom                Ljungskile FK                      18:47 
   575   15657 Evamarie Lundahl          IF Hagen                           18:50 
   576   15042 Monica Lööf               Mariestads FK                      18:53 
   577  262886 Britt Sjögren             Kristinehamns OK                   18:56 
   578   19278 Kristina Larsson          OK Klyftamo                        18:59 
   579  209408 Marit Bokeröd Hansen      IDD SK                             19:02 
   580  228023 Margareta Schölin         Tockarps IK                        19:05 
   581         Vakans                    Vakant                             19:08 
   582   25473 Erén Lång Albinsson       Bredaryds SOK                      19:11 



D50  (15)   2.3 km   7 K                                 

   585  214205 Birgitta Olsson           OK Skogsfalken                     18:02 
   586         Vakans                    Vakant                             18:05 
   587   14646 Monica Knutsson           Sävedalens AIK                     18:08 
   588   26453 Ellinor Gustafsson        Uddevalla OK                       18:11 
   589  411858 Pia Gade                  Viborg OK                          18:14 
   590   26246 Kerstin Burman            Kvillebyns SK                      18:17 
   591   36471 Elisabeth Öström          OK Tyr                             18:20 
   592  302590 Katarina Östling          OK Skogshjortarna                  18:23 
   593  421770 Birgitte Bach             Viborg OK                          18:26 
   594   15815 Ann Laas                  OK Skogshjortarna                  18:29 
   595  356097 Eva Karlsson              Uddevalla OK                       18:32 
   596  209426 Lena Lundorff             Viborg OK                          18:35 
   597   14749 Gunilla Axelsson          Sävedalens AIK                     18:38 
   598  571127 Ann-Christin Nero         Ronneby OK                         18:41 
   599  209428 Hanne Jensen              Eds SK                             18:44 



D45  (23)   2.6 km   7 K                                 

   856  260678 Anna Weckner Westlund     OK Tyr                             18:43 
   840  258594 Christina Birath          Stenungsunds OK                    18:46 
   797   11077 Jenny Homann              Frölunda OL                        18:49 
   605   26659 Wiveka Ernstsson          FK Göingarna                       18:52 
   606   13892 Helena Pepa               Hagaby GoIF                        18:55 
   607  409525 Birgitta Larsson          OK Älgen                           18:58 
   608  402940 Catrine Karlsson          Hagaby GoIF                        19:01 
   609   29445 Annika Petersson          Burseryds IF                       19:04 
   610  778877 Solveig Sikkeland         Tyrving                            19:07 
   611   26266 Nina Bejbom               Uddevalla OK                       19:10 
   612  260622 Tone Hollowell            OK Tyr                             19:13 
   613   19438 Mia Gustafsson            OK Kåre                            19:16 
   614   29306 Charlotte Lundquist       Nybro OK                           19:19 
   615   14975 Ingrid Alexandersson      Stora Tuna OK                      19:22 
   616   14783 Lisbeth Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb              19:25 
   617   30807 Pia Käck-Fritzell         Mullsjö SOK                        19:28 
   618  209401 Kjersti Hov               Fossum IF                          19:31 
   619         Vakans                    Vakant                             19:34 
   620  242048 Bente Landmark            Fossum IF                          19:37 
   621  209422 Bente Line                Skaukamratene                      19:40 
   622  344510 Hillevi Eriksson          IF Hallby                          19:43 
   623  429795 Marianne Hjermstad        Fossum IF                          19:46 
   624   33416 Britt-Marie Johanson      OK Skogsstjärnan                   19:49 



D40  (17)   2.9 km   10 K                                

   630   15508 Åsa Wadensjö-Leo          Bredaryds SOK                      18:50 
   631  405502 Tina Helgman              OK Tyr                             18:53 
   632  353004 Ulrika Krona              OK Skogshjortarna                  18:56 
   633   10259 Ulrika Backlund           Dalaportens OL                     18:59 
   634   35055 Jeanette Jansson          Guyancourt Orientation 78          19:02 
   635  426055 Helle Nikkel              Viborg OK                          19:05 
   636   16682 Eva Pettersson            OK Dacke                           19:08 
   637   27182 Annica Tholén             OK Skogshjortarna                  19:11 
   638   14087 Annika Kuhlin             Göteborg-Majorna OK                19:14 
   639  997936 Kerstin Mitchell          HOC                                19:17 
   640  660628 Suzy Larsson              OK Skogshjortarna                  19:20 
   641  434047 Lene Stick Nielsen        Viborg OK                          19:23 
   642  209412 Monica Feyling            Kolbtn & Skimt OL                  19:26 
   643  248224 Katarina Almehed          Frölunda OL                        19:29 
   644  260670 Helena Svensson           OK Tyr                             19:32 
   645   44099 Helena Eriksson           Eds SK                             19:35 
   646   42989 Izabell Grälls            OK Kåre                            19:38 



D35  (7)    3.0 km   8 K                                 

   650  700916 Kristina Ljunggren        Linköpings OK                      18:03 
   651         Vakans                    Vakant                             18:06 
   652   19462 Linda Lövhammer           Strängnäs-Malmby OL                18:09 
   653   36107 Linn Nilsson              OK Tyr                             18:12 
   654  263995 Helen Carlsson            Åmåls OK                           18:15 
   655  700417 Yvonne Fjordside          Sävedalens AIK                     18:18 
   656  505601 Berit Sofie Wiklund       Nydalens SK                        18:21 



D21L  (21)  3.9 km   12 K                                

    97  910423 Camilla Berglund          Sävedalens AIK                     17:53 
    98  831016 Annica Gustafsson         IF Thor                            17:56 
    99   13893 Falk Beata                Hagaby GoIF                        17:59 
    51   30880 Sara Eskilsson            Haninge SOK                        18:02 
    52   42595 Line Hagman               NTUI                               18:05 
    53  724601 Elisabeth Hansson         IFK Lidingös Skid o OK             18:08 
    54   10375 Elin Björkman             Täby OK                            18:11 
    55  405432 Sara Grenmark             Tullinge SK                        18:14 
    56   41775 Charlotte Lindkvist       OK Denseln                         18:17 
    57         Vakans                    Vakant                             18:20 
    58  750915 Emma Andersson            Sävedalens AIK                     18:23 
    59  306894 Nadiya Volynska           OK Orion                           18:26 
    60  306404 Karin Lundberg            Järfälla OK                        18:29 
    61  810831 Jenny Eriksson            OK Rodhen                          18:32 
    62  204450 Ida Lindkvist             OK Denseln                         18:35 
    63  840214 Karin Boström             Järfälla OK                        18:38 
    64  800707 Emelie Svalin             Vänersborgs SK                     18:41 
    65  205412 Elisabet Enmark           Gävle OK                           18:44 
    66  204657 Jenny Röjgård             OK Kolmården                       18:47 
    67  831003 Linda Byström             IF Thor                            18:50 
    68  870317 Maria Arvidsson           Göteborg-Majorna OK                18:53 



D21  (8)    3.3 km   10 K                                

   845    6628 Stefanie Walter Spirgi    Schweiz                            17:54 
   816  209441 Ann Helen Aabogen Haugaar Skaukamratene                      17:57 
   791   37820 Ann Hyvönen               Skattkärrs IF                      18:00 
   660  750705 Lisa Ahnoff               Göteborg-Majorna OK                18:03 
   661         Vakans                    Vakant                             18:06 
   662  263739 Karin A Thern             IFK Göteborg                       18:09 
   663  860505 Karin Löfgren             Järfälla OK                        18:12 
   664  354392 Ida Hördegård             IFK Göteborg                       18:15 



D20L  (5)   3.4 km   11 K                                

   199  900915 Lina Blomqvist            OK Skogsfalken                     17:58 
   151  302229 Mia Kaisajuntti           OK Skogsfalken                     18:01 
   152  900731 Lisa Pettersson           OK Dacke                           18:04 
   153         Vakans                    Vakant                             18:07 
   154  901207 Lisa Rönnols              Täby OK                            18:10 



D20  (5)    3.0 km   8 K                                 

   837  900513 Anna Bachman              Täby OK                            19:10 
   670  229960 Carin Reinholdsson        IF Thor                            19:13 
   671  209418 Susanne Tveterås          Sarpsborg O-Lag                    19:16 
   672         Vakans                    Vakant                             19:19 
   673  241991 Lina Persson              Hagaby GoIF                        19:22 



D18L  (23)  3.2 km   9 K                                 

   299  910622 My Westlund               OK Tyr                             17:59 
   251  911006 Viktoria Ernstsson        FK Göingarna                       18:02 
   252  920907 Tove Alexandersson        Stora Tuna OK                      18:05 
   253  910310 Moa Johanson              OK Skogsstjärnan                   18:08 
   254  920418 Julia Lundquist           Nybro OK                           18:11 
   255  895156 Katrin Harding            OK Ravinen                         18:14 
   256   13895 Lovisa Falk               Hagaby GoIF                        18:17 
   257  920114 Anette Önerud             OK Ravinen                         18:20 
   258  204449 Linda Lindkvist           OK Denseln                         18:23 
   259  920809 Maja Pettersson           OK Dacke                           18:26 
   260  504295 Abi Longhurst             OK Ravinen                         18:29 
   261  920406 Anna Arvidsson            Kalmar OK                          18:32 
   262  504298 Kirsty Coombs             OK Ravinen                         18:35 
   263   29452 Pernilla Petersson        Burseryds IF                       18:38 
   264  887397 Sophie Kirk               OK Ravinen                         18:41 
   265  920831 Hanna Wåhlin              OK Skogsfalken                     18:44 
   266  503680 Joanna Shepherd           OK Ravinen                         18:47 
   267  910403 Erika Rovina              OK Skogsfalken                     18:50 
   268  263080 Sara Karlsson             OK Skogsstjärnan                   18:53 
   269  859595 Charlotte Watson          OK Ravinen                         18:56 
   270         Vakans                    Vakant                             18:59 
   271  895158 Aine McCann               OK Ravinen                         19:02 
   272  911211 Kristin Carbonnier        KFUM Örebro OK                     19:05 



D16  (12)   2.9 km   9 K                                 

   822  818280 Malena Asheim Birkeland   Halden SK                          18:42 
   820  947020 Gry Granstedt             Halden SK                          18:45 
   675  930406 Linnea Gustavsson         Uddevalla OK                       18:48 
   676  940407 Agnes Leo                 Bredaryds SOK                      18:51 
   677  941206 Julia Ohlsson             Uddevalla OK                       18:54 
   678         Vakans                    Vakant                             18:57 
   679  940694 Marianne Opsahl Bredesen  Fossum IF                          19:00 
   680  407269 Emma Almehed              Frölunda OL                        19:03 
   681  940325 Gunvor Hov Höidal         Fossum IF                          19:06 
   682  334007 Pia Skyttersäter Iversen  Heming/Njård O-Lag                 19:09 
   683  209415 Johanne Solhaug           OK Moss                            19:12 
   684  351179 Moa Enmark                Gävle OK                           19:15 



D14  (13)   2.6 km   8 K                                 

   823  969609 Nina Asheim Birkeland     Halden SK                          18:28 
   802   44408 Sofia Sjögren             OK Kullingshof                     18:31 
   800  951919 Sanna Skoog               Kils OK                            18:34 
   690  961220 Moa Pettersson            OK Dacke                           18:37 
   691  356096 Moa Gustavsson            Uddevalla OK                       18:40 
   692  408882 Hanna Gustafsson          OK Kåre                            18:43 
   693  409535 Malin Reichenberg         Idefjordens SK                     18:46 
   694  951202 Ida Kallur                OK Ravinen                         18:49 
   695  239369 Moa Wåhlin                OK Skogsfalken                     18:52 
   696  960325 Malin Helgman             OK Tyr                             18:55 
   697  953804 Malin Widén               Uddevalla OK                       18:58 
   698         Vakans                    Vakant                             19:01 
   699  241842 Ingrid Landmark Tandrevol Fossum IF                          19:04 



D12  (8)    2.5 km   11 K                                

   821  717127 Gina Granstedt            Halden SK                          18:29 
   705  260605 Tilda Andersson           OK Tyr                             18:32 
   706   30810 Malin Fritzell            Mullsjö SOK                        18:35 
   707  330722 Klara Ljunggren           Linköpings OK                      18:38 
   708  208728 Sara Almehed              Frölunda OL                        18:41 
   709   26211 Maria Eriksson            Eds SK                             18:44 
   710  775577 Oda Sikkeland             Tyrving                            18:47 
   711  334005 Sofie Skyttersät Iversen  Heming/Njård O-Lag                 18:50 



D10  (5)    2.3 km   8 K                                 

   808         Emelie Karlsson           OK Landehof                        18:19 
   715         Vakans                    Vakant                             18:22 
   716  899003 Ragne Wiklund             Nydalens SK                        18:25 
   717  355986 Johanna Källvik-Leufvén   Åmåls OK                           18:28 
   718  248555 Viveka Bollmark           IF Hallby                          18:31 



U4  (1)     2.6 km   8 K                     Start: 18:0 

   750  429796 Jörgen Hjermstad          Fossum IF                          18:01 



U3  (3)     2.5 km   11 K                    Start: 18:0 

   755  209411 Simon Feyling             Kolbtn & Skimt OL                  18:01 
   756  429805 Moa Kuhlin                Göteborg-Majorna OK                18:01 
   757  431010 Viktor Broman             Idefjordens SK                     18:01 



U2  (3)     2.3 km   8 K                     Start: 18:0 

   760  209410 Sander Feyling            Kolbtn & Skimt OL                  18:01 
   761  355987 Erika Källvik-Leufvén     Åmåls OK                           18:01 
   789   47286 Elias Bergenfur           OK Älgen                           18:01 



U1  (5)     1.8 km   9 K                     Start: 18:0 

   765   27750 Emma Eriksson             Annebergs GIF                      18:01 
   766   27709 Saga Leo                  Bredaryds SOK                      18:01 
   767  340275 Elsa Anderstedt Althoff   Kungälvs OK                        18:01 
   768  209427 Linus Johansson           Åmåls OK                           18:01 
   836  209449 Samuel Eriksson           Eds SK                             18:01 



INSKOLNING  1.9 km   9 K                     Start: 18:0 

   770  520718 Mariluise Gran            Halden SK                          18:01 
   814  209437 Peder Aabogen Haugaard    Skaukamratene                      18:01 
   815  209442 Ida Aabogen Haugaard      Skaukamratene                      18:01 



Ö1  (3)     2.3 km   8 K                     Start: 18:0 

   775  209421 Malin Holter              Skaukamratene                      18:01 
   818  131273 Haakon Broen Gröttland    Skaukamratene                      18:01 
   828  209446 Nora Torgersen            Halden SK                          18:01 



Ö2  (2)     3.1 km   12 K                    Start: 18:0 

   826  209444 Ingeborg Torgersen        Halden SK                          18:01 
   827  209445 Ingvild Torgersen         Halden SK                          18:01 



Ö5  (3)     3.4 km   11 K                    Start: 18:0 

   780  403555 Amelie Vollmer            IK Standard                        18:01 
   790  306182 Eva-Lill Bergenfur        OK Älgen                           18:01 
   833  553371 Per-Öivind Kindem         Gimle IF                           18:01 



Ö7  (1)     2.9 km   7 K                     Start: 18:0 

   785  343108 Curt Reinholdsson         IF Thor                            18:01 



Ö8  (2)     4.9 km   14 K                    Start: 18:0 

   829  209447 Geir Torgersen            Halden SK                          18:01 
   830  209448 Magnus Landstad Sandnes   Sandnes IL                         18:01