Gränsjakten 2007to 2007-07-12 14:15
Resultat Etapp 2skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         1.6 km   12 K                   

           1 Teiland Kjell                            Östmarka OK                        15:50 
           2 Hernes Tor                               Gimle IF                           16:45 
           3 Mo Björn                                 Halden SK                          20:02 

             Kilborn Ove                              Uddevalla IS                      Felst. 



H70  (6)                         1.7 km   12 K                   

           1 Hogedal Åke                              Kungälvs OK                        14:36 
           2 Halvorsen Helge                          Larvik OK                          17:07 
           3 Scheje Arne Chr                          Östmarka OK                        17:31 
           4 Husa Björn                               Idd Sportsklubb                    17:59 
           5 Olsson Lennart                           Kungälvs OK                        22:07 
           6 Vestbye Finn                             Varteig OL                         22:24 



H65  (11)                        1.9 km   12 K                   

           1 Svein Bakken                             Stigsökarna                        15:27 
           2 Alexandersson Andre                      Kungälvs OK                        17:12 
           3 Hansson Algot                            Kungälvs OK                        17:17 
           4 Berg Arne                                Stigsökarna                        17:59 
           5 Mattsson Matts                           OK Gipen                           19:43 
           6 Edvardsen Thor                           Larvik OK                          20:21 
           7 Cullbrand Lars-Göran                     IK Stern                           21:35 
           8 Björlo Thorbjörn                         Gimle IF                           24:45 
           9 Olsson Bror                              Eds SK                             35:16 

             Gullaksen Georg                          Östmarka OK                       Felst. 
             Fosse Trygve                             Gimle IF                          Felst. 



H60  (17)                        2.0 km   12 K                   

           1 Johansson Kalle                          OK Skogshjortarna                  15:16 
           2 Hermansson Lennart                       Stenungsunds OK                    16:32 
           3 Carlström Lennart                        OK Landehof                        16:37 
           4 Carlsson Hans                            IFK Göteborg                       18:14 
           5 Bokeröd Leif                             Idd Sportsklubb                    18:32 
           6 Krossby Anders Johan                     Fredrikstad SK                     19:43 
           7 Tirén Sverker                            SoIK Hellas                        20:41 
           8 Johansson Pär-Erik                       Markbygdens OK                     21:08 
           9 Wikström Allan                           Stångenäs AIS                      21:51 
          10 Westberg Christer                        IFK Göteborg                       21:54 
          11 Bengtsson Kjell                          Sävedalens AIK                     22:14 
          12 Wahlgren Tom                             Sarpsborg O-Lag                    22:30 
          13 Vallin Gunnar                            OK Landehof                        23:40 
          14 Wibye Harald                             Ok Moss                            24:46 
          15 Ulseth Magne                             Idd Sportsklubb                    24:58 
          16 Vareberg Sverre                          Stavanger O-Klubb                  41:01 

             Syversen Svein                           Indre Östfold Ok                ej start 



H55  (22)                        2.2 km   11 K                   

           1 Syversen Björn                           Sarpsborg O-Lag                    16:41 
           2 Scholz Rainer                            IK Vista                           16:56 
           3 Hogedal Lasse                            Vänersborgs SK                     17:10 
           4 Jidetoft Conny                           Stångenäs AIS                      17:19 
           5 Bejbom Gunnar                            Uddevalla OK                       17:35 
           6 Karlsson Bo                              Ljungskile FK                      17:55 
           7 Galborgen Arvid                          Eds SK                             18:07 
           8 Eriksson Hans Erik                       Gävle OK                           18:30 
           9 Ivarsson Kent                            OK Skogshjortarna                  18:40 
          10 Millegård Stefan                         Sävedalens AIK                     19:07 
          11 Mattsson Roland                          OK Skärmen                         19:16 
          12 Nordli Jimmy                             Trösken IL                         19:20 
          13 Widercrantz Dan                          OK Skärmen                         19:55 
          14 Blom Mats                                Ljungskile FK                      20:13 
          15 Olsson Gert                              OK Silva                           20:27 
          16 Sundgren Kenth                           OK Silva                           22:34 
          17 Kleveland Roalh                          Kvillebyns SK                      22:47 
          18 Nilsson Roland                           OK Kompassen                       24:52 
          19 Rönnqvist Lars-Olof                      OK Löftan                          26:49 
          20 Eriksson Krister                         Tumba-Mälarhöjden OK               31:47 
          21 Larsson I Göran                          OK Kompassen                       37:46 

             Stenseth Per                             Fredrikstad SK                  ej start 



H50  (31)                        2.2 km   12 K                   

           1 Svensson Kurt                            IK Hakarpspojkarna                 13:43 
           2 Heidenström Björn                        Fredrikstad SK                     14:50 
           3 Galborgen Bent                           Skaukameratene O-lag               15:48 
           4 Josefsson Inge                           Stångenäs AIS                      15:52 
           5 Nilsson Lars                             OK Skogsstjärnan                   16:13 
           6 Hålsjö Lennart                           OK Alehof                          16:20 
           7 Strutz Carl-Göran                        Eds SK                             16:28 
           8 Widen Bror                               Uddevalla OK                       16:37 
           9 Jonasson Bengt                           Göteborg-Majorna OK                16:50 
          10 Daltveit Memund                          Fana IL O-gr.                      18:10 
          11 Andreasson Göran                         OK Kroppefjäll                     19:35 
          12 Eriksson Janne                           Eds SK                             19:37 
          13 Roos Tommy                               Falköpings AIK OK                  19:39 
          14 Karlsson Tomas                           OK Skogshjortarna                  20:17 
          15 Muri Torolf                              Sarpsborg O-Lag                    20:27 
          16 Klemsdal Per Olaf                        Varteig OL                         20:29 
          17 Tveterås Trygve                          Fredrikstad SK                     21:12 
          18 Ramström Peter                           Bromma-Vällingby SOK               21:25 
          19 Grann Terje                              Fossum IF                          21:30 
          20 Ihrfors Håkan                            IFK Lidingös Skid o OK             21:42 
          21 Ohlsson Odd                              Uddevalla OK                       22:02 
          22 Johansson Lasse                          Eds SK                             22:21 
          23 Bredesen Rolf Gunnar                     Fossum IF                          22:23 
          24 Andersson Bengt                          Främmestads IK                     24:32 
          25 Larsson Janeric                          Bromma-Vällingby SOK               24:43 
          26 Eng Emil                                 Tistedalen FL                      26:02 
          27 Åstorp Björn                             Sarpsborg O-Lag                    26:23 
          28 Alvsvåg John Olav                        Fana IL O-gr.                      27:39 
          29 Lingegård Bengt                          OK Gipen                           41:23 

             Kitteröd Johnny                          Tistedalen FL                     Felst. 
             Johansen Morten                          Ok Moss                         ej start 



H45  (31)                        2.3 km   10 K                   

           1 Helgman Leif                             OK Tyr                             13:46 
           2 Wassenius Axel                           Uddevalla OK                       13:58 
           3 Johansson Ralph                          Stångenäs AIS                      14:45 
           4 Lindqvist Mats                           Sävedalens AIK                     15:04 
           5 Klaar Kjell                              Säterbygdens OK                    15:09 
           6 Bergman Nicke                            Kungälvs OK                        15:49 
           7 Hollowell Tom                            OK Tyr                             15:51 
           8 Torskenaes Knut                          Trösken IL                         16:04 
           9 Karlsson Jonas                           OK Tylöskog                        16:23 
          10 Gullord Tommy                            Gjö-Vard O-lag                     16:40 
          11 Forsgren Anders                          Täby OK                            16:47 
          12 Helland Knut E                           Östmarka OK                        16:51 
          13 Bunaes Tommy                             Halden SK                          17:11 
          14 Tandrevold Eirik                         Fossum IF                          17:37 
          15 Hansen Troels Bent                       Alleröd OK                         17:44 
          16 Andersen Morten Roger                    Halden SK                          18:07 
          17 Garmer Hans                              Göteborg-Majorna OK                18:19 
          18 Eriksson Örjan                           Trollhättans SK                    18:49 
          19 Runesson Lars                            OK Vivill                          19:21 
          20 Hals Torbjörn                            Kongsberg O-lag                    19:52 
          21 Carlsson Leif-Arne                       OK Vivill                          20:59 
          22 Nyman Dick                               Uddevalla IS                       21:13 
          23 Klevedal Arne                            Kvillebyns SK                      21:20 
          24 Petersson Claes-Göran                    Burseryds IF                       21:30 
          25 Olseng Kjell Arne                        Sarpsborg O-Lag                    21:41 
          26 Lindström Mats                           OK Skärmen                         21:57 
          27 Kensby Mats                              OK Tyr                             22:03 
          28 Lundqvist Pär                            Kils OK                            23:11 
          29 Nilsson Ulf                              Örkelljunga FK                     26:10 
          30 Hugoson Mats                             Kvillebyns SK                      28:52 

             Köhn Jo                                  Halden SK                       ej start 



H40  (18)                        2.4 km   14 K                   

           1 Granstedt Mats                           IK Hakarpspojkarna                 14:06 
           2 Kristiansson Mats                        Trollhättans SOK                   14:30 
           3 Granstedt Bo                             IK Hakarpspojkarna                 14:31 
           4 Thellsen Stefan                          OK Roxen                           14:40 
           5 Wiklund Jo                               IL Tyrving                         15:27 
           6 Olaussen Jim                             Halden SK                          15:49 
           7 Thellsen Per                             OK Roxen                           15:51 
           8 Johansson Lars G                         Vänersborgs SK                     15:58 
           9 Saugerud Erik                            Konnerud IL                        16:02 
          10 Johansson Tommy                          Stångenäs AIS                      16:15 
          11 Torstensson Lars Göran                   Stigsökarna                        16:41 
          12 Kildebo Morten                           Halden SK                          16:43 
          13 Iversen Egil W                           Heming/Njård O-lag                 17:30 
          14 Lindberg Håkan                           OK Djerf                           17:46 
          15 Carlsson Martin                          Täby OK                            19:05 
          16 Ytterböl Svend Arne                      Gimle IF                           19:09 
          17 Eriksson Karl-Olof                       Uddevalla OK                       19:50 
          18 Wenklo Henrik                            Kungälvs OK                        33:40 



H35  (19)                        2.5 km   14 K                   

           1 Johansson Håkan                          IK Hakarpspojkarna                 16:39 
           1 Bäcklund Bjarne                          IFK Göteborg                       16:39 
           3 Backström Pål                            Halden SK                          17:22 
           4 Wang Bent-Joar                           Tistedalen FL                      17:28 
           5 Kullander Thomas                         Sävedalens AIK                     17:39 
           6 Larsen Per Erik                          Sandefjord OK                      18:05 
           7 Malmring Olle                            Snättringe SK                      18:25 
           8 Österlin Erik                            Sävedalens AIK                     18:54 
           9 Mikkelsen Mads                           IFK Göteborg                       19:14 
          10 Olsson Kenneth                           Snättringe SK                      20:12 
          11 Gran Kyrre                               Fet O-lag                          20:33 
          12 Bergmark Anders                          Snättringe SK                      20:49 
          13 Fransson Mats                            Snättringe SK                      24:19 
          14 Johansson Magnus                         Snättringe SK                      24:45 
          15 Thuresson Per Ola                        OK Tylöskog                        26:55 
          16 Olsson Håkan                             Snättringe SK                      28:08 
          17 Malmring Anders                          Snättringe SK                      30:52 

             Egner Ove                                Snättringe SK                     Felst. 
             Berglund Johan                           Sävedalens AIK                  ej start 



H21  (24)                        2.6 km   15 K                   

           1 Björlo Kjetil                            Halden SK                          13:54 
           2 Elveljung Gunnar                         IFK Göteborg                       15:09 
           3 Jakobsen Espen                           Fredrikstad SK                     15:14 
           4 Bengtsson Erik                           FK Åsen                            16:22 
           5 Ferm Andreas                             OK Skogsfalken                     16:30 
           6 Gustavsson Joakim                        Ulricehamns OK                     17:28 
           7 Johansson Axel                           Eds SK                             18:09 
           8 Jakobsson Peter                          OK Södertörn                       18:21 
           9 Millegård Joakim                         Sävedalens AIK                     19:14 
          10 Hjort Fredrik                            Helsingborgs SOK                   19:16 
          11 Johansson Fredrik                        Hammarby IF OF                     19:37 
          12 Fremmegaard Esten Öyen                   Halden SK                          19:38 
          13 Mattsson Jim                             Stigsökarna                        20:00 
          14 Bengtsson Magnus                         Sävedalens AIK                     20:03 
          15 Grann Stian                              NTNUI                              20:32 
          16 Holt Steinar                             Halden SK                          21:43 
          17 Wrane Kalle                              Sävedalens AIK                     22:07 
          18 Markendahl Simon                         OK Klyftamo                        22:25 
          19 Andersson Johan                          Främmestads IK                     27:10 

             Varting Grunde                           Halden SK                       ej start 
             Hov Magnus                               Halden SK                       ej start 
             Sideby Kristoffer                        Göteborg-Majorna OK             ej start 
             Dalberg Klas                             Södertälje-Nykvarn OF           ej start 
             Andersen Eirik Hauan                     Halden SK                       ej start 



H20  (2)                         2.5 km   14 K                   

           1 Bredesen Kristian Opsahl                 Fossum IF                          16:01 
           2 Daltveit Anders                          Fana IL O-gr.                      16:55 



H18  (11)                        2.4 km   14 K                   

           1 Olseng Jonas                             Sarpsborg O-Lag                    13:50 
           2 Andersen Bård Hauan                      Halden SK                          14:48 
           3 Kristiansen Martin                       Halden SK                          15:39 
           4 Muri Andreas                             Sarpsborg O-Lag                    15:49 
           5 Tandrevold Eivind                        Fossum IF                          16:19 
           6 Bredesen Anders Opsahl                   Fossum IF                          16:22 
           7 Gullord Sondre                           Gjö-Vard O-lag                     16:59 
           8 Hansson Marcus                           Herrestads AIF                     17:14 
           9 Klemsdal Thor Olaf                       Sarpsborg O-Lag                    18:34 
          10 Nyqvist Dennis                           OK Gipen                           22:18 
          11 Karlsson Tobias                          Eds SK                             23:40 



H16  (24)                        2.2 km   11 K                   

           1 Carlsson Joakim                          Täby OK                            12:33 
           2 Carlsson Fredrik                         Täby OK                            12:55 
           3 Ruud Magnus                              Sarpsborg O-Lag                    13:19 
           4 Bergmann Andreas                         Alleröd OK                         13:21 
           5 Helgman Anton                            OK Tyr                             13:52 
           6 Klaar Henrik                             Säterbygdens OK                    13:56 
           7 Döhl Mostad Fredrik                      Fossum IF                          14:00 
           8 Fernlund Erik                            Säterbygdens OK                    14:13 
           9 Nilsson Fredrik                          Örkelljunga FK                     14:30 
          10 Persson Daniel                           Hagaby GoIF                        15:20 
          11 Ohlsson Christoffer                      Uddevalla OK                       15:38 
          12 Alvsvåg Kenneth Kira                     Fana IL O-gr.                      15:43 
          13 Stridh Dag                               OK Gipen                           15:57 
          14 Narvhus Lars Jonas                       Baekkelagets SK                    16:48 
          15 Gullord Eskil                            Gjö-Vard O-lag                     17:47 
          16 Nielsen Tony                             Stångenäs AIS                      18:03 
          17 Tandrevold Halvor                        Fossum IF                          19:21 
          18 Wenklo Ludwig                            Kungälvs OK                        20:28 
          19 Karlsson Marcus                          OK Skogsmunken                     21:22 
          20 Jonasson Petter                          Göteborg-Majorna OK                23:18 
          21 Sveen Trond                              Halden SK                          23:26 
          22 Johansson Dennis                         Stångenäs AIS                      25:59 

             Köhn Mats                                Halden SK                       ej start 
             Haugerud Simen                           Indre Östfold Ok                ej start 



H14  (21)                        1.7 km   12 K                   

           1 Ohlsson Anders                           Uddevalla OK                       10:26 
           2 Flingmark Viktor                         Uddevalla OK                       10:48 
           3 Erlandsson Jonathan                      Uddevalla OK                       10:57 
           4 Wängdahl Jens                            OK Gipen                           11:01 
           5 Forsgren Johan                           OK Kåre                            11:03 
           6 Njåstein Håkon                           IL Tyrving                         11:10 
           7 Boman Marcus                             Stångenäs AIS                      12:48 
           8 Björk Espen                              Halden SK                          12:52 
           9 Alvsvåg Robert Kira                      Fana IL O-gr.                      13:46 
          10 Svensson Joakim                          IK Hakarpspojkarna                 14:33 
          11 Salomonsson Rasmus                       Sundbybergs IK                     14:41 
          12 Östling Albin                            OK Skogshjortarna                  14:50 
          13 Kirkebøen Sander Finsrud                 Halden SK                          14:52 
          14 Johansson Jonas                          Stångenäs AIS                      16:28 
          15 Jensen Oskar                             Eds SK                             16:33 
          16 Tvedten Harald                           Kongsberg O-lag                    16:40 
          17 Salomonsson Joel                         Sundbybergs IK                     16:48 
          18 Hals Morten                              Kongsberg O-lag                    18:08 

             Vingerhagen Andreas                      Gimle IF                          Felst. 
             Granstedt Adam                           IK Hakarpspojkarna                Felst. 
             Akervall Pontus                          Stångenäs AIS                   ej start 



H12  (19)                        1.4 km   11 K                   

           1 Lindqvist Oskar                          Sävedalens AIK                      9:28 
           2 Petersson Andreas                        Burseryds IF                        9:56 
           2 Johansson Mattias                        Stångenäs AIS                       9:56 
           4 Andersson Gabriel                        Idefjordens SK                     10:19 
           5 Kindem Håkon                             Gimle IF                           10:26 
           6 Garmer Felix                             Göteborg-Majorna OK                11:30 
           7 Andersson Ludvig                         Idefjordens SK                     11:31 
           8 Pihl Alexander                           SOK 68                             11:42 
           9 Wiklund Elias                            Nydalen SK                         11:52 
          10 Bollmark Olof                            IF Hallby                          12:08 
          11 Olaussen Anders Felde                    Halden SK                          12:15 
          12 Camitz Axel                              Eds SK                             13:16 
          13 Axelson-Meyerson Filip                   OK Linné                           13:20 
          14 Karlsson Karl                            OK Kullingshof                     14:42 
          15 Broman Viktor                            Idefjordens SK                     15:04 
          16 Steindahl Alfred                         Stenungsunds OK                    20:31 
          17 Jacobsson Kristoffer                     Eds SK                             23:25 

             Thellsen Emil                            OK Roxen                          Felst. 
             Bech Karl-Martin                         Ringrike O-lag                  ej start 



H10  (12)                        1.3 km   10 K                   

           1 Thellsen Adam                            OK Roxen                            9:54 
           2 Kildebo Petter Norsted                   Halden SK                          11:24 
           3 Andersson Edvin                          Värend GN OL                       11:46 
           4 Lindh Jesper                             OK Älgen                           13:30 
           5 Thuresson Erik                           OK Tylöskog                        13:53 
           6 Bergenfur Hannes                         OK Älgen                           14:06 
           7 Bollmark Henning                         IF Hallby                          15:35 
           8 Björlo Håkon Raadal                      Halden SK                          18:14 
           9 Svensson Niklas                          IK Hakarpspojkarna                 19:20 
          10 Schmitt Gran Olav                        Halden SK                          19:53 
          11 Blom Hugo                                Eds SK                             21:53 

             Alfsén Lukas                             OK Skärmen                        Felst. 



D65  (6)                         1.6 km   12 K                   

           1 Steen-Olsson Eivor                       Kungälvs OK                        18:52 
           2 Hogedal Christina                        Kungälvs OK                        22:42 
           3 Grönberg Gull-Britt                      Kungälvs OK                        22:50 
           4 Björlo Asbjörg                           Gimle IF                           24:23 
           5 Gro Bakken                               Stigsökarna                        24:58 

             Fredriksson Kerstin                      Ljungskile FK                   ej start 



D60  (7)                         1.7 km   12 K                   

           1 Rex Wallström Ingrid                     IK Uven                            17:56 
           2 Samuelsson Lilian                        Kungälvs OK                        20:08 
           3 Johansson Marita                         Markbygdens OK                     21:38 
           4 Cullbrand Ingrid                         IK Stern                           22:32 
           5 Grande Ellen                             Östmarka OK                        23:17 
           6 Vestbye Grete                            Varteig OL                         25:32 
           7 Gullaksen Gerd                           Östmarka OK                        27:37 



D55  (8)                         1.9 km   12 K                   

           1 Moe Eva Irene                            Halden SK                          19:03 
           2 Ivarsson Monica                          OK Skogshjortarna                  22:37 
           3 Galborgen Yvonne                         Eds SK                             23:17 
           4 Larsson Karin                            OK Kompassen                       25:18 
           5 Nilsson Siw                              OK Kompassen                       27:08 
           6 Hansen Marit B                           Idd Sportsklubb                    27:22 
           7 Lagerlund Marianne                       SoIK Hellas                        28:33 
           8 Holmberg Inger                           Ljungskile FK                      36:41 



D50  (15)                        2.0 km   12 K                   

           1 Tykesson Eva                             Rävetofta OK                       17:54 
           2 Lunde Tove                               Fredrikstad SK                     18:16 
           3 Björseth Gerd                            Krokstadöra IL                     18:52 
           4 Knutsson Monica                          Sävedalens AIK                     19:04 
           5 Andersson Birgitta                       Främmestads IK                     19:38 
           6 Burman Kerstin                           Kvillebyns SK                      19:50 
           7 Johansson Ulla                           Åmåls OK                           20:07 
           8 Jakobsen Gun Astrid                      Fredrikstad SK                     20:28 
           9 Hogedal Gunilla                          Vänersborgs SK                     21:54 
          10 Lingegård Eva                            OK Gipen                           25:02 
          11 Östling Katarina                         OK Skogshjortarna                  26:43 
          12 Sikkeland Agnes                          Fredrikstad SK                     27:10 
          13 Johansson Siv                            Falköpings AIK OK                  27:11 
          14 Blom Britt                               Ljungskile FK                      28:21 
          15 Skiri Wahlgren Tove                      Sarpsborg O-Lag                    37:28 



D45  (20)                        2.2 km   11 K                   

           1 Haugerud Anne                            Indre Östfold Ok                   18:03 
           2 Arvidsson Lisel                          Växjö OK                           18:06 
           3 Skyttersäter Runa                        Heming/Njård O-lag                 18:22 
           4 Hollowell Tone                           OK Tyr                             18:53 
           5 Kensby Ingrid                            OK Tyr                             19:07 
           6 Line Bente                               Skaukameratene O-lag               19:29 
           7 Gustafsson Ellinor                       Uddevalla OK                       19:43 
           8 Johansen Elisabeth Meum                  Ok Moss                            20:01 
           9 Gröhn Marie                              Jönköpings OK                      20:24 
          10 Landmark Bente                           Fossum IF                          21:51 
          11 Bredesen Ingrid Opsahl                   Fossum IF                          22:31 
          12 Brenne Elsie                             Varteig OL                         23:25 
          13 Skyttersäter Jones Göril                 Heming/Njård O-lag                 23:41 
          14 Höye Christina                           Fredrikstad SK                     24:34 
          15 Bergman Gry                              Kungälvs OK                        24:57 
          16 Petersson Annika                         Burseryds IF                       28:24 
          17 Wäge Unn Merete                          Östmarka OK                        28:45 
          18 Sande Ann-Magritt                        Gjö-Vard O-lag                     30:18 
          19 Jensen Hanne                             Eds SK                             31:35 
          20 Kadziola Pia                             Maribo OK                          34:46 



D40  (12)                        2.2 km   12 K                   

           1 Gustavsson Anna-Birgitta                 OK Tylöskog                        17:30 
           2 Olaussen Trine                           Fredrikstad SK                     18:08 
           3 Eriksson Helena                          Eds SK                             18:42 
           4 Njåstein Marianne                        IL Tyrving                         18:43 
           5 Eriksson Hillevi                         IF Hallby                          19:17 
           6 Eriksson Agneta                          Uddevalla OK                       19:22 
           7 Helgman Tina                             OK Tyr                             20:20 
           8 Klaar Anita                              Säterbygdens OK                    21:27 
           9 Skyttersäter Toini                       Konnerud IL                        21:30 
          10 Bergmann Charlotte                       Alleröd OK                         23:19 
          11 Nilsson Titti                            OK Skogsstjärnan                   24:07 
          12 Lennartsson Birgitta                     OK Skogsstjärnan                   34:00 



D35  (10)                        2.3 km   10 K                   

           1 Backström Runa Lien                      Halden SK                          17:34 
           2 Raadal Hanne Lerche                      Halden SK                          17:53 
           3 Eriksson Anna                            OK Landehof                        18:49 
           4 Mattsson Anna                            Värend GN OL                       19:56 
           5 Holmqvist Malin                          IK Hakarpspojkarna                 20:01 
           6 Lindh Lottie                             OK Älgen                           20:33 
           7 Olaussen Irene Felde                     Halden SK                          22:08 
           8 Sandberg Helena                          IK Hakarpspojkarna                 23:43 
           9 Bergenfur Eva-Lill                       OK Älgen                           24:16 
          10 Arntzen Anne                             Raumar O-Lag                       27:06 



D21  (19)                        2.4 km   14 K                   

           1 Kull Österlin Kristina                   Sävedalens AIK                     16:25 
           2 Granstedt Anette                         IK Hakarpspojkarna                 16:26 
           3 Hauge Karianne                           Halden SK                          16:47 
           4 Daltveit Dagrun                          Fana IL O-gr.                      17:25 
           5 Fjordside Yvonne                         Sävedalens AIK                     17:36 
           6 Andersen Ragnhild Bente                  Halden SK                          17:45 
           7 Johansson Lisa                           OK Tyr                             18:20 
           8 Svensson Sara                            Göteborg-Majorna OK                18:21 
           9 Wiklund Berit Sofie                      Nydalen SK                         18:29 
          10 Bryggen Guro                             Sarpsborg O-Lag                    19:10 
          11 Aabogen Haugaard Ann Helen               Skaukameratene O-lag               19:55 
          12 Hagen Elin Cathrine                      Halden SK                          19:59 
          13 Johansson Hanna                          OK Skogshjortarna                  20:11 
          14 Petersson Martina                        Burseryds IF                       20:20 
          15 Kraemer Jitka                            Halden SK                          20:29 
          16 Olsson Christina                         OK Silva                           22:50 
          17 Johansen Monica Meum                     Ok Moss                            28:37 

             Klechova Vendula                         Halden SK                       ej start 
             Haeren Tina                              Trösken IL                      ej start 



D18  (10)                        2.2 km   12 K                   

           1 Persson Lina                             Hagaby GoIF                        18:05 
           2 Iversen Rikke Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                 18:32 
           3 Kildebo Stine Marie Nors                 Halden SK                          19:38 
           4 Lingegård Sara                           OK Gipen                           20:34 
           5 Wängdahl Terese                          OK Gipen                           21:18 
           6 Nyman Yvonne                             Uddevalla IS                       23:31 
           7 Nilsson Linda                            OK Skogsstjärnan                   24:26 
           8 Ihrfors Charlotte                        IFK Lidingös Skid o OK             24:27 
           9 Narvhus Martine                          Baekkelagets SK                    28:09 

             Ödegård Martine                          Trösken IL                      ej start 



D16  (12)                        1.9 km   12 K                   

           1 Bejbom Rebecca                           Uddevalla OK                       14:30 
           2 Reichenberg Lisa                         Idefjordens SK                     14:45 
           3 Lundqvist Anna                           Kils OK                            15:15 
           4 Petersson Pernilla                       Burseryds IF                       15:19 
           5 Lennartsson Caroline                     OK Skogsstjärnan                   15:44 
           6 Woodward Annette                         Ok Moss                            15:55 
           7 Zethner Rikke                            OK Öst                             16:07 
           8 Axelson-Meyerson Hanna                   OK Linné                           16:15 
           9 Klevedal Charlotta                       Kvillebyns SK                      16:31 
          10 Torstensson Hanna                        Stigsökarna                        16:35 
          11 Hjort Ebba                               Helsingborgs SOK                   17:17 
          12 Tveterås Susanne                         Sarpsborg O-Lag                    18:08 



D14  (20)                        1.7 km   12 K                   

           1 Gustavsson Linnea                        Uddevalla OK                       10:17 
           2 Olaussen Kamilla                         Fredrikstad SK                     10:26 
           3 Ohlsson Julia                            Uddevalla OK                       11:38 
           4 Thellsen Amanda                          OK Roxen                           11:49 
           5 Granstedt Gry                            Halden SK                          11:50 
           6 Andersen Fröya Hauan                     Halden SK                          12:02 
           7 Kildebo Maiken Norsted                   Halden SK                          12:12 
           8 Lindqvist Erika                          Sävedalens AIK                     12:16 
           9 Andersson Rebecka                        Idefjordens SK                     12:33 
          10 Forsgren Hilda                           Täby OK                            12:47 
          11 Bredesen Marianne Opsahl                 Fossum IF                          12:59 
          12 Torstensson Elin                         Stigsökarna                        13:19 
          13 Arvidsson Marika                         Växjö OK                           14:14 
          14 Gröhn Lisa                               Jönköpings OK                      14:24 
          15 Thuresson Christina                      OK Tylöskog                        14:29 
          16 Klaar Hanna                              Säterbygdens OK                    14:56 
          17 Fosby Karoline                           Gimle IF                           16:43 
          18 Wenklo Ida                               Kungälvs OK                        16:45 
          19 Iversen Pia Skyttersäter                 Heming/Njård O-lag                 17:27 
          20 Viktorsson Lisa                          Eds SK                             29:32 



D12  (18)                        1.4 km   11 K                   

           1 Helgman Malin                            OK Tyr                              9:38 
           2 Hansen Sigrid Ottestad                   Gimle IF                           10:06 
           3 Larsson Carolina                         Åmåls OK                           10:20 
           4 Kristiansson Josefine                    Trollhättans SOK                   10:33 
           5 Reichenberg Malin                        Idefjordens SK                     11:26 
           6 Blennow Amanda                           Falköpings AIK OK                  12:03 
           7 Andreasson Sofia                         Kungälvs OK                        12:32 
           8 Widén Malin                              Uddevalla OK                       13:26 
           9 Tandrevold Ingrid                        Fossum IF                          13:31 
          10 Eriksson Erika                           Uddevalla OK                       13:40 
          11 Wassenius Elin                           Uddevalla OK                       14:35 
          11 Nielsen Linn                             Stångenäs AIS                      14:35 
          13 Gustavsson Moa                           Uddevalla OK                       15:13 
          14 Fosby Maria                              Gimle IF                           16:03 
          15 Lindberg Elin                            OK Djerf                           16:29 
          16 Kristensen Marthe                        Sarpsborg O-Lag                    16:53 
          17 Håkansson Josefin                        Kvillebyns SK                      25:28 

             Bunaes Emma                              Halden SK                         Felst. 



D10  (8)                         1.3 km   10 K                   

           1 Wassenius Klara                          Uddevalla OK                       11:53 
           2 Steindahl Signe                          Stenungsunds OK                    12:00 
           3 Granstedt Moa                            IK Hakarpspojkarna                 12:31 
           4 Blennow Vilma                            Falköpings AIK OK                  16:05 
           5 Granstedt Elin                           IK Hakarpspojkarna                 16:30 
           6 Eriksson Karin                           Uddevalla OK                       18:42 

             Granstedt Gina                           Halden SK                         Felst. 
             Lilljeqvist Fanny                        Stigsökarna                     ej start 



U4  (1)                          1.7 km   12 K                   

           1 Olsson Kajsa                             Idefjordens SK                     20:14 



U3  (6)                          1.4 km   11 K                   

           1 Kristiansen Emil                         Idefjordens SK                     12:35 
           2 Steindahl Amanda                         Stenungsunds OK                    13:47 
           3 Kristiansen Evelina                      Idefjordens SK                     14:33 
           4 Sandin Benjamin                          Idefjordens SK                     16:14 
           5 Arvidsson Diana                          Växjö OK                           20:33 
           6 Widén Robin                              Uddevalla OK                       25:33 



U2  (13)                         1.3 km   10 K                   

           1 Nyman Liselott                           Uddevalla IS                       13:01 
           2 Gundersen Christopher                    Halden SK                          13:37 
           3 Berntsson Tobias                         Stångenäs AIS                      14:20 
           4 Bäcklund Rasmus                          IFK Göteborg                       18:45 
           5 Kadziola Linnea                          Maribo OK                          19:17 
           6 Lazarides Anton                          Eds SK                             19:23 
           7 Carlsson Evelina                         OK Vivill                          20:51 
           8 Edman Martin                             Eds SK                             20:59 
           9 Larsson Isabell                          Åmåls OK                           21:24 
          10 Blom Gustav                              Eds SK                             30:00 
          11 Hugoson Aron                             Kvillebyns SK                      48:21 

             Kadziola Laust                           Maribo OK                         Felst. 
             Forsberg Malcolm                         Sjövalla FK                     ej start 



U1  (9)                          1.3 km   9 K                    

           1 Granstedt Lukas                          IK Hakarpspojkarna                 13:15 
           2 Camitz Ellen                             Eds SK                             13:48 
           3 Eriksson Maria                           Eds SK                             13:50 
           4 Granstedt Sara                           IK Hakarpspojkarna                 14:24 
           5 Pihl Daniel                              SOK 68                             14:26 
           6 Andersson Elias                          Värend GN OL                       15:16 
           7 Arvidsson Jessica                        Växjö OK                           20:39 
           8 Karlsson Jonas                           OK Skogsmunken                     20:45 
           9 Forsberg Artur                           Sjövalla FK                        31:08 



Öppen 1/N-Åpen  (15)             1.3 km   9 K                    

           1 Olaussen Marie                           Fredrikstad SK                      9:36 
           2 Hjelde Erik                              Gimle IF                            9:47 
           3 Slåtterö Helge                           Gimle IF                            9:53 
           4 Hansen Sindre Ottestad                   Gimle IF                           10:17 
           5 Aabogen Haugaard Ida                     Skaukameratene O-lag               12:17 
           6 Skyttersäter Jones Ceasar                Heming/Njård O-lag                 14:20 
           7 Saugerud Nora  Skyttersät                Konnerud IL                        15:36 
           8 Björk Guro                               Halden SK                          15:49 
           9 Iversen Sofie Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                 16:29 
          10 Skyttersäter Jones Bianca                Heming/Njård O-lag                 17:02 
          11 Nordås Martine                           Gimle IF                           18:34 
          12 Saugerud AmandaSkyttersät                Konnerud IL                        22:54 
          13 Njåstein Stine                           IL Tyrving                         24:56 
          14 Arntzen Tiril                            Raumar O-Lag                       29:35 
          15 Johansson Roger                          Kungälvs OK                        31:47 



Öppen 3  (9)                     1.4 km   11 K                   

           1 Larsson Eva                              Åmåls OK                           14:16 
           2 Karlsson Marie                           Håby IF                            14:54 
           3 Andreasson Sofia                         OK Kroppefjäll                     15:58 
           4 Döhl Jo                                  Fossum IF                          16:31 
           5 Böe Ann Charlott                         Sarpsborg O-Lag                    18:53 
           6 Wängedahl Åsa                            OK Gipen                           21:10 
           7 Pettersson Siw                           Göteborg-Majorna OK                22:55 
           8 Mostad Helle                             Fossum IF                          26:09 

             Andersson Fredrik                        IK Uven                           Felst. 



Öppen 5  (23)                    1.7 km   12 K                   

           1 Arvidsson Ulf                            Växjö OK                           13:03 
           2 Wängdal Ylva                             OK Gipen                           13:43 
           3 Steindahl Anna-Carin                     Stenungsunds OK                    13:46 
           4 Larsson Leif                             Åmåls OK                           14:03 
           5 Nilsson Linda                            NAIS Orientering                   14:11 
           6 Håkansson Arne                           Kvillebyns SK                      14:21 
           7 Thellsen Gith                            OK Roxen                           15:47 
           8 Undvall Barbro                           Täby OK                            18:43 
           9 Karlsson Anton                           OK Kullingshof                     18:45 
          10 Wikström Marlene                         Sundbybergs IK                     20:11 
          11 Karlsson Mats                            OK Kullingshof                     20:14 
          12 Samuelsson Karin                         Kungälvs OK                        22:56 
          13 Ljunggren Ketty                          OK Skärmen                         26:16 
          14 Holt Mai-Sissel                          Halden SK                          27:53 
          15 Johansen Wenche                          Kongsberg O-lag                    28:48 
          16 Wallin Maria                             OK Skogshjortarna                  29:24 
          17 Mattsson Elisabeth                       OK Skärmen                         39:15 

             Höök Per                                 Köping-Kolsva OK                  Felst. 
             Meyerson Ulrika                          OK Linné                          Felst. 
             Bejbom Nina                              Uddevalla OK                      Felst. 
             Alfsen Tony                              OK Skärmen                        Felst. 
             Lindström Markus                         OK Skärmen                        Felst. 
             Eriksson Sven                            OK Landehof                       Felst. 



Öppen 7  (14)                    2.0 km   12 K                   

           1 Kindem Per Öivind                        Gimle IF                           16:19 
           2 Hansen Bernt Henrik                      Gimle IF                           16:58 
           3 Slåtterö Björn                           Gimle IF                           17:50 
           4 Bejbom Nina                              Uddevalla OK                       19:05 
           5 Blennon Anki                             Falköpings AIK OK                  19:28 
           6 Meyersson Ulrika                         OK Linné                           19:29 
           7 Axelsson Tomas                           OK Linné                           19:30 
           8 Phil Roger                               SOK 68                             20:21 
           9 Vingerhagen Knut                         Gimle IF                           20:46 
          10 Svensson Hildi                           IK Hakarpspojkarna                 26:29 
          11 Lundqvist Britt-Marie                    Kils OK                            26:47 
          12 Kristensen Mette                         Sarpsborg O-Lag                    27:22 
          13 Falk Eva                                 IK Stern                           28:58 
          14 Höök Per                                 Köping-Kolsva OK                   29:44 



Öppen 8  (31)                    2.5 km   14 K                   

           1 Karlsson Kjell                           Fredrikstad SK                     14:00 
           2 Gustavsson Anders                        Uddevalla OK                       15:35 
           3 Olaussen Per                             Fredrikstad SK                     16:08 
           4 Ivarsson Martin                          IFK Göteborg                       16:21 
           5 Bergenfur Mats                           OK Älgen                           16:26 
           6 Ruud Öystein                             Fredrikstad SK                     16:50 
           7 Delås Fredrik                            Sarpsborg O-Lag                    17:43 
           8 Söderström Robin                         Stigmännen Karlshamns OK           17:57 
           9 Nilsen Lars                              Stångenäs AIS                      18:11 
          10 Thulén Erik                              OK Skogshjortarna                  18:29 
          11 Tafjord Jostein                          Halden SK                          18:44 
          12 Aveld Jonsen Jan                         Fossum IF                          19:02 
          13 Ruud Karianne                            Fredrikstad SK                     19:10 
          14 Gran Björn                               Halden SK                          19:37 
          15 Pettersson Malin                         Sävedalens AIK                     19:45 
          16 Blennon Magnus                           Falköpings AIK OK                  19:56 
          17 Bentsson Joakim                          Stångenäs AIS                      20:30 
          18 Flingmark Håkan                          Uddevalla OK                       20:33 
          19 Johansson Emma                           Fredrikstad SK                     20:43 
          20 Persson Therese                          OK Skogshjortarna                  20:54 
          21 Hansson Henrik                           Idefjordens SK                     21:14 
          22 Tallberg Mikael                          OK Älgen                           21:47 
          23 Wängedahl Örjan                          OK Gipen                           22:13 
          24 Berggren Charlotta                       Ljungskile FK                      24:52 
          25 Nordberg Katarina                        Eds SK                             26:49 
          26 Mikkelsen Irene                          IFK Göteborg                       31:29 
          27 Erlandsson Andre                         Uddevalla OK                       31:42 
          28 Berggren Christina                       Ljungskile FK                      32:28 
          29 Westberg Karin                           IFK Göteborg                       35:31 
          30 Johansson Emma                           Hammarby IF OF                     37:07 
          31 Carlström Britt-Marie                    OK Landehof                        47:49