Gränsjakten 2009to 2009-07-30 12:48
Resultat Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl tartnr Namn                      År Klubb                            Tid 



H80  (2)                 2.2 km   7 K                 

    1    303 Carl-Åke Hansson          29 Laholms IF OK                  31:39 
    2    301 Karleric Fransson            Trollhättans SOK               34:47 



H75  (5)                 2.2 km   7 K                 

    1    313 Nils Jansson              34 Skattkärrs IF                  27:35 
    2    310 Leif Ove Kilborn          31 Uddevalla IS                   32:46 
    3    312 Kjell Teigland               Östmarka OK                    38:17 
    4    817 Einar Haugen                 Halden SK                      57:12 

         314 Bertil Lundberg           33 Lustens OK                    Felst. 



H70  (7)                 2.2 km   6 K                 

    1    325 Roland Dahl               38 IFK Göteborg                   20:49 
    2    326 Andre Alexandersson       38 Kungälvs OK                    24:18 
    3    320 Arne Jordal                  Lillomarka O-lag               27:21 
    4    319 Roger Torper                 Skaukamratene                  30:43 
    5    324 Björn Husa                   Idd SK                         34:50 
    6    321 Arne Scheie                  Östmarka OK                    36:21 
    7    323 Finn Vestby                  Varteig OL                     40:56 



H65  (9)                 2.3 km   7 K                 

    1    331 Sören Andersson           44 IK Dran                        21:34 
    2    333 Ivan Andersson            41 Markbygdens OK                 23:57 
    3    330 Kalle Johansson           44 OK Skogshjortarna              24:24 
    4    332 Henrik Hvoslef            42 IK Stern                       27:06 
    5    338 Svein Bakken              41 Stigsökarna                    30:11 
    6    339 Ronny Andersson           42 OK Skogshjortarna              30:29 
    7    336 Algot Hansson             40 Kungälvs OK                    33:29 
    8    334 Jörgen Christian Nielsen  44 Rävetofta OK                   38:16 

         335 Lennart Nilsson           41 Malmö OK                    ej start 



H60  (17)                2.6 km   7 K                 

    1    353 Stefan G Larsson          45 OK Njudung                     23:22 
    2    356 Lennart Hermansson        46 Stenungsunds OK                25:13 
    3    351 Jimmi Nordli                 Trösken IL                     25:22 
    4    360 Hans Holgersson           47 OK Måsen                       26:01 
    5    344 Jonas Berglund               SoIK Hellas                    29:30 
    6    357 Bertil Karlsson           49 Hjobygdens OK                  29:46 
    7    352 Lars Ljungberg            42 Trollhättans SOK               29:48 
    8    348 Johnny Karlsson           48 Uddevalla OK                   31:08 
    9    347 Bill Schölin              48 Tockarps IK                    31:27 
   10    350 Anders Björnberg          45 Frölunda OL                    32:37 
   10    345 Anders Axelsson           45 Sävedalens AIK                 32:37 
   12    359 Robert Svartholm          49 Gammelstads IF                 33:20 
   13    349 Leif Bokeröd                 Idd SK                         33:22 
   14    354 Erland Svensson           47 Kvillebyns SK                  34:27 
   15    355 Öivind Holt                  Halden SK                      35:54 
   16    358 Bengt-Rune Wallström      45 IK Uven                        37:09 
   17    346 Geir Tröan                   Kolbotn & Skimt OL             48:21 



H55  (18)                2.9 km   10 K                

    1    386 Hans Huseby                  Halden SK                      24:48 
    2    384 Olov Öström               54 OK Tyr                         26:16 
    3    387 Björn Heidenström            Fredrikstad SK                 28:44 
    4    372 Lars Hogedal              50 Vänersborgs SK                 30:55 
    5    381 Thomas Albinsson          52 Bredaryds SOK                  31:35 
    6    383 Arvid Galborgen              Eds SK                         33:38 
    7    378 Per Fredriksson           50 OK Skogshjortarna              33:40 
    8    375 Stefan Millegård          51 Sävedalens AIK                 34:34 
    9    376 Bror Widen                54 Uddevalla OK                   34:39 
   10    373 Roalh Kleveland           51 Kvillebyns SK                  35:05 
   11    371 Anders Eriksson           53 IF Hagen                       36:12 
   12    370 Anders Johansson          53 OK Skogsstjärnan               37:00 
   13    382 Johnny Kitteröd              Gimle IF                       37:08 
   14    853 Mats Blom                    Ljungskile FK                  37:53 
   15    385 Yngve Ernstsson           54 FK Göingarna                   39:45 
   16    374 Carl Gunnar Boström       50 Enebybergs IF                  41:15 
   17    380 Gert Ivarsson             52 OK Skogshjortarna              44:55 

         379 Stefan Gunnarsson         54 Kristinehamns OK              Felst. 



H50  (30)                3.0 km   8 K                 

    1    855 Sixten Westlund              OK Tyr                         24:12 
    2    389 Terje Mathisen               Tyrving                        24:24 
    3    404 Svein S Jacobsen             Tyrving                        24:44 
    4    390 Egil Wickstrand Iversen      Heming/Njård O-Lag             25:19 
    5    409 Erik Jan-Olof Eriksson    55 Annebergs GIF                  26:56 
    6    400 Anders Löfgren            56 Järfälla OK                    27:01 
    7    406 Per-Olov Sjöström         58 Västerås SOK                   27:14 
    8    831 Torgeir Strandhagen          Röyken O-lag                   27:32 
    9    394 Christer Bergagård        58 Tolered-Utby Ol-klubb          28:25 
   10    392 Håkan Forsman             56 Ronneby OK                     28:29 
   11    415 Lars Hjermstad               Fossum IF                      28:48 
   12    414 Kurt Nilsson              55 Västvärmlands OK               29:18 
   13    396 Jan Ivarsson              57 OK Skogshjortarna              29:22 
   14    395 Eirik Tandrevold             Fossum IF                      29:34 
   15    408 Björn Reger               59 Stora Tuna OK                  30:57 
   16    413 Jan Eskilsson             57 Haninge SOK                    31:06 
   17    838 Johan Berglund               Sävedalens AIK                 31:11 
   18    412 Keld Gade                    Viborg OK                      33:31 
   19    402 Stig Barrett                 Viborg OK                      37:36 
   20    397 Mikael Byström            56 Järfälla OK                    37:37 
   21    393 Kjell Arne Olseng            Sarpsborg O-Lag                38:08 
   22    403 Rolf Gunnar Bredesen         Fossum IF                      38:20 
   23    841 Sven-Erik Levin              Tierps SOK                     38:21 
   24    407 Bernt Myrvold                Sarpsborg O-Lag                39:19 
   25    405 Thomas Nilsson            55 FK Göingarna                   39:31 
   26    398 Petter Fure                  Oppsal IF                      43:10 
   27    410 Björn Åstorp                 Sarpsborg O-Lag                48:21 
   28    399 Svend Erik Skovsgaard        Viborg OK                      55:31 
   29    391 Trygve Tveterås              Fredrikstad SK               1:22:26 

         411 Morgan Eriksson           59 IF Rigor                    ej start 



H45  (26)                3.3 km   10 K                

    1    437 Leif Helgman              61 OK Tyr                         27:23 
    2    421 Anders Enmark             61 Gävle OK                       30:05 
    3    839 Jan Hansson                  Stenungsunds OK                30:06 
    4    426 Mikael Backlund           62 Dalaportens OL                 30:13 
    5    801 Anders Sjögren               OK Kullingshof                 30:50 
    6    420 Tom Hollowell             61 OK Tyr                         31:03 
    7    843 Jim Olaussen                 Halden SK                      31:05 
    8    424 Jan-Åke Karlsson          60 Hagaby GoIF                    31:16 
    9    425 Frank Svaröd                 Idd SK                         32:10 
   10    435 Pär Lundqvist             60 Hagaby GoIF                    32:23 
   11    434 Andres Laas               61 OK Skogshjortarna              32:24 
   12    429 Kjell Einarsson           64 OK Skogshjortarna              36:20 
   13    851 Jari Pöyhönen                IFK Lidingös Skid o OK         36:25 
   14    422 Lars Öhrman               60 Söders SOL Tyresö              37:05 
   15    430 Ulf Almehed               64 Frölunda OL                    37:10 
   16    427 Tomas Vidfelt             63 Lindebygdens OK                38:27 
   17    431 Jo Köhn                      Halden SK                      38:28 
   18    819 Tommy Bunaes                 Halden SK                      38:56 
   19    423 Steve McLean              60 GB Start                       39:26 
   20    436 Lars-Olof Lundquist       63 Nybro OK                       39:54 
   21    433 Pontus Fritzell           60 Mullsjö SOK                    40:03 
   22    432 Christopher Schive           OK Moss                        40:44 
   23    438 Martin Carlsson           63 Täby OK                        41:09 
   24    804 Roger Pihl                   SOK 68                         41:50 
   25    440 Claes-Göran Petersson     60 Burseryds IF                   42:47 

         439 Lars Bollmark             64 IF Hallby                   ej start 



H40  (18)                3.6 km   10 K                

    1    454 Joakim Mellqvist          68 Västvärmlands OK               28:10 
    2    847 Thomas Kullander             Sävedalens AIK                 30:18 
    3    451 Tommy Nilsson             69 Söders SOL Tyresö              33:09 
    4    850 Jonatan Börjesson         66 Hestra IF                      33:25 
    5    446 Nichlas Wallström         68 Sävedalens AIK                 33:30 
    6    450 Magnus Sterner            66 Strängnäs-Malmby OL            34:05 
    7    445 Anders Larsson            67 Vänersborgs SK                 34:31 
    8    846 Nils Gustafsson              IFK Göteborg                   35:06 
    9    447 Max Tholén                69 OK Skogshjortarna              36:29 
   10    457 Patrik Blomberg           67 IK Standard                    36:42 
   11    455 Svend Arne Ytterböl          Gimle IF                       36:47 
   12    456 Per Källvik               65 Åmåls OK                       36:54 
   13    453 Terje Larsen                 Idd SK                         37:31 
   14    792 Örjan Tingström              OK Klemmingen                  38:57 
   15    448 Björn Axel Gran              Halden SK                      39:26 
   16    449 Eivind T Solhaug             OK Moss                        44:42 
   17    452 Patrik Wåhlin             68 OK Skogsfalken                 49:19 

         458 Anders Gustafsson         67 Uddevalla OK                ej start 



H35  (14)                3.8 km   9 K                 

    1    462 Jesper Svedberg           73 IFK Lidingös Skid o OK         29:53 
    2    463 Fredrik Karlsson          72 Göteborg-Majorna OK            31:56 
    3    468 Rune Larsson              70 IFK Moras OK                   32:29 
    4    786 Jonas Bergenfur              OK Älgen                       34:49 
    5    787 Mats Bergenfur               OK Älgen                       35:04 
    6    844 Stefan Spirgi                Schweiz                        35:18 
    7    796 Magnus Homann                Frölunda OL                    35:24 
    8    848 Anders Arfwedson             Frölunda OL                    37:12 
    9    464 Mattias Balck             71 IFK Lidingös Skid o OK         38:10 
   10    467 Erik Österlin             70 Sävedalens AIK                 40:38 
   11    461 Åke Ljunggren             70 Linköpings OK                  45:59 
   12    465 Espen Feyling                Kolbotn & Skimt OL             47:32 
   13    466 Erik Aderstedt            73 Kungälvs OK                    49:33 
   14    460 Antoine Jolly                Guyancourt Orientation 78      58:25 



H21L  (49)               4.9 km   14 K                

    1     26 Marcus Millegård          85 Sävedalens AIK                 32:03 
    2     33 Hans Brolund              81 OK Denseln                     32:35 
    3     14 Anders Axenborg           76 Göteborg-Majorna OK            34:05 
    4     46 Johan Lindahl                Täby OK                        34:08 
    5      2 Patrik Karlsson           87 Växjö OK                       34:13 
    6     27 Mats Röjgård              69 OK Kolmården                   34:40 
    7     17 Johan Greger Larsson      76 IFK Göteborg                   35:03 
    8     38 David Bejbom              86 Vänersborgs SK                 35:07 
    9     25 Håkan Gunnarsson          76 OK Orion                       35:12 
   10     15 Erik Andersson            82 OK Denseln                     35:21 
   11     10 Thomas Carlsson           87 Malungs OK Skogsmårdarna       35:25 
   12     31 Jimmy Birklin             70 Malungs OK Skogsmårdarna       35:30 
   13     47 Erik Engstrand               IFK Göteborg                   36:36 
   14     41 Jerker Lysell                Rehns BK                       36:39 
   15     13 Jonas Bäckström           85 Malungs OK Skogsmårdarna       37:02 
   16     45 Johan Hellman             79 Vänersborgs SK                 37:03 
   17     30 Oleksandr Kratov          85 OK Orion                       37:48 
   18     20 Anders Boström            82 Järfälla OK                    37:51 
   19     21 Martin Ivarsson           83 Vänersborgs SK                 38:07 
   20     37 Nick Barrable             74 OK Ravinen                     38:10 
   21     35 Erik Ivarsson Sandberg    87 OK Denseln                     38:22 
   22     16 Andrew Quin               78 IFK Lidingös Skid o OK         38:27 
   23     18 Per Brolund               81 OK Denseln                     38:33 
   24      3 Andréas Thern             78 IFK Göteborg                   38:35 
   25     42 Jesper Lysell                Rehns BK                       38:40 
   26      7 Martin Larbo              75 IFK Lidingös Skid o OK         39:12 
   27     44 Anatolijs Tarasovs           Ärla IF                        39:18 
   28     34 Niklas Wrane                 Söders SOL Tyresö              39:26 
   29     36 Gunnar Elveljung          70 IFK Göteborg                   39:41 
   30      5 Mikael Jansson            77 IFK Lidingös Skid o OK         40:28 
   31     22 Frederic Tranchand        88 Sävedalens AIK                 40:53 
   32     19 Per-Anders Eggertsen      81 IFK Göteborg                   40:58 
   33     43 Daniel Majek                 Täby OK                        42:04 
   34     50 Ben Chesters                 GB Start                       42:49 
   35      8 Jo Wiklund                   Nydalens SK                    44:12 
   36     28 Asbjörn Byggland          75 Bö O-Lag                       45:49 
   37      1 Erik Tholén               72 OK Skogshjortarna              46:01 
   38     39 Martin Söderberg          76 OK Orion                       46:06 
   39     32 Embrey Iain               87 GB Start                       47:10 
   40     49 Axel Fischer                 Halden SK                      48:13 
   41     48 Erik Johansson               Falköpings AIK OK              50:22 
   42      9 Fredrik Carlsson          92 Täby OK                        51:34 
   43     23 Oscar Gustafsson          88 Skåneslättens OL               53:11 

          12 Klas Dalberg              69 Göteborg-Majorna OK           Felst. 
          29 Johan Eriksson            87 Gävle OK                    ej start 
           6 William Lind              85 Malungs OK Skogsmårdarna    ej start 
          24 Simon Wegmüller           76 OK Rodhen                   ej start 
           4 Jens Öström               88 OK Tyr                      ej start 
          11 Göran Anlind              81 Täby OK                     ej start 



H21  (2)                 4.3 km   12 K                

    1    476 Kristoffer Jacobsen          Tyrving                        39:33 
    2    475 Per-Åke Bastestad            Tolered-Utby Ol-klubb          47:11 



H20L  (10)               4.3 km   13 K                

    1    109 Kent Ohlsson              89 Haninge SOK                    31:52 
    2    150 Oskar Sjöberg                Täby OK                        33:16 
    3    107 Olof Sandgren             89 OK Orion                       33:37 
    4    104 Hans Persson              89 Gävle OK                       34:10 
    5    103 Christoffer Eskilsson     89 Haninge SOK                    34:58 
    6    106 Simon Waller              90 OK Vargen                      37:36 
    7    101 Jonas Olseng                 Sarpsborg O-Lag                38:42 
    8    102 Ivar Svartholm            90 Gammelstads IF                 39:55 
    9    105 Håvard Berget                Sarpsborg O-Lag                41:59 

         108 Eivind Landmark Tandrevo     Fossum IF                   ej start 



H18L  (30)               3.9 km   12 K                

    1    250 Christian Tingström          OK Klemmingen                  29:30 
    2    248 Göran Winblad                Rehns BK                       29:41 
    3    215 Christoffer Ohlsson       91 Uddevalla OK                   29:46 
    4    222 Felix Larsson             91 OK Skogsfalken                 31:10 
    5    208 Jonathan Crickmore        93 OK Ravinen                     31:18 
    6    203 Jakob Enmark              91 Gävle OK                       31:51 
    7    224 Simon Hedlund             91 Köping-Kolsva OK               31:58 
    8    205 Måns Sandgren             91 OK Orion                       32:19 
    9    218 Simen Haugerud               Indre Östfold                  32:37 
   10    207 Anton Österblad           91 OK Skogsfalken                 33:04 
   11    210 Duncan Birtwistle         92 OK Ravinen                     33:33 
   12    223 Peter Bray                93 OK Ravinen                     33:59 
   13    209 Jesper Öström             92 OK Tyr                         34:27 
   14    202 Oskar Nordmark            91 Järfälla OK                    35:05 
   15    216 Tom Fellbaum                 GB Start                       35:39 
   16    213 Johannes Hov Höidal          Fossum IF                      35:44 
   17    204 Anton Wiberg              91 OK Skogsfalken                 37:12 
   18    214 Jamie Stevenson           92 OK Ravinen                     37:29 
   19    212 Andreas Calleberg         92 Söderhamns OK                  38:48 
   20    227 Erik Fernlund             91 Säterbygdens OK                38:52 
   21    211 Finlay Langan             93 OK Tyr                         39:33 
   22    219 Rob Gardner               91 OK Ravinen                     40:01 
   23    206 Graham Hemingway          93 OK Ravinen                     40:45 
   24    225 Will Gardner              93 OK Ravinen                     42:16 
   25    201 Tom Ryan                  91 OK Tyr                         44:33 
   26    247 Stepan Zimmermann            Attunda OK                     45:51 
   27    217 Markus Krona              91 OK Skogshjortarna              46:46 
   28    249 Tobias Nilsson               OK Skogsfalken                 50:27 
   29    221 Halvor Landmark Tandrevo     Fossum IF                      56:56 

         226 Joakim Carlsson           92 Täby OK                       Felst. 



H16  (14)                2.9 km   10 K                

    1    489 Joakim Byström            94 Järfälla OK                    24:10 
    2    487 Anton Karlsson            94 OK Kullingshof                 24:43 
    3    481 Thomas Schive                OK Moss                        26:16 
    4    488 Anders Ohlsson            93 Uddevalla OK                   26:57 
    5    491 Pontus Öström             93 OK Tyr                         27:27 
    6    793 Conrad Tingström             OK Klemmingen                  27:51 
    7    490 Victor Flingmark          94 Uddevalla OK                   27:59 
    8    483 Albin Östling             93 OK Skogshjortarna              30:06 
    9    480 Rasmus Mellqvist          94 Västvärmlands OK               30:25 
   10    482 Anton Helgman             93 OK Tyr                         30:31 
   11    810 Marcus Boman                 Stångenäs AIS                  31:49 
   12    486 Joar Svartholm            93 Gammelstads IF                 32:27 
   13    485 Martin Vidfelt            94 Lindebygdens OK                43:01 
   14    824 Oscar Jensen                 Eds SK                         45:27 



H14  (17)                2.9 km   9 K                 

    1    842 Anders Olaussen              Halden SK                      26:05 
    2    501 Anton Blomdahl            95 Tullinge SK                    28:43 
    3    505 Johannes Kuhlin           95 Göteborg-Majorna OK            32:14 
    4    502 Andreas Petersson         96 Burseryds IF                   33:13 
    5    506 Mattis Ernstsson          95 FK Göingarna                   34:36 
    6    503 Jacob Lilljeqvist         95 Stigsökarna                    34:39 
    7    500 Gabriel Andersson            Idefjordens SK                 35:45 
    8    504 Elias Wiklund                Nydalens SK                    37:34 
    9    857 Samuel Hedlund               Köping-Kolsva OK               37:51 
   10    495 Markus Holter                Skaukamratene                  41:15 
   11    805 Alexander Pihl               SOK 68                         43:34 
   12    497 Joel Vidfelt              96 Lindebygdens OK                46:10 
   13    499 Carl Andersson            96 OK Tyr                         46:32 
   14    809 Tobias Karlsson              OK Landehof                    51:00 
   15    507 Olof Bollmark             95 IF Hallby                      58:30 
   16    498 Karl Karlsson             95 OK Kullingshof               1:03:45 

         832 Haakon Kindem                Gimle IF                      Felst. 



H12  (9)                 2.5 km   11 K                

    1    515 Nils Alexandersson        97 Stora Tuna OK                  22:00 
    2    849 Rasmus Arfwedson             Frölunda OL                    22:38 
    3    516 Olav Schmitt Gran            Halden SK                      32:46 
    4    517 Adam Broberg              98 IF Rigor                       35:22 
    5    514 Arne Solhaug                 OK Moss                        35:51 
    6    510 Jonas Gustafsson          97 OK Kåre                        37:00 
    7    852 Mattias Perneby              IFK Lidingös Skid o OK         40:42 
    8    512 Simon Gustafsson          97 OK Kåre                        56:06 

         511 Henning Bollmark          97 IF Hallby                   ej start 



H10  (6)                 2.3 km   8 K                 

    1    524 Emil Pettersson           99 OK Dacke                       15:29 
    2    522 Erling Hjermstad             Fossum IF                      17:46 
    3    788 Hannes Bergenfur             OK Älgen                       17:52 
    4    525 Öivind Hjermstad             Fossum IF                      17:54 
    5    523 Olof Ljunggren            01 Linköpings OK                  18:34 
    6    520 Håvard Hjermstad             Fossum IF                      26:48 



D70  (5)                 2.2 km   7 K                 

    1    545 Johanna Ytterböl             Gimle IF                       31:39 
    2    541 Eva Falk                  32 IK Stern                       32:49 
    3    540 Siv Alexandersson         39 Kungälvs OK                    40:29 
    4    544 Ulla-Britt Lundberg       39 Lustens OK                     41:15 
    5    543 Bakken Gro                38 Stigsökarna                    41:46 



D65  (4)                 2.2 km   7 K                 

    1    552 Ulla Lindhe               42 IK Stern                       25:08 
    2    550 Ingrid Lome-Hagman           Kolbotn & Skimt OL             27:46 
    3    553 Mona Carlson              42 OK Skogshjortarna              36:28 

         554 Gunnel Nilsson            44 Malmö OK                    ej start 



D60  (6)                 2.2 km   6 K                 

    1    567 Ingrid Rex Wallström      46 IK Uven                        32:37 
    2    566 Anita Andersson           48 OK Skogshjortarna              35:31 
    3    569 Vivianne Holgersson       47 OK Måsen                       36:15 
    4    568 Margareta Larsson         45 OK Njudung                     36:43 
    5    813 Marit Sörensen               Skaukamratene                  47:20 
    6    570 Barbro Andersson          46 OK Skogshjortarna              47:54 



D55  (8)                 2.2 km   6 K                 

    1    582 Erén Lång Albinsson       53 Bredaryds SOK                  25:25 
    2    579 Marit Bokeröd Hansen         Idd SK                         28:04 
    3    578 Kristina Larsson          51 OK Klyftamo                    29:03 
    4    576 Monica Lööf               52 Mariestads FK                  29:15 
    5    577 Britt Sjögren             54 Kristinehamns OK               31:21 
    6    575 Evamarie Lundahl          53 IF Hagen                       38:10 
    7    580 Margareta Schölin         53 Tockarps IK                    44:59 

         854 Britt Blom                   Ljungskile FK                 Felst. 



D50  (14)                2.3 km   7 K                 

    1    598 Ann-Christin Nero         57 Ronneby OK                     25:38 
    2    590 Kerstin Burman            56 Kvillebyns SK                  27:41 
    3    591 Elisabeth Öström          56 OK Tyr                         27:57 
    4    597 Gunilla Axelsson          57 Sävedalens AIK                 29:15 
    5    585 Birgitta Olsson           57 OK Skogsfalken                 30:59 
    6    587 Monica Knutsson           52 Sävedalens AIK                 31:41 
    7    592 Katarina Östling          57 OK Skogshjortarna              33:34 
    8    595 Eva Karlsson              56 Uddevalla OK                   35:26 
    9    594 Ann Laas                  58 OK Skogshjortarna              36:08 
   10    589 Pia Gade                     Viborg OK                      43:06 
   11    599 Hanne Jensen                 Eds SK                         43:40 
   12    588 Ellinor Gustafsson        59 Uddevalla OK                   45:46 
   13    596 Lena Lundorff                Viborg OK                      51:09 
   14    593 Birgitte Bach                Viborg OK                    1:09:06 



D45  (23)                2.6 km   7 K                 

    1    618 Kjersti Hov                  Fossum IF                      24:59 
    2     65 Elisabet Enmark           64 Gävle OK                       25:17 
    3    615 Ingrid Alexandersson      64 Stora Tuna OK                  26:58 
    4    606 Helena Pepa               63 Hagaby GoIF                    27:28 
    5    622 Hillevi Eriksson          64 IF Hallby                      27:51 
    6    610 Solveig Sikkeland            Tyrving                        30:11 
    6    624 Britt-Marie Johanson      58 OK Skogsstjärnan               30:11 
    8    613 Mia Gustafsson            62 OK Kåre                        30:12 
    9    621 Bente Line                   Skaukamratene                  30:42 
   10    617 Pia Käck-Fritzell         64 Mullsjö SOK                    31:32 
   11    612 Tone Hollowell            61 OK Tyr                         35:02 
   12    620 Bente Landmark               Fossum IF                      35:20 
   13    856 Anna Weckner Westlund        OK Tyr                         35:24 
   14    616 Lisbeth Bergagård         60 Tolered-Utby Ol-klubb          37:03 
   15    611 Nina Bejbom               61 Uddevalla OK                   37:14 
   16    614 Charlotte Lundquist       61 Nybro OK                       38:44 
   17    797 Jenny Homann                 Frölunda OL                    41:13 
   18    840 Christina Birath             Stenungsunds OK                43:18 
   19    609 Annika Petersson          62 Burseryds IF                   44:10 
   20    608 Catrine Karlsson          64 Hagaby GoIF                    47:34 
   21    623 Marianne Hjermstad           Fossum IF                      51:37 

         607 Birgitta Larsson          64 OK Älgen                      Felst. 
         605 Wiveka Ernstsson          61 FK Göingarna                ej start 



D40  (17)                2.9 km   10 K                

    1    644 Helena Svensson           67 OK Tyr                         29:38 
    2    636 Eva Pettersson            66 OK Dacke                       29:39 
    3    637 Annica Tholén             66 OK Skogshjortarna              36:36 
    4    646 Izabell Grälls            69 OK Kåre                        38:10 
    5    634 Jeanette Jansson             Guyancourt Orientation 78      40:01 
    6    645 Helena Eriksson              Eds SK                         40:51 
    7    640 Suzy Larsson              66 OK Skogshjortarna              41:07 
    8    639 Kerstin Mitchell             HOC                            45:54 
    9    633 Ulrika Backlund           65 Dalaportens OL                 46:59 
   10    638 Annika Kuhlin             01 Göteborg-Majorna OK            54:02 
   11    643 Katarina Almehed          66 Frölunda OL                    55:43 
   12    631 Tina Helgman              67 OK Tyr                         56:45 
   13    642 Monica Feyling               Kolbotn & Skimt OL             58:10 
   14    641 Lene Stick Nielsen           Viborg OK                    1:03:57 
   15    635 Helle Nikkel                 Viborg OK                    1:22:11 

         630 Åsa Wadensjö-Leo          65 Bredaryds SOK                 Felst. 
         632 Ulrika Krona              67 OK Skogshjortarna           ej start 



D35  (6)                 3.0 km   8 K                 

    1    656 Berit Sofie Wiklund          Nydalens SK                    27:12 
    2    652 Linda Lövhammer           71 Strängnäs-Malmby OL            31:56 
    3    650 Kristina Ljunggren        70 Linköpings OK                  32:42 
    4    654 Helen Carlsson            72 Åmåls OK                       32:54 
    5    655 Yvonne Fjordside          70 Sävedalens AIK                 33:38 

         653 Linn Nilsson              72 OK Tyr                        Felst. 



D21L  (19)               3.9 km   12 K                

    1     98 Annica Gustafsson            IF Thor                        33:18 
    2     58 Emma Andersson            75 Sävedalens AIK                 35:10 
    3     97 Camilla Berglund             Sävedalens AIK                 35:24 
    4     51 Sara Eskilsson            87 Haninge SOK                    35:42 
    5     99 Falk Beata                   Hagaby GoIF                    36:14 
    6     59 Nadiya Volynska           84 OK Orion                       36:20 
    7     67 Linda Byström             83 IF Thor                        36:22 
    8     63 Karin Boström             84 Järfälla OK                    36:56 
    9     52 Line Hagman                  NTNUI                          38:33 
   10     61 Jenny Eriksson            81 OK Rodhen                      38:40 
   11     66 Jenny Röjgård             70 OK Kolmården                   40:29 
   12     53 Elisabeth Hansson         72 IFK Lidingös Skid o OK         40:56 
   13     64 Emelie Svalin             80 Vänersborgs SK                 44:50 
   14     68 Maria Arvidsson           87 Göteborg-Majorna OK            45:28 
   15     60 Karin Lundberg            80 Järfälla OK                    45:41 
   16     56 Charlotte Lindkvist       65 OK Denseln                     46:35 
   17     54 Elin Björkman             86 Täby OK                        46:41 
   18     55 Sara Grenmark             82 Tullinge SK                    53:16 

          62 Ida Lindkvist             91 OK Denseln                  ej start 



D21  (7)                 3.3 km   10 K                

    1    662 Karin A Thern             77 IFK Göteborg                   36:55 
    2    664 Ida Hördegård             77 IFK Göteborg                   36:59 
    3    816 Ann Helen Aabogen Haugaa     Skaukamratene                  38:34 
    4    660 Lisa Ahnoff               75 Göteborg-Majorna OK            42:42 
    5    791 Ann Hyvönen                  Skattkärrs IF                  46:29 
    6    663 Karin Löfgren             86 Järfälla OK                    49:16 
    7    845 Stefanie Walter Spirgi       Schweiz                        53:42 



D20L  (4)                3.4 km   11 K                

    1    199 Lina Blomqvist               OK Skogsfalken                 34:24 
    2    152 Lisa Pettersson           90 OK Dacke                       37:35 
    3    151 Mia Kaisajuntti           90 OK Skogsfalken                 41:02 
    4    154 Lisa Rönnols              90 Täby OK                        42:54 



D20  (4)                 3.0 km   8 K                 

    1    671 Susanne Tveterås             Sarpsborg O-Lag                39:20 
    2    673 Lina Persson              89 Hagaby GoIF                    44:11 

         670 Carin Reinholdsson        89 IF Thor                     ej start 
         837 Anna Bachman                 Täby OK                     ej start 



D18L  (22)               3.2 km   9 K                 

    1    299 My Westlund                  OK Tyr                         29:22 
    2    253 Moa Johanson              91 OK Skogsstjärnan               31:22 
    3    260 Abi Longhurst             92 OK Ravinen                     32:43 
    4    267 Erika Rovina              91 OK Skogsfalken                 32:49 
    5    265 Hanna Wåhlin              92 OK Skogsfalken                 33:43 
    6    259 Maja Pettersson           92 OK Dacke                       34:04 
    7    262 Kirsty Coombs             92 OK Ravinen                     34:17 
    8    255 Katrin Harding            93 OK Ravinen                     34:27 
    9    266 Joanna Shepherd           92 OK Ravinen                     34:57 
   10    271 Aine McCann               93 OK Ravinen                     35:17 
   11    264 Sophie Kirk               92 OK Ravinen                     36:42 
   12    256 Lovisa Falk               91 Hagaby GoIF                    37:06 
   13    258 Linda Lindkvist           93 OK Denseln                     37:43 
   14    254 Julia Lundquist           92 Nybro OK                       38:56 
   15    263 Pernilla Petersson        91 Burseryds IF                   39:28 
   16    257 Anette Önerud             92 OK Ravinen                     41:38 
   17    261 Anna Arvidsson            92 Kalmar OK                      43:20 
   18    272 Kristin Carbonnier        91 KFUM Örebro OK                 44:32 
   19    269 Charlotte Watson          93 OK Ravinen                   1:04:22 

         251 Viktoria Ernstsson        91 FK Göingarna                  Felst. 
         268 Sara Karlsson             91 OK Skogsstjärnan            ej start 
         252 Tove Alexandersson        92 Stora Tuna OK               ej start 



D16  (11)                2.9 km   9 K                 

    1    820 Gry Granstedt                Halden SK                      24:16 
    2    684 Moa Enmark                94 Gävle OK                       24:36 
    3    681 Gunvor Hov Höidal            Fossum IF                      25:25 
    4    822 Malena Asheim Birkeland      Halden SK                      25:55 
    5    675 Linnea Gustavsson         93 Uddevalla OK                   26:42 
    6    679 Marianne Opsahl Bredesen     Fossum IF                      29:11 
    7    682 Pia Skyttersäter Iversen     Heming/Njård O-Lag             30:39 
    8    677 Julia Ohlsson             94 Uddevalla OK                   30:56 
    9    676 Agnes Leo                 94 Bredaryds SOK                  32:50 
   10    683 Johanne Solhaug              OK Moss                        35:46 
   11    680 Emma Almehed              93 Frölunda OL                    38:05 



D14  (12)                2.6 km   8 K                 

    1    800 Sanna Skoog                  Kils OK                        18:32 
    2    696 Malin Helgman             96 OK Tyr                         20:14 
    3    691 Moa Gustavsson            96 Uddevalla OK                   21:08 
    4    697 Malin Widén               95 Uddevalla OK                   21:37 
    5    802 Sofia Sjögren                OK Kullingshof                 23:10 
    6    693 Malin Reichenberg         95 Idefjordens SK                 23:40 
    7    690 Moa Pettersson            96 OK Dacke                       23:51 
    8    699 Ingrid Landmark Tandrevo     Fossum IF                      24:27 
    9    692 Hanna Gustafsson          95 OK Kåre                        25:07 
   10    694 Ida Kallur                95 OK Ravinen                     25:24 
   11    695 Moa Wåhlin                96 OK Skogsfalken                 32:01 

         823 Nina Asheim Birkeland        Halden SK                   ej start 



D12  (8)                 2.5 km   11 K                

    1    821 Gina Granstedt               Halden SK                      25:12 
    2    711 Sofie Skyttersät Iversen     Heming/Njård O-Lag             32:35 
    3    708 Sara Almehed              97 Frölunda OL                    33:44 
    4    707 Klara Ljunggren           98 Linköpings OK                  34:05 
    5    705 Tilda Andersson           98 OK Tyr                         35:50 
    6    706 Malin Fritzell            98 Mullsjö SOK                    39:06 
    7    710 Oda Sikkeland                Tyrving                        44:44 
    8    709 Maria Eriksson               Eds SK                         58:09 



D10  (4)                 2.3 km   8 K                 

    1    717 Johanna Källvik-Leufvén   00 Åmåls OK                       21:37 
    2    808 Emelie Karlsson              OK Landehof                    22:16 
    3    716 Ragne Wiklund                Nydalens SK                    26:28 
    4    718 Viveka Bollmark           00 IF Hallby                      35:38 



U4  (1)                  2.6 km   8 K                 

    1    750 Jörgen Hjermstad             Fossum IF                      31:22 



U3  (5)                  2.5 km   11 K                

    1    756 Moa Kuhlin                98 Göteborg-Majorna OK            32:49 
    2    757 Viktor Broman             96 Idefjordens SK                 36:09 
    3   2005 Maja Bergman              98 OK Ravinen                     39:33 
    4   1053 Anton Domby                  OK Stigen                      40:31 
    5    755 Simon Feyling                Kolbotn & Skimt OL             51:19 



U2  (6)                  2.3 km   8 K                 

    1    761 Erika Källvik-Leufvén     00 Åmåls OK                       21:14 
    2   1055 Matilda Johansson            Stångenäs AIS                  24:45 
    3   1006 Olle Johansson               Stångenäs AIS                  25:24 
    4    789 Elias Bergenfur              OK Älgen                       26:57 
    5    806 Daniel Pihl                  SOK 68                         29:58 
    6    760 Sander Feyling               Kolbotn & Skimt OL             51:06 



U1  (6)                  1.8 km   9 K                 

    1    836 Samuel Eriksson              Eds SK                         17:39 
    2    765 Emma Eriksson             02 Annebergs GIF                  29:43 
    3   1058 Sverre Röjgård               OK Kolmården                   31:56 
    4    766 Saga Leo                  01 Bredaryds SOK                  33:37 
    5    767 Elsa Anderstedt Althoff   01 Kungälvs OK                    35:12 

         768 Linus Johansson           00 Åmåls OK                      Felst. 



INSKOLNING  (8)          1.9 km   9 K                 

    1    770 Mariluise Gran               Halden SK                      21:29 
    2    815 Ida Aabogen Haugaard         Skaukamratene                  23:14 
    3    814 Peder Aabogen Haugaard       Skaukamratene                  23:25 
    4   2012 Klara Sjöström               Västerås SOK                   28:58 
    4   2013 Kalle Sjöström               Västerås SOK                   28:58 
    6   2004 Lisa Homann                  Frölunda OL                    33:56 
    7   2003 Kajsa Homann                 Frölunda OL                    34:07 
    8   2021 Elis Forsberg-Rundström      IFK Enskede                    42:07 



Ö1  (11)                 2.3 km   8 K                 

    1    775 Malin Holter                 Skaukamratene                  29:30 
    2   1124 Åsa Muschke                  Falköpings AIK OK              32:08 
    3   1126 Linnea Muschke               Falköpings AIK OK              32:36 
    4   2020 Nils Forsberg Rundström      IFK Enskede                    37:11 
    5    818 Haakon Broen Gröttland       Skaukamratene                  46:22 
    6   1050 Maria Huseryd                OK Skogshjortarna              48:39 
    7   1024 Pia Rangmark                 OK Skogshjortarna              48:47 
    8   1128 Therese Flor                 Klubblös                       52:25 
    9   1007 David Karlsson               OK Kullingshof                 53:57 

        2014 Emanuel Johansson         95 Klubblös                    Ej godk. 
         828 Nora Torgersen               Halden SK                   ej start 



Ö2  (20)                 3.1 km   12 K                

    1   1030 Ulrica Vidfelt               Lindebygdens OK                46:51 
    2   1101 Katarina Johansson           Stångenäs AIS                  47:09 
    3    780 Amelie Vollmer            72 IK Standard                    48:44 
    4   2027 Maud Gustavsson              OK Bävern                      51:03 
    5   2030 Ludwig Gustavsson         99 OK Bävern                      53:06 
    6   1011 Daniel Bertilsson            Stigsökarna                    54:17 
    7   1026 Ingrid Andersson             IF Rigor                       56:14 
    8   2018 Bengt Hogedal                OK Gipen                       58:02 
    9   1048 Kristina Tellqvist           IK Dran                      1:00:52 
   10   1015 Madeleine Pettersson         OK Landehof                  1:01:52 
   11   1113 Maria Wallin                 OK Skogshjortarna            1:03:12 
   12   1019 Birgitta Nilsson          48 FK Snapphanarna              1:05:09 
   13    858 Anita Junfors                OK Skogshjortarna            1:06:36 
   14   2033 Kjell Andersson              OK Skogshjortarna            1:08:47 
   15   2016 Charlotta Larsson            IF Hagen                     1:16:37 
   16   1021 Christina Wernersson         OK Orinto                    1:23:05 

        1059 Fredrik Lindroth             Skåpafors IF                  Felst. 
        2009 Mattias Anhoff               Klubblös                      Felst. 
         826 Ingeborg Torgersen           Halden SK                   ej start 
         827 Ingvild Torgersen            Halden SK                   ej start 



Ö5  (29)                 3.4 km   11 K                

    1   2002 Mattias Johansson            Stångenäs AIS                  29:53 
    2   1118 Stina Sterner                OK Gränsen                     33:13 
    3    833 Per-Öivind Kindem            Gimle IF                       34:05 
    4   1001 Morten Kristoffersen         Oppsal IF                      36:08 
    5    862 Magnus Wall Ljungberg        Göteborgs Skidklubb            39:15 
    6   1010 Susanne Domby             65 OK Stigen                      39:48 
    7   2031 Ingvar Nordås                Gimle IF                       40:32 
    8   1104 Carina Rosén              63 Annebergs GIF                  42:02 
    9   1029 Mattias Johansson            Buena Vista ac                 42:25 
   10   1037 Malm Ebbe                    Markaryd FK                    42:50 
   11   2023 Jenny Johansson           76 Vänersborgs SK                 47:01 
   12   1043 Ruud Ole Petter              OK Horten                      47:47 
   13   1045 Åsa Boberg                   Söderhamns OK                  48:16 
   14    790 Eva-Lill Bergenfur           OK Älgen                       48:48 
   15   1106 Peter Broberg                IF Rigor                       50:44 
   16   1028 Sune Hedström                OK Rodhen                      50:47 
   17   1125 Torbjörn Johansson        65 OK Älgen                       51:35 
   18   1012 Sara Lindgren                IFK Göteborg                   51:58 
   19   1027 Britt-Marie Eriksson         OK Rodhen                      54:03 
   20   1111 Eva Löfgren                  Järfälla OK                    54:44 
   21   2032 Per Olof Andersson           Kvillebyns SK                  58:49 
   22   1039 Tomas Hugosson               Munkedals SOK                  59:27 
   23   1020 Jan Nilsson               46 FK Snapphanarna              1:00:36 
   24   1041 Berit Ivarsson               OK Skogshjortarna            1:02:39 
   25   1002 Cecilia Mogren               IFK Moras OK                 1:02:44 
   26   1044 Sara Andersson               Kvillebyns SK                1:08:55 
   27   1100 Majlis Olsson             55 OK Skogsfalken               1:28:24 

        1017 Barbro Lindgren              Uddevalla SK                  Felst. 
        1018 Magnus Karlsson              OK Landehof                   Felst. 



Ö7  (33)                 2.9 km   7 K                 

    1   2010 Kalle Bergman             92 OK Ravinen                     22:13 
    2   2006 Gustav Bergman            90 OK Ravinen                     23:13 
    3    860 Axel Roos Hansson            Täby OK                        27:31 
    4   1112 Tomas Karlsson               OK Skogshjortarna              27:50 
    5   2015 Johan Lindgren               IF Hagen                       28:16 
    6   1056 Anne Haugerudq               Indre Östfold OK               28:49 
    7   1121 Johan Liljekvist          66 Stigsökarna                    29:22 
    8   1051 Ulf Palmér                   Ulricehamns OK                 30:05 
    9   1008 Heli Marjomaa             65 Stigsökarna                    30:20 
   10   1127 Bernt Galborgen              Skaukamratene                  30:32 
   11   1107 Christina Lövald             Täby OK                        31:18 
   12   1049 Yngve Johansson           56 Hagaby GoIF                    32:33 
   13   2028 Gabriella Axelsson           Idefjordens SK                 35:28 
   14   1057 Hanna Johansson              Stångenäs AIS                  35:52 
   15   1023 Frauke Gran                  Halden SK                      36:10 
   16   1005 Elisabeth Ahlgren            Täby OK                        40:22 
   17    861 Kristina Wall Ljungberg      Göteborgs Skidklubb            40:57 
   18   1103 Frida Wallström              Sävedalens AIK                 42:29 
   19   1123 Albin Liljeqvist          92 Stigsökarna                    42:52 
   20   1034 Kurt Andersson               OK Kullingshof                 46:11 
   21   1004 Håkan Junfors                OK Skogshjortarna              47:18 
   22   1122 Ove Muschke                  Falköpings AIK OK              47:52 
   23   1016 Conny Wernersson             OK Orinto                      48:43 
   24   1009 Mats Karlsson                OK Kullingshof                 49:45 
   25   2022 Oscar Gustavsson          94 OK Bävern                      50:56 
   26   1052 Karin Kullander              Sävedalens AIK                 54:56 
   27   1003 Tor Hernes                   Gimle IF                     1:01:24 
   28   1014 Gunilla Reinholdsson         IF Thor                      1:11:31 
   29    785 Curt Reinholdsson         55 IF Thor                      1:12:39 
   30   2011 Ulla Margareta Waller     53 OK Vargen                    1:31:29 

        1025 Magdalena Danielsson         IFK Lidingös Skid o OK        Felst. 
        1032 Marie Hermansson             OK Kullingshof                Felst. 
        1117 Harald Wibye                 OK Moss                       Felst. 



Ö8  (31)                 4.9 km   14 K                

    1   1047 Öyvind Helgerud              Halden SK                      35:46 
    2   1038 Olle Boström                 Järla IF OK                    36:15 
    3   1108 Fredrik Weihard           80 Sävedalens AIK                 40:20 
    4   1046 Simon Andersson              OK Kullingshof                 41:29 
    5   2017 Emil Backlund             88 Dalaportens OL                 42:08 
    6   1033 Martin Sand               91 OK Tisaren                     43:48 
    7   1115 Tor Anderas Andersen         Halden SK                      46:08 
    8   2008 Petri Moisio                 SaPu                           48:51 
    9   1031 Malin Sand                87 IK Hakarpspojkarna             49:10 
   10   1036 Tormod Jensen                Sarpsborg O-Lag                49:50 
   11   1110 Håkan Flingmark              Uddevalla OK                   50:06 
   12   1054 Tommy Johansson              Stångenäs AIS                  51:12 
   12   2007 Mikael Andersson             IF Rigor                       51:12 
   14   1013 Niklas Rehnoldsson           IF Thor                        51:16 
   15   1000 Thomas Fredberg           72 Silkeborg ok                   53:40 
   16   1042 Sören Calleberg              Söderhamns OK                  57:31 
   17   1119 Christian Eriksson           Linköpings OK                  57:53 
   18   2025 Egon Gustavsson           61 OK Bävern                      59:03 
   19   1116 Julie Hilland Andersen       Halden SK                    1:00:00 
   20   1035 Stian Jensen                 Indre Östfold OK             1:00:18 
   21   1120 Daniel Muschke               Falköpings AIK OK            1:01:37 
   22   1040 Martina Lindberg             IK Ymer                      1:02:50 
   23   2026 Beatrice Gustavsson       91 OK Bävern                    1:05:16 
   24   1060 Sven-Åke Andersson           IF Rigor                     1:07:33 
   25   2024 Öivind Berget                Sarpsborg O-Lag              1:10:03 
   26   1114 Gunnar Bejbom                Uddevalla OK                 1:10:05 
   27    859 Roland Hellberg              Täby OK                      1:10:35 
   28   1022 Jens Mentzer                 OK Skogshjortarna            1:37:02 
   29   1105 Susanne Berglund             Sävedalens AIK               1:46:28 

         829 Geir Torgersen               Halden SK                   ej start 
         830 Magnus Landstad Sandnes      Sandnes IL                  ej start