Gränsjakten 2007to 2007-07-12 23:30
Resultat Etapp 3skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         2.6 km   6 K                    

           1 Kilborn Ove                              Uddevalla IS                       38:03 
           2 Teiland Kjell                            Östmarka OK                        40:58 
           3 Hernes Tor                               Gimle IF                           41:44 
           4 Mo Björn                                 Halden SK                          52:01 



H70  (6)                         3.9 km   10 K                   

           1 Halvorsen Helge                          Larvik OK                          52:12 
           2 Scheje Arne Chr                          Östmarka OK                        59:39 
           3 Hogedal Åke                              Kungälvs OK                      1:01:57 

             Vestbye Finn                             Varteig OL                        Felst. 
             Olsson Lennart                           Kungälvs OK                       Felst. 
             Husa Björn                               Idd Sportsklubb                 ej start 



H65  (11)                        3.9 km   10 K                   

           1 Alexandersson Andre                      Kungälvs OK                        42:50 
           2 Mattsson Matts                           OK Gipen                           44:52 
           3 Svein Bakken                             Stigsökarna                        50:58 
           4 Hansson Algot                            Kungälvs OK                        51:53 
           5 Edvardsen Thor                           Larvik OK                          57:02 
           6 Berg Arne                                Stigsökarna                        57:27 
           7 Björlo Thorbjörn                         Gimle IF                         1:05:57 
           8 Olsson Bror                              Eds SK                           1:24:58 

             Gullaksen Georg                          Östmarka OK                       Felst. 
             Cullbrand Lars-Göran                     IK Stern                        ej start 
             Fosse Trygve                             Gimle IF                        ej start 



H60  (17)                        3.9 km   10 K                   

           1 Johansson Kalle                          OK Skogshjortarna                  34:04 
           2 Vallin Gunnar                            OK Landehof                        38:01 
           3 Krossby Anders Johan                     Fredrikstad SK                     38:08 
           4 Carlström Lennart                        OK Landehof                        38:50 
           5 Hermansson Lennart                       Stenungsunds OK                    39:33 
           6 Bengtsson Kjell                          Sävedalens AIK                     40:01 
           7 Tirén Sverker                            SoIK Hellas                        40:35 
           8 Wahlgren Tom                             Sarpsborg O-Lag                    43:08 
           9 Westberg Christer                        IFK Göteborg                       43:13 
          10 Bokeröd Leif                             Idd Sportsklubb                    44:19 
          11 Carlsson Hans                            IFK Göteborg                       45:22 
          12 Wibye Harald                             Ok Moss                            56:04 
          13 Ulseth Magne                             Idd Sportsklubb                    58:41 
          14 Wikström Allan                           Stångenäs AIS                      59:39 
          15 Vareberg Sverre                          Stavanger O-Klubb                1:16:28 

             Syversen Svein                           Indre Östfold Ok                ej start 
             Johansson Pär-Erik                       Markbygdens OK                  ej start 



H55  (22)                        4.7 km   8 K                    

           1 Karlsson Bo                              Ljungskile FK                      41:27 
           2 Syversen Björn                           Sarpsborg O-Lag                    44:14 
           3 Hogedal Lasse                            Vänersborgs SK                     47:00 
           4 Jidetoft Conny                           Stångenäs AIS                      48:04 
           5 Eriksson Hans Erik                       Gävle OK                           50:16 
           6 Millegård Stefan                         Sävedalens AIK                     50:59 
           7 Olsson Gert                              OK Silva                           53:42 
           8 Galborgen Arvid                          Eds SK                             53:56 
           9 Blom Mats                                Ljungskile FK                      54:01 
          10 Kleveland Roalh                          Kvillebyns SK                      56:31 
          11 Mattsson Roland                          OK Skärmen                         57:22 
          12 Sundgren Kenth                           OK Silva                         1:14:54 
          13 Nilsson Roland                           OK Kompassen                     1:34:41 
          14 Larsson I Göran                          OK Kompassen                     1:35:53 
          15 Eriksson Krister                         Tumba-Mälarhöjden OK             2:07:27 

             Nordli Jimmy                             Trösken IL                        Felst. 
             Ivarsson Kent                            OK Skogshjortarna                 Felst. 
             Widercrantz Dan                          OK Skärmen                        Felst. 
             Stenseth Per                             Fredrikstad SK                  ej start 
             Scholz Rainer                            IK Vista                        ej start 
             Rönnqvist Lars-Olof                      OK Löftan                       ej start 
             Bejbom Gunnar                            Uddevalla OK                    ej start 



H50  (30)                        5.0 km   9 K                    

           1 Svensson Kurt                            IK Hakarpspojkarna                 47:19 
           2 Karlsson Tomas                           OK Skogshjortarna                  47:49 
           3 Hålsjö Lennart                           OK Alehof                          49:38 
           4 Galborgen Bent                           Skaukameratene O-lag               50:23 
           5 Strutz Carl-Göran                        Eds SK                             50:27 
           6 Jonasson Bengt                           Göteborg-Majorna OK                51:19 
           7 Josefsson Inge                           Stångenäs AIS                      52:36 
           8 Heidenström Björn                        Fredrikstad SK                     53:55 
           9 Nilsson Lars                             OK Skogsstjärnan                   56:00 
          10 Lingegård Bengt                          OK Gipen                           57:52 
          11 Andreasson Göran                         OK Kroppefjäll                     58:30 
          12 Daltveit Memund                          Fana IL O-gr.                    1:00:46 
          13 Widen Bror                               Uddevalla OK                     1:01:30 
          14 Andersson Bengt                          Främmestads IK                   1:01:58 
          15 Grann Terje                              Fossum IF                        1:02:59 
          16 Roos Tommy                               Falköpings AIK OK                1:07:33 
          17 Ohlsson Odd                              Uddevalla OK                     1:11:17 
          18 Ihrfors Håkan                            IFK Lidingös Skid o OK           1:11:30 
          19 Ramström Peter                           Bromma-Vällingby SOK             1:16:29 
          20 Åstorp Björn                             Sarpsborg O-Lag                  1:16:32 
          21 Bredesen Rolf Gunnar                     Fossum IF                        1:21:18 
          22 Alvsvåg John Olav                        Fana IL O-gr.                    1:30:46 
          23 Tveterås Trygve                          Fredrikstad SK                   1:36:55 
          24 Muri Torolf                              Sarpsborg O-Lag                  1:45:14 

             Larsson Janeric                          Bromma-Vällingby SOK              Felst. 
             Eriksson Janne                           Eds SK                            Felst. 
             Johansen Morten                          Ok Moss                         Ej godk. 
             Kitteröd Johnny                          Tistedalen FL                   ej start 
             Eng Emil                                 Tistedalen FL                   ej start 
             Klemsdal Per Olaf                        Varteig OL                      ej start 



H45  (31)                        5.9 km   12 K                   

           1 Wassenius Axel                           Uddevalla OK                       46:04 
           2 Klaar Kjell                              Säterbygdens OK                    46:27 
           3 Helgman Leif                             OK Tyr                             48:42 
           4 Johansson Ralph                          Stångenäs AIS                      49:02 
           5 Bergman Nicke                            Kungälvs OK                        49:47 
           6 Forsgren Anders                          Täby OK                            50:13 
           7 Helland Knut E                           Östmarka OK                        50:20 
           8 Hollowell Tom                            OK Tyr                             51:16 
           9 Torskenaes Knut                          Trösken IL                         51:25 
          10 Lundqvist Pär                            Kils OK                            55:55 
          11 Karlsson Jonas                           OK Tylöskog                        56:30 
          12 Tandrevold Eirik                         Fossum IF                          56:51 
          13 Gullord Tommy                            Gjö-Vard O-lag                     57:36 
          14 Bunaes Tommy                             Halden SK                          59:08 
          15 Klevedal Arne                            Kvillebyns SK                    1:04:21 
          16 Lindström Mats                           OK Skärmen                       1:04:24 
          17 Eriksson Örjan                           Trollhättans SK                  1:06:16 
          18 Nyman Dick                               Uddevalla IS                     1:09:25 
          19 Andersen Morten Roger                    Halden SK                        1:09:40 
          20 Hals Torbjörn                            Kongsberg O-lag                  1:09:55 
          21 Garmer Hans                              Göteborg-Majorna OK              1:10:07 
          22 Lindqvist Mats                           Sävedalens AIK                   1:10:14 
          23 Carlsson Leif-Arne                       OK Vivill                        1:15:39 
          24 Runesson Lars                            OK Vivill                        1:19:39 
          25 Kensby Mats                              OK Tyr                           1:37:41 
          26 Hansen Troels Bent                       Alleröd OK                       1:44:04 

             Petersson Claes-Göran                    Burseryds IF                      Felst. 
             Olseng Kjell Arne                        Sarpsborg O-Lag                 ej start 
             Köhn Jo                                  Halden SK                       ej start 
             Hugoson Mats                             Kvillebyns SK                   ej start 
             Nilsson Ulf                              Örkelljunga FK                  ej start 



H40  (18)                        6.4 km   10 K                   

           1 Kristiansson Mats                        Trollhättans SOK                   50:24 
           2 Granstedt Bo                             IK Hakarpspojkarna                 50:42 
           3 Thellsen Per                             OK Roxen                           55:41 
           4 Johansson Lars G                         Vänersborgs SK                     57:06 
           5 Wiklund Jo                               IL Tyrving                         57:34 
           6 Torstensson Lars Göran                   Stigsökarna                        58:03 
           7 Iversen Egil W                           Heming/Njård O-lag               1:00:10 
           8 Johansson Tommy                          Stångenäs AIS                    1:03:12 
           9 Kildebo Morten                           Halden SK                        1:05:26 
          10 Ytterböl Svend Arne                      Gimle IF                         1:16:30 
          11 Carlsson Martin                          Täby OK                          1:18:38 
          12 Eriksson Karl-Olof                       Uddevalla OK                     1:23:46 

             Saugerud Erik                            Konnerud IL                       Felst. 
             Granstedt Mats                           IK Hakarpspojkarna                Felst. 
             Lindberg Håkan                           OK Djerf                          Felst. 
             Thellsen Stefan                          OK Roxen                          Felst. 
             Olaussen Jim                             Halden SK                       ej start 
             Wenklo Henrik                            Kungälvs OK                     ej start 



H35  (19)                        6.8 km   11 K                   

           1 Kullander Thomas                         Sävedalens AIK                   1:04:44 
           2 Johansson Håkan                          IK Hakarpspojkarna               1:04:51 
           3 Wang Bent-Joar                           Tistedalen FL                    1:06:48 
           4 Olsson Kenneth                           Snättringe SK                    1:10:44 
           5 Malmring Olle                            Snättringe SK                    1:12:13 
           6 Fransson Mats                            Snättringe SK                    1:14:31 
           7 Larsen Per Erik                          Sandefjord OK                    1:20:03 
           8 Österlin Erik                            Sävedalens AIK                   1:20:51 
           9 Gran Kyrre                               Fet O-lag                        1:23:27 
          10 Johansson Magnus                         Snättringe SK                    1:26:13 
          11 Mikkelsen Mads                           IFK Göteborg                     1:34:39 
          12 Olsson Håkan                             Snättringe SK                    1:53:50 

             Backström Pål                            Halden SK                         Felst. 
             Malmring Anders                          Snättringe SK                     Felst. 
             Thuresson Per Ola                        OK Tylöskog                       Felst. 
             Bergmark Anders                          Snättringe SK                     Felst. 
             Bäcklund Bjarne                          IFK Göteborg                      Felst. 
             Egner Ove                                Snättringe SK                   ej start 
             Berglund Johan                           Sävedalens AIK                  ej start 



H21  (24)                        8.7 km   13 K                   

           1 Björlo Kjetil                            Halden SK                        1:10:14 
           2 Elveljung Gunnar                         IFK Göteborg                     1:11:24 
           3 Jakobsen Espen                           Fredrikstad SK                   1:12:57 
           4 Bengtsson Erik                           FK Åsen                          1:24:25 
           5 Andersen Eirik Hauan                     Halden SK                        1:24:43 
           6 Johansson Fredrik                        Hammarby IF OF                   1:26:51 
           7 Markendahl Simon                         OK Klyftamo                      1:29:19 
           8 Holt Steinar                             Halden SK                        1:31:05 
           9 Wrane Kalle                              Sävedalens AIK                   1:32:12 
          10 Jakobsson Peter                          OK Södertörn                     1:36:06 
          11 Millegård Joakim                         Sävedalens AIK                   1:37:42 
          12 Bengtsson Magnus                         Sävedalens AIK                   1:43:58 
          13 Fremmegaard Esten Öyen                   Halden SK                        1:45:53 
          14 Hjort Fredrik                            Helsingborgs SOK                 1:53:11 

             Varting Grunde                           Halden SK                         Felst. 
             Gustavsson Joakim                        Ulricehamns OK                    Felst. 
             Johansson Axel                           Eds SK                            Felst. 
             Andersson Johan                          Främmestads IK                    Felst. 
             Sideby Kristoffer                        Göteborg-Majorna OK               Felst. 
             Ferm Andreas                             OK Skogsfalken                    Felst. 
             Hov Magnus                               Halden SK                       ej start 
             Mattsson Jim                             Stigsökarna                     ej start 
             Dalberg Klas                             Södertälje-Nykvarn OF           ej start 
             Grann Stian                              NTNUI                           ej start 



H20  (2)                         6.8 km   11 K                   

             Daltveit Anders                          Fana IL O-gr.                     Felst. 
             Bredesen Kristian Opsahl                 Fossum IF                         Felst. 



H18  (11)                        6.4 km   10 K                   

           1 Andersen Bård Hauan                      Halden SK                          53:49 
           2 Olseng Jonas                             Sarpsborg O-Lag                    55:11 
           3 Hansson Marcus                           Herrestads AIF                   1:02:04 
           4 Kristiansen Martin                       Halden SK                        1:05:37 
           5 Muri Andreas                             Sarpsborg O-Lag                  1:06:29 
           6 Gullord Sondre                           Gjö-Vard O-lag                   1:08:02 
           7 Tandrevold Eivind                        Fossum IF                        1:08:33 
           8 Klemsdal Thor Olaf                       Sarpsborg O-Lag                  1:15:12 

             Bredesen Anders Opsahl                   Fossum IF                         Felst. 
             Karlsson Tobias                          Eds SK                            Felst. 
             Nyqvist Dennis                           OK Gipen                          Felst. 



H16  (24)                        4.7 km   8 K                    

           1 Döhl Mostad Fredrik                      Fossum IF                          36:38 
           2 Carlsson Fredrik                         Täby OK                            37:59 
           3 Helgman Anton                            OK Tyr                             39:10 
           4 Nilsson Fredrik                          Örkelljunga FK                     39:11 
           5 Carlsson Joakim                          Täby OK                            40:17 
           6 Ohlsson Christoffer                      Uddevalla OK                       40:49 
           7 Klaar Henrik                             Säterbygdens OK                    41:30 
           8 Persson Daniel                           Hagaby GoIF                        44:21 
           9 Fernlund Erik                            Säterbygdens OK                    45:05 
          10 Bergmann Andreas                         Alleröd OK                         45:40 
          11 Alvsvåg Kenneth Kira                     Fana IL O-gr.                      53:45 
          12 Gullord Eskil                            Gjö-Vard O-lag                     56:04 

             Tandrevold Halvor                        Fossum IF                         Felst. 
             Ruud Magnus                              Sarpsborg O-Lag                   Felst. 
             Karlsson Marcus                          OK Skogsmunken                    Felst. 
             Jonasson Petter                          Göteborg-Majorna OK               Felst. 
             Narvhus Lars Jonas                       Baekkelagets SK                   Felst. 
             Sveen Trond                              Halden SK                      ej fullf. 
             Köhn Mats                                Halden SK                       ej start 
             Haugerud Simen                           Indre Östfold Ok                ej start 
             Johansson Dennis                         Stångenäs AIS                   ej start 
             Nielsen Tony                             Stångenäs AIS                   ej start 
             Wenklo Ludwig                            Kungälvs OK                     ej start 
             Stridh Dag                               OK Gipen                        ej start 



H14  (21)                        3.1 km   11 K                   

           1 Wängdahl Jens                            OK Gipen                           25:39 
           2 Erlandsson Jonathan                      Uddevalla OK                       26:26 
           3 Forsgren Johan                           OK Kåre                            27:07 
           4 Ohlsson Anders                           Uddevalla OK                       27:44 
           5 Flingmark Viktor                         Uddevalla OK                       28:30 
           6 Granstedt Adam                           IK Hakarpspojkarna                 28:38 
           7 Östling Albin                            OK Skogshjortarna                  32:19 
           8 Björk Espen                              Halden SK                          32:45 
           9 Alvsvåg Robert Kira                      Fana IL O-gr.                      33:26 
          10 Akervall Pontus                          Stångenäs AIS                      34:28 
          11 Johansson Jonas                          Stångenäs AIS                      34:44 
          12 Boman Marcus                             Stångenäs AIS                      38:45 
          13 Njåstein Håkon                           IL Tyrving                         39:17 
          14 Salomonsson Joel                         Sundbybergs IK                     39:42 
          15 Svensson Joakim                          IK Hakarpspojkarna                 40:14 
          16 Salomonsson Rasmus                       Sundbybergs IK                     48:10 
          17 Vingerhagen Andreas                      Gimle IF                           49:59 
          18 Hals Morten                              Kongsberg O-lag                    53:50 
          19 Jensen Oskar                             Eds SK                             54:42 
          20 Tvedten Harald                           Kongsberg O-lag                  1:15:00 

             Kirkebøen Sander Finsrud                 Halden SK                       ej start 



H12  (19)                        2.4 km   8 K                    

           1 Axelson-Meyerson Filip                   OK Linné                           21:42 
           2 Andersson Gabriel                        Idefjordens SK                     22:14 
           3 Kindem Håkon                             Gimle IF                           22:51 
           4 Lindqvist Oskar                          Sävedalens AIK                     23:24 
           5 Bollmark Olof                            IF Hallby                          23:35 
           6 Johansson Mattias                        Stångenäs AIS                      24:14 
           7 Garmer Felix                             Göteborg-Majorna OK                25:04 
           8 Thellsen Emil                            OK Roxen                           25:19 
           9 Wiklund Elias                            Nydalen SK                         25:54 
          10 Karlsson Karl                            OK Kullingshof                     26:12 
          11 Pihl Alexander                           SOK 68                             26:22 
          12 Petersson Andreas                        Burseryds IF                       30:04 
          13 Jacobsson Kristoffer                     Eds SK                             35:38 
          14 Steindahl Alfred                         Stenungsunds OK                    37:02 
          15 Broman Viktor                            Idefjordens SK                     37:43 
          16 Andersson Ludvig                         Idefjordens SK                     40:04 

             Olaussen Anders Felde                    Halden SK                       ej start 
             Bech Karl-Martin                         Ringrike O-lag                  ej start 
             Camitz Axel                              Eds SK                          ej start 



H10  (12)                        2.4 km   10 K                   

           1 Andersson Edvin                          Värend GN OL                       16:21 
           2 Kildebo Petter Norsted                   Halden SK                          19:18 
           3 Bollmark Henning                         IF Hallby                          19:37 
           4 Thellsen Adam                            OK Roxen                           20:00 
           5 Svensson Niklas                          IK Hakarpspojkarna                 21:12 
           6 Bergenfur Hannes                         OK Älgen                           21:33 
           7 Schmitt Gran Olav                        Halden SK                          22:35 
           8 Thuresson Erik                           OK Tylöskog                        22:59 
           9 Björlo Håkon Raadal                      Halden SK                          23:38 
          10 Alfsén Lukas                             OK Skärmen                         26:21 
          11 Blom Hugo                                Eds SK                             27:20 

             Lindh Jesper                             OK Älgen                          Felst. 



D65  (6)                         2.6 km   6 K                    

           1 Steen-Olsson Eivor                       Kungälvs OK                        40:53 
           2 Björlo Asbjörg                           Gimle IF                           45:57 
           3 Gro Bakken                               Stigsökarna                        49:53 

             Grönberg Gull-Britt                      Kungälvs OK                       Felst. 
             Hogedal Christina                        Kungälvs OK                       Felst. 
             Fredriksson Kerstin                      Ljungskile FK                   ej start 



D60  (7)                         3.5 km   9 K                    

           1 Rex Wallström Ingrid                     IK Uven                            47:02 
           2 Gullaksen Gerd                           Östmarka OK                        54:51 
           3 Grande Ellen                             Östmarka OK                        57:10 
           4 Samuelsson Lilian                        Kungälvs OK                      1:00:57 

             Vestbye Grete                            Varteig OL                        Felst. 
             Cullbrand Ingrid                         IK Stern                        ej start 
             Johansson Marita                         Markbygdens OK                  ej start 



D55  (8)                         3.5 km   9 K                    

           1 Moe Eva Irene                            Halden SK                          50:21 
           2 Lagerlund Marianne                       SoIK Hellas                        54:34 
           3 Ivarsson Monica                          OK Skogshjortarna                  55:57 
           4 Galborgen Yvonne                         Eds SK                             57:39 
           4 Larsson Karin                            OK Kompassen                       57:39 
           6 Nilsson Siw                              OK Kompassen                       58:29 
           7 Holmberg Inger                           Ljungskile FK                    1:18:58 

             Hansen Marit B                           Idd Sportsklubb                 ej start 



D50  (15)                        3.5 km   9 K                    

           1 Andersson Birgitta                       Främmestads IK                     34:36 
           2 Knutsson Monica                          Sävedalens AIK                     35:50 
           3 Tykesson Eva                             Rävetofta OK                       36:57 
           4 Hogedal Gunilla                          Vänersborgs SK                     37:16 
           5 Jakobsen Gun Astrid                      Fredrikstad SK                     37:28 
           6 Burman Kerstin                           Kvillebyns SK                      37:47 
           7 Johansson Ulla                           Åmåls OK                           37:53 
           8 Lunde Tove                               Fredrikstad SK                     38:16 
           9 Sikkeland Agnes                          Fredrikstad SK                     46:24 
          10 Östling Katarina                         OK Skogshjortarna                  48:46 
          11 Lingegård Eva                            OK Gipen                           56:10 
          12 Skiri Wahlgren Tove                      Sarpsborg O-Lag                  1:12:27 

             Johansson Siv                            Falköpings AIK OK                 Felst. 
             Björseth Gerd                            Krokstadöra IL                  ej start 
             Blom Britt                               Ljungskile FK                   ej start 



D45  (20)                        4.1 km   9 K                    

           1 Arvidsson Lisel                          Växjö OK                           41:37 
           2 Skyttersäter Runa                        Heming/Njård O-lag                 42:13 
           3 Höye Christina                           Fredrikstad SK                     43:41 
           4 Bredesen Ingrid Opsahl                   Fossum IF                          47:05 
           5 Line Bente                               Skaukameratene O-lag               47:48 
           6 Johansen Elisabeth Meum                  Ok Moss                            51:46 
           7 Landmark Bente                           Fossum IF                          52:15 
           8 Skyttersäter Jones Göril                 Heming/Njård O-lag                 54:32 
           9 Gröhn Marie                              Jönköpings OK                      55:13 
          10 Hollowell Tone                           OK Tyr                             55:34 
          11 Kensby Ingrid                            OK Tyr                             57:15 
          12 Gustafsson Ellinor                       Uddevalla OK                     1:01:48 
          13 Brenne Elsie                             Varteig OL                       1:04:22 
          14 Petersson Annika                         Burseryds IF                     1:08:49 
          15 Kadziola Pia                             Maribo OK                        1:13:28 
          16 Bergman Gry                              Kungälvs OK                      1:20:14 
          17 Wäge Unn Merete                          Östmarka OK                      1:43:31 

             Sande Ann-Magritt                        Gjö-Vard O-lag                    Felst. 
             Jensen Hanne                             Eds SK                            Felst. 
             Haugerud Anne                            Indre Östfold Ok                ej start 



D40  (12)                        4.1 km   9 K                    

           1 Eriksson Agneta                          Uddevalla OK                       42:37 
           2 Eriksson Helena                          Eds SK                             44:24 
           3 Olaussen Trine                           Fredrikstad SK                     45:04 
           4 Njåstein Marianne                        IL Tyrving                         46:19 
           5 Gustavsson Anna-Birgitta                 OK Tylöskog                        48:56 
           6 Eriksson Hillevi                         IF Hallby                          50:18 
           7 Skyttersäter Toini                       Konnerud IL                        53:46 
           8 Helgman Tina                             OK Tyr                             55:00 
           9 Klaar Anita                              Säterbygdens OK                    55:08 
          10 Bergmann Charlotte                       Alleröd OK                       1:03:48 
          11 Lennartsson Birgitta                     OK Skogsstjärnan                 1:32:49 
          12 Nilsson Titti                            OK Skogsstjärnan                 1:33:44 



D35  (10)                        4.7 km   8 K                    

           1 Holmqvist Malin                          IK Hakarpspojkarna                 47:33 
           2 Eriksson Anna                            OK Landehof                        49:53 
           3 Backström Runa Lien                      Halden SK                          54:36 
           4 Mattsson Anna                            Värend GN OL                       58:42 
           5 Sandberg Helena                          IK Hakarpspojkarna               1:02:18 
           6 Lindh Lottie                             OK Älgen                         1:08:42 
           7 Bergenfur Eva-Lill                       OK Älgen                         1:17:16 

             Arntzen Anne                             Raumar O-Lag                    ej start 
             Raadal Hanne Lerche                      Halden SK                       ej start 
             Olaussen Irene Felde                     Halden SK                       ej start 



D21  (19)                        5.0 km   9 K                    

           1 Hauge Karianne                           Halden SK                          45:50 
           2 Granstedt Anette                         IK Hakarpspojkarna                 48:07 
           3 Johansson Lisa                           OK Tyr                             50:16 
           4 Wiklund Berit Sofie                      Nydalen SK                         50:17 
           5 Daltveit Dagrun                          Fana IL O-gr.                      50:54 
           6 Andersen Ragnhild Bente                  Halden SK                          53:45 
           7 Fjordside Yvonne                         Sävedalens AIK                     57:48 
           8 Hagen Elin Cathrine                      Halden SK                          58:56 
           9 Bryggen Guro                             Sarpsborg O-Lag                    59:58 
          10 Petersson Martina                        Burseryds IF                     1:03:27 
          11 Kraemer Jitka                            Halden SK                        1:03:40 
          12 Aabogen Haugaard Ann Helen               Skaukameratene O-lag             1:08:08 
          13 Johansson Hanna                          OK Skogshjortarna                1:08:10 
          14 Johansen Monica Meum                     Ok Moss                          1:15:28 
          15 Olsson Christina                         OK Silva                         1:32:07 

             Klechova Vendula                         Halden SK                       ej start 
             Haeren Tina                              Trösken IL                      ej start 
             Svensson Sara                            Göteborg-Majorna OK             ej start 
             Kull Österlin Kristina                   Sävedalens AIK                  ej start 



D18  (10)                        4.1 km   9 K                    

           1 Kildebo Stine Marie Nors                 Halden SK                          41:25 
           2 Persson Lina                             Hagaby GoIF                        43:18 
           3 Iversen Rikke Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                 47:38 
           4 Lingegård Sara                           OK Gipen                           50:17 
           5 Wängdahl Terese                          OK Gipen                           53:46 
           6 Nyman Yvonne                             Uddevalla IS                       56:55 
           7 Ihrfors Charlotte                        IFK Lidingös Skid o OK           1:03:47 
           8 Nilsson Linda                            OK Skogsstjärnan                 1:22:48 

             Narvhus Martine                          Baekkelagets SK                   Felst. 
             Ödegård Martine                          Trösken IL                      ej start 



D16  (12)                        3.5 km   9 K                    

           1 Tveterås Susanne                         Sarpsborg O-Lag                    36:02 
           2 Zethner Rikke                            OK Öst                             36:28 
           3 Axelson-Meyerson Hanna                   OK Linné                           36:34 
           4 Lundqvist Anna                           Kils OK                            36:40 
           5 Woodward Annette                         Ok Moss                            38:05 
           6 Klevedal Charlotta                       Kvillebyns SK                      38:20 
           7 Lennartsson Caroline                     OK Skogsstjärnan                   39:48 
           8 Hjort Ebba                               Helsingborgs SOK                   40:01 
           9 Petersson Pernilla                       Burseryds IF                       41:19 
          10 Reichenberg Lisa                         Idefjordens SK                     46:54 

             Torstensson Hanna                        Stigsökarna                     ej start 
             Bejbom Rebecca                           Uddevalla OK                    ej start 



D14  (20)                        3.1 km   11 K                   

           1 Olaussen Kamilla                         Fredrikstad SK                     25:17 
           2 Gustavsson Linnea                        Uddevalla OK                       26:35 
           3 Forsgren Hilda                           Täby OK                            27:51 
           4 Andersen Fröya Hauan                     Halden SK                          28:29 
           5 Lindqvist Erika                          Sävedalens AIK                     29:11 
           6 Kildebo Maiken Norsted                   Halden SK                          29:21 
           7 Iversen Pia Skyttersäter                 Heming/Njård O-lag                 29:24 
           8 Bredesen Marianne Opsahl                 Fossum IF                          33:40 
           9 Andersson Rebecka                        Idefjordens SK                     34:01 
          10 Ohlsson Julia                            Uddevalla OK                       34:34 
          11 Thellsen Amanda                          OK Roxen                           36:05 
          12 Torstensson Elin                         Stigsökarna                        36:16 
          13 Granstedt Gry                            Halden SK                          36:30 
          14 Arvidsson Marika                         Växjö OK                           39:44 
          15 Gröhn Lisa                               Jönköpings OK                      40:13 
          16 Thuresson Christina                      OK Tylöskog                        46:47 
          17 Klaar Hanna                              Säterbygdens OK                    46:55 
          18 Fosby Karoline                           Gimle IF                           47:46 
          19 Viktorsson Lisa                          Eds SK                           1:07:49 

             Wenklo Ida                               Kungälvs OK                     ej start 



D12  (18)                        2.4 km   8 K                    

           1 Hansen Sigrid Ottestad                   Gimle IF                           19:39 
           2 Kristiansson Josefine                    Trollhättans SOK                   23:48 
           3 Widén Malin                              Uddevalla OK                       24:00 
           4 Helgman Malin                            OK Tyr                             24:05 
           5 Blennow Amanda                           Falköpings AIK OK                  24:31 
           6 Larsson Carolina                         Åmåls OK                           26:57 
           7 Tandrevold Ingrid                        Fossum IF                          28:44 
           8 Reichenberg Malin                        Idefjordens SK                     28:46 
           9 Wassenius Elin                           Uddevalla OK                       29:37 
          10 Eriksson Erika                           Uddevalla OK                       29:56 
          11 Gustavsson Moa                           Uddevalla OK                       30:31 
          12 Fosby Maria                              Gimle IF                           35:09 
          13 Kristensen Marthe                        Sarpsborg O-Lag                    37:43 
          14 Håkansson Josefin                        Kvillebyns SK                      39:33 
          15 Lindberg Elin                            OK Djerf                           39:46 
          16 Bunaes Emma                              Halden SK                        1:11:48 

             Nielsen Linn                             Stångenäs AIS                   ej start 
             Andreasson Sofia                         Kungälvs OK                     ej start 



D10  (8)                         2.4 km   10 K                   

           1 Granstedt Moa                            IK Hakarpspojkarna                 18:57 
           2 Granstedt Gina                           Halden SK                          21:07 
           3 Wassenius Klara                          Uddevalla OK                       22:05 
           4 Blennow Vilma                            Falköpings AIK OK                  22:39 
           5 Granstedt Elin                           IK Hakarpspojkarna                 23:20 
           6 Steindahl Signe                          Stenungsunds OK                    24:47 
           7 Eriksson Karin                           Uddevalla OK                       28:21 

             Lilljeqvist Fanny                        Stigsökarna                     ej start 



U4  (1)                          3.1 km   11 K                   

           1 Olsson Kajsa                             Idefjordens SK                     38:05 



U3  (7)                          2.4 km   8 K                    

           1 Alfsén Toni                              OK Skärmen                         23:23 
           2 Steindahl Amanda                         Stenungsunds OK                    27:41 
           3 Kjelldahl Johanna                        Uddevalla OK                       39:30 
           4 Widén Robin                              Uddevalla OK                       41:03 
           5 Kristiansen Emil                         Idefjordens SK                     42:16 
           6 Kristiansen Evelina                      Idefjordens SK                     42:20 

             Sandin Benjamin                          Idefjordens SK                    Felst. 



U2  (13)                         2.4 km   10 K                   

           1 Gundersen Christopher                    Halden SK                          19:20 
           2 Nyman Liselott                           Uddevalla IS                       19:56 
           3 Kadziola Laust                           Maribo OK                          21:00 
           4 Bäcklund Rasmus                          IFK Göteborg                       22:35 
           5 Arvidsson Diana                          Växjö OK                           24:22 
           6 Kadziola Linnea                          Maribo OK                          27:03 
           7 Berntsson Tobias                         Stångenäs AIS                      27:52 
           8 Larsson Isabell                          Åmåls OK                           28:00 
           9 Carlsson Evelina                         OK Vivill                          28:15 
          10 Blom Gustav                              Eds SK                             37:31 
          11 Edman Martin                             Eds SK                             39:36 
          12 Hugoson Aron                             Kvillebyns SK                      40:25 

             Forsberg Malcolm                         Sjövalla FK                     ej start 



U1  (9)                          2.3 km   9 K                    

           1 Andersson Elias                          Värend GN OL                       17:31 
           2 Granstedt Lukas                          IK Hakarpspojkarna                 18:01 
           3 Karlsson Jonas                           OK Skogsmunken                     21:11 
           4 Granstedt Sara                           IK Hakarpspojkarna                 21:44 
           5 Eriksson Maria                           Eds SK                             23:18 
           6 Pihl Daniel                              SOK 68                             23:56 
           7 Arvidsson Jessica                        Växjö OK                           27:04 
           8 Forsberg Artur                           Sjövalla FK                        44:15 

             Camitz Ellen                             Eds SK                          ej start 



Öppen 1/N-Åpen  (18)             2.4 km   10 K                   

           1 Hansen Sindre Ottestad                   Gimle IF                           16:44 
           2 Hjelde Erik                              Gimle IF                           17:05 
           3 Olaussen Marie                           Fredrikstad SK                     17:21 
           4 Slåtterö Helge                           Gimle IF                           18:51 
           5 Skyttersäter Jones Bianca                Heming/Njård O-lag                 22:33 
           6 Skyttersäter Jones Ceasar                Heming/Njård O-lag                 22:42 
           7 Iversen Sofie Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                 22:48 
           8 Aabogen Haugaard Ida                     Skaukameratene O-lag               23:08 
           9 Njåstein Stine                           IL Tyrving                         23:31 
          10 Engdal Karin                             Helsingborgs SOK                   24:24 
          11 Saugerud Nora  Skyttersät                Konnerud IL                        24:42 
          12 Gustavsson Jonathan                      KFUM Örebro                        24:53 
          13 Björk Guro                               Halden SK                          29:58 
          14 Nordås Martine                           Gimle IF                           32:43 
          15 Saugerud AmandaSkyttersät                Konnerud IL                        36:17 
          16 Mattsson Elisabeth                       OK Skärmen                         46:43 

             Olsen Saidi Katrin                       Heming/Njård O-lag                Felst. 
             Arntzen Tiril                            Raumar O-Lag                    ej start 



Öppen 3  (13)                    3.6 km   9 K                    

           1 Lindström Markus                         OK Skärmen                         38:10 
           2 Johansson Jenyy                          Vänersborgs SK                     40:42 
           3 Larsson Eva                              Åmåls OK                           41:03 
           4 Karlsson Henrik                          Uddevalla OK                       41:51 
           5 Andreasson Sofia                         OK Kroppefjäll                     46:10 
           6 Wängdal Åsa                              OK Gipen                           46:34 
           7 Pettersson Siv                           Göteborg-Majorna OK                56:21 
           8 Mostad Helle                             Fossum IF                        1:02:35 
           9 Döhl Jo                                  Fossum IF                        1:03:21 

             Bergström Gustav                                                           Felst. 
             Kira Anne-Marie                          Fana IL O-gr.                   ej start 
             Andersson Fredrik                        IK Uven                         ej start 
             Samuelsson Karin                         Kungälvs OK                     ej start 



Öppen 5  (21)                    3.1 km   11 K                   

           1 Arvidsson Ulf                            Växjö OK                           37:03 
           2 Steindahl Anna-Carin                     Stenungsunds OK                    38:22 
           3 Blennow Anki                             Falköpings AIK OK                  39:47 
           4 Lindöv Wencke                            Sarpsborg O-Lag                    43:22 
           5 Svensson Lennart                         OK Kullingshof                     45:23 
           6 Wängdal Ylva                             OK Gipen                           46:44 
           7 Larsson Leif                             Åmåls OK                           47:02 
           8 Karlsson Mats                            OK Kullingshof                     51:10 
           9 Wikström Marlene                         Sundbybergs IK                     53:51 
          10 Samuelsson Karin                         Kungälvs OK                        54:39 
          11 Håkansson Arne                           Kvillebyns SK                      56:48 
          12 Karlsson Eva                             Uddevalla OK                       58:30 
          13 Johansen Wenche                          Kongsberg O-lag                    59:10 
          14 Holt Mai-Sissel                          Halden SK                        1:04:31 
          15 Blom Britt                               Ljungskile FK                    1:06:45 
          16 Karlsson Marie                           Håby IF                          1:07:26 
          17 Karlsson Anton                           OK Kullingshof                   1:18:54 

             Haugen Einar                             Halden SK                         Felst. 
             Undvall Barbro                           Täby OK                           Felst. 
             Listerud Erik                            Ok Moss                           Felst. 
             Blennow Magnus                           Falköpings AIK OK               ej start 



Öppen 7  (29)                    3.5 km   9 K                    

           1 Dihl Stefan                              SOK 68                             26:34 
           2 Gudbrandsen Terje                        Hamar OK                           29:12 
           3 Dihl Roger                               SOK 68                             33:26 
           4 Berndtsson Joakim                        Stångenäs AIS                      33:35 
           5 Kindem Per Öivind                        Gimle IF                           34:38 
           6 Blennow Magnus                           Falköpings AIK OK                  34:40 
           7 Hansen Bernt Henrik                      Gimle IF                           34:58 
           8 Slåtterö Björn                           Gimle IF                           35:06 
           9 Mandahl Hans                             Östra Almby FK                     36:06 
          10 Höök Per                                 Köping-Kolsva OK                   37:27 
          11 Bergström Anders                                                            38:52 
          12 Nilsson Linda                            NAIS Orientering                   39:24 
          13 Trofast Hans                             Tenhults SOK                       39:46 
          14 Vingerhagen Knut                         Gimle IF                           40:33 
          15 Sandström Bosse                          Stångenäs AIS                      40:54 
          16 Karlsson Johnny                          Uddevalla OK                       44:00 
          17 Nordås Ingvar                            Gimle IF                           44:51 
          18 Thellsén Gith                            OK Roxen                           44:59 
          19 Qvick Bertil                             Kungälvs OK                        45:24 
          20 Axelsson Tomas                           OK Linné                           47:06 
          21 Meyersson Ulrika                         OK Linné                           47:08 
          22 Nilsen Öivind                            Halden SK                          47:29 
          23 Sterner Stina                            OK Gränsen                         48:54 
          24 Hansson Birgit Birgit                    Herrestads AIF                     49:36 
          25 Eriksson Sven                            OK Landehof                        51:26 
          26 Johansson Karin                          Sävedalens AIK                     52:28 
          27 Holt Öivind                              Halden SK                          53:16 
          28 Lundqvist Britt-Marie                    Kils OK                            56:31 
          29 Westberg Karin                           IFK Göteborg                     1:03:49 



Öppen 8  (20)                    5.9 km   12 K                   

           1 Söderström Robin                         Stigmännen Karlshamns OK           53:56 
           2 Eriksson Christian                       Linköpings OK                      55:59 
           3 Skött Hans Åke                           Korsnäs IF OK                      56:15 
           4 Jonsen Jan-Arild                         Fossum IF                          57:37 
           5 Hermansson Kenneth                       Långhundra IF                      57:46 
           6 Jensen Öystein                           Sarpsborg O-Lag                    58:16 
           7 Andersen Tor Andreas                                                        59:31 
           8 Pettersson Malin                         Sävedalens AIK                     59:49 
           9 Ivarsson Martin                          IFK Göteborg                       59:52 
          10 Trofast Mikael                           Jönköpings OK                    1:01:49 
          11 Tafjord Jostein                          Halden SK                        1:02:09 
          12 Wängdal Örjan                            OK Gipen                         1:05:21 
          13 Person Therese                           OK Skogshjortarna                1:08:22 
          14 Gran Björn                               Halden SK                        1:13:15 
          15 Mattsson Martin                          Uddevalla SK                     1:14:03 
          16 Berget Eirik                             Sarpsborg O-Lag                  1:22:30 
          17 Berget Öivind                            Sarpsborg O-Lag                  1:29:40 
          18 Mattsson Amanda                          Sundsvalls OK                    1:34:11 

             Flesjö Per Anders                        Ok Moss                           Felst. 
             Bäkkevold Ola                            Ok Moss                           Felst.