Gränsjakten 2007to 2007-07-12 14:15
Resultat Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         2.1 km   7 K                    

           1 Kilborn Ove                              Uddevalla IS                       26:21 
           2 Mo Björn                                 Halden SK                          32:07 
           3 Hernes Tor                               Gimle IF                           32:28 
           4 Teiland Kjell                            Östmarka OK                        33:13 



H70  (6)                         2.1 km   7 K                    

           1 Hogedal Åke                              Kungälvs OK                        25:28 
           2 Scheje Arne Chr                          Östmarka OK                        25:36 
           3 Husa Björn                               Idd Sportsklubb                    29:59 
           4 Olsson Lennart                           Kungälvs OK                        30:04 
           5 Halvorsen Helge                          Larvik OK                          33:44 
           6 Vestbye Finn                             Varteig OL                         33:46 



H65  (11)                        2.4 km   9 K                    

           1 Mattsson Matts                           OK Gipen                           23:06 
           2 Alexandersson Andre                      Kungälvs OK                        23:29 
           3 Edvardsen Thor                           Larvik OK                          27:25 
           4 Hansson Algot                            Kungälvs OK                        31:23 
           5 Svein Bakken                             Stigsökarna                        31:31 
           6 Fosse Trygve                             Gimle IF                           31:52 
           7 Björlo Thorbjörn                         Gimle IF                           31:58 
           8 Berg Arne                                Stigsökarna                        32:23 
           9 Olsson Bror                              Eds SK                             38:18 
          10 Cullbrand Lars-Göran                     IK Stern                           40:38 
          11 Gullaksen Georg                          Östmarka OK                        51:09 



H60  (17)                        2.8 km   9 K                    

           1 Johansson Kalle                          OK Skogshjortarna                  22:51 
           2 Carlström Lennart                        OK Landehof                        25:14 
           3 Hermansson Lennart                       Stenungsunds OK                    25:43 
           4 Carlsson Hans                            IFK Göteborg                       27:53 
           5 Tirén Sverker                            SoIK Hellas                        28:16 
           6 Bokeröd Leif                             Idd Sportsklubb                    28:33 
           7 Westberg Christer                        IFK Göteborg                       29:01 
           8 Krossby Anders Johan                     Fredrikstad SK                     30:37 
           9 Wahlgren Tom                             Sarpsborg O-Lag                    30:48 
          10 Wikström Allan                           Stångenäs AIS                      31:22 
          11 Vallin Gunnar                            OK Landehof                        32:24 
          12 Bengtsson Kjell                          Sävedalens AIK                     32:47 
          13 Ulseth Magne                             Idd Sportsklubb                    33:44 
          14 Wibye Harald                             Ok Moss                            38:34 
          15 Vareberg Sverre                          Stavanger O-Klubb                  52:36 
          16 Johansson Pär-Erik                       Markbygdens OK                   1:20:15 

             Syversen Svein                           Indre Östfold Ok                ej start 



H55  (22)                        2.8 km   9 K                    

           1 Karlsson Bo                              Ljungskile FK                      25:28 
           2 Syversen Björn                           Sarpsborg O-Lag                    25:48 
           3 Galborgen Arvid                          Eds SK                             26:52 
           4 Jidetoft Conny                           Stångenäs AIS                      26:56 
           5 Millegård Stefan                         Sävedalens AIK                     27:24 
           6 Scholz Rainer                            IK Vista                           27:49 
           7 Widercrantz Dan                          OK Skärmen                         27:57 
           8 Nordli Jimmy                             Trösken IL                         28:57 
           9 Bejbom Gunnar                            Uddevalla OK                       30:49 
          10 Ivarsson Kent                            OK Skogshjortarna                  30:54 
          11 Olsson Gert                              OK Silva                           32:13 
          12 Blom Mats                                Ljungskile FK                      32:30 
          13 Kleveland Roalh                          Kvillebyns SK                      32:42 
          14 Hogedal Lasse                            Vänersborgs SK                     33:15 
          15 Sundgren Kenth                           OK Silva                           33:46 
          16 Rönnqvist Lars-Olof                      OK Löftan                          34:37 
          17 Eriksson Hans Erik                       Gävle OK                           37:05 
          18 Larsson I Göran                          OK Kompassen                       39:03 
          19 Mattsson Roland                          OK Skärmen                         39:21 
          20 Stenseth Per                             Fredrikstad SK                     44:50 
          21 Eriksson Krister                         Tumba-Mälarhöjden OK               49:36 
          22 Nilsson Roland                           OK Kompassen                       51:28 



H50  (31)                        3.3 km   8 K                    

           1 Svensson Kurt                            IK Hakarpspojkarna                 25:20 
           2 Josefsson Inge                           Stångenäs AIS                      27:07 
           3 Strutz Carl-Göran                        Eds SK                             28:20 
           4 Galborgen Bent                           Skaukameratene O-lag               28:52 
           5 Karlsson Tomas                           OK Skogshjortarna                  30:20 
           6 Heidenström Björn                        Fredrikstad SK                     30:23 
           7 Hålsjö Lennart                           OK Alehof                          30:34 
           8 Andreasson Göran                         OK Kroppefjäll                     31:49 
           9 Nilsson Lars                             OK Skogsstjärnan                   32:28 
          10 Jonasson Bengt                           Göteborg-Majorna OK                33:12 
          11 Roos Tommy                               Falköpings AIK OK                  35:57 
          12 Andersson Bengt                          Främmestads IK                     36:51 
          13 Daltveit Memund                          Fana IL O-gr.                      37:06 
          14 Widen Bror                               Uddevalla OK                       37:26 
          15 Grann Terje                              Fossum IF                          39:27 
          16 Muri Torolf                              Sarpsborg O-Lag                    39:34 
          17 Ohlsson Odd                              Uddevalla OK                       41:04 
          18 Ihrfors Håkan                            IFK Lidingös Skid o OK             41:25 
          19 Eriksson Janne                           Eds SK                             43:22 
          20 Åstorp Björn                             Sarpsborg O-Lag                    45:08 
          21 Johansen Morten                          Ok Moss                            45:25 
          22 Tveterås Trygve                          Fredrikstad SK                     47:15 
          23 Lingegård Bengt                          OK Gipen                           47:44 
          24 Ramström Peter                           Bromma-Vällingby SOK               48:44 
          25 Larsson Janeric                          Bromma-Vällingby SOK               50:17 
          26 Bredesen Rolf Gunnar                     Fossum IF                          57:34 
          27 Eng Emil                                 Tistedalen FL                      59:03 
          28 Kitteröd Johnny                          Tistedalen FL                    1:02:58 
          29 Alvsvåg John Olav                        Fana IL O-gr.                    1:08:42 
          30 Paulsen Björn                            Ok Moss                          1:26:17 

             Klemsdal Per Olaf                        Varteig OL                        Felst. 



H45  (32)                        3.7 km   9 K                    

           1 Klaar Kjell                              Säterbygdens OK                    27:29 
           2 Helland Knut E                           Östmarka OK                        27:36 
           3 Bergman Nicke                            Kungälvs OK                        27:56 
           4 Torskenaes Knut                          Trösken IL                         28:41 
           5 Wassenius Axel                           Uddevalla OK                       29:15 
           6 Hollowell Tom                            OK Tyr                             29:32 
           7 Forsgren Anders                          Täby OK                            29:33 
           8 Bjerketvedt Jan                          Ok Moss                            30:34 
           9 Lundqvist Pär                            Kils OK                            31:07 
          10 Johansson Ralph                          Stångenäs AIS                      32:24 
          11 Tandrevold Eirik                         Fossum IF                          33:07 
          12 Helgman Leif                             OK Tyr                             33:40 
          13 Karlsson Jonas                           OK Tylöskog                        33:49 
          14 Bunaes Tommy                             Halden SK                          33:50 
          15 Lindqvist Mats                           Sävedalens AIK                     34:47 
          16 Gullord Tommy                            Gjö-Vard O-lag                     35:34 
          17 Eriksson Örjan                           Trollhättans SK                    35:35 
          18 Andersen Morten Roger                    Halden SK                          36:46 
          19 Runesson Lars                            OK Vivill                          37:19 
          20 Lindström Mats                           OK Skärmen                         38:17 
          21 Klevedal Arne                            Kvillebyns SK                      38:57 
          22 Hansen Troels Bent                       Alleröd OK                         39:13 
          23 Garmer Hans                              Göteborg-Majorna OK                40:01 
          24 Kensby Mats                              OK Tyr                             41:27 
          25 Köhn Jo                                  Halden SK                          44:36 
          26 Nyman Dick                               Uddevalla IS                       45:24 
          27 Hals Torbjörn                            Kongsberg O-lag                    45:57 
          28 Nilsson Ulf                              Örkelljunga FK                     48:42 
          29 Olseng Kjell Arne                        Sarpsborg O-Lag                    50:04 
          30 Petersson Claes-Göran                    Burseryds IF                       53:11 
          31 Hugoson Mats                             Kvillebyns SK                    1:06:32 
          32 Carlsson Leif-Arne                       OK Vivill                        1:24:16 



H40  (24)                        3.7 km   10 K                   

           1 Löwengreen Frank                         Sarpsborg O-Lag                    26:34 
           2 Granstedt Mats                           IK Hakarpspojkarna                 27:31 
           3 Torstensson Lars Göran                   Stigsökarna                        28:24 
           4 Thellsen Stefan                          OK Roxen                           28:29 
           5 Wiklund Jo                               IL Tyrving                         29:03 
           6 Johansson Lars G                         Vänersborgs SK                     29:10 
           7 Sandbaek Erik                            Ok Moss                            30:02 
           8 Thellsen Per                             OK Roxen                           31:53 
           9 Iversen Egil W                           Heming/Njård O-lag                 32:10 
          10 Granstedt Bo                             IK Hakarpspojkarna                 32:31 
          11 Kildebo Morten                           Halden SK                          32:33 
          12 Saugerud Erik                            Konnerud IL                        32:36 
          13 Kristiansson Mats                        Trollhättans SOK                   32:54 
          14 Olaussen Jim                             Halden SK                          33:31 
          15 Jensen Öistein                           Sarpsborg O-Lag                    34:34 
          16 Johansson Tommy                          Stångenäs AIS                      35:11 
          17 Carlsson Martin                          Täby OK                            37:19 
          18 Solhaug Eivind                           Ok Moss                            38:22 
          19 Eriksson Karl-Olof                       Uddevalla OK                       38:49 
          20 Ytterböl Svend Arne                      Gimle IF                           39:29 
          21 Sandem Tore                              Indre Östfold Ok                   55:01 
          22 Fröshaug Saxe                            Indre Östfold Ok                   55:56 
          23 Wenklo Henrik                            Kungälvs OK                        59:43 

             Lindberg Håkan                           OK Djerf                       ej fullf. 



H35  (19)                        4.3 km   12 K                   

           1 Backström Pål                            Halden SK                          34:08 
           2 Bäcklund Bjarne                          IFK Göteborg                       36:19 
           3 Johansson Håkan                          IK Hakarpspojkarna                 37:40 
           4 Kullander Thomas                         Sävedalens AIK                     38:21 
           5 Wang Bent-Joar                           Tistedalen FL                      40:12 
           6 Malmring Olle                            Snättringe SK                      40:26 
           7 Berglund Johan                           Sävedalens AIK                     43:10 
           8 Bergmark Anders                          Snättringe SK                      43:47 
           9 Larsen Per Erik                          Sandefjord OK                      43:58 
          10 Olsson Kenneth                           Snättringe SK                      44:27 
          11 Österlin Erik                            Sävedalens AIK                     45:03 
          12 Fransson Mats                            Snättringe SK                      45:37 
          13 Olsson Håkan                             Snättringe SK                      50:11 
          14 Gran Kyrre                               Fet O-lag                          52:46 
          15 Mikkelsen Mads                           IFK Göteborg                       59:27 
          16 Thuresson Per Ola                        OK Tylöskog                      1:00:46 
          17 Johansson Magnus                         Snättringe SK                    1:04:41 

             Malmring Anders                          Snättringe SK                     Felst. 
             Egner Ove                                Snättringe SK                     Felst. 



H21  (28)                        4.6 km   14 K                   

           1 Olofsson Mikael                          IFK Göteborg                       28:21 
           2 Pedersen Jon                             Trösken IL                         30:03 
           3 Björlo Kjetil                            Halden SK                          30:28 
           4 Elveljung Gunnar                         IFK Göteborg                       34:06 
           5 Jakobsen Espen                           Fredrikstad SK                     34:51 
           6 Hov Magnus                               Halden SK                          34:58 
           7 Ferm Andreas                             OK Skogsfalken                     36:31 
           8 Gustavsson Joakim                        Ulricehamns OK                     36:59 
           9 Byggland Aasbjörn                        Bö O-Lag                           37:03 
          10 Johansson Fredrik                        Hammarby IF OF                     39:25 
          11 Grann Stian                              NTNUI                              40:51 
          12 Bengtsson Erik                           FK Åsen                            43:03 
          13 Sideby Kristoffer                        Göteborg-Majorna OK                43:16 
          14 Wrane Kalle                              Sävedalens AIK                     43:44 
          15 Dahlström Kristian                       IFK Mora OK                        45:08 
          16 Markendahl Simon                         OK Klyftamo                        45:47 
          17 Jakobsson Peter                          OK Södertörn                       46:10 
          18 Andersen Eirik Hauan                     Halden SK                          46:54 
          19 Varting Grunde                           Halden SK                          47:47 
          19 Millegård Joakim                         Sävedalens AIK                     47:47 
          21 Holt Steinar                             Halden SK                          48:00 
          22 Bengtsson Magnus                         Sävedalens AIK                     49:02 
          23 Fremmegaard Esten Öyen                   Halden SK                          52:40 
          24 Mattsson Jim                             Stigsökarna                        52:49 
          25 Hjort Fredrik                            Helsingborgs SOK                   53:39 
          26 Johansson Axel                           Eds SK                           1:05:07 
          27 Andersson Johan                          Främmestads IK                   1:13:10 

             Dalberg Klas                             Södertälje-Nykvarn OF           ej start 



H20  (3)                         4.3 km   12 K                   

           1 Ruud Thomas                              Sarpsborg O-Lag                    30:11 
           2 Daltveit Anders                          Fana IL O-gr.                      42:32 
           3 Bredesen Kristian Opsahl                 Fossum IF                          46:55 



H18  (13)                        3.7 km   10 K                   

           1 Oliversen Magnus                         Trösken IL                         26:24 
           2 Olseng Jonas                             Sarpsborg O-Lag                    26:35 
           3 Andersen Bård Hauan                      Halden SK                          27:36 
           4 Tandrevold Eivind                        Fossum IF                          29:10 
           5 Kristiansen Martin                       Halden SK                          30:55 
           6 Muri Andreas                             Sarpsborg O-Lag                    31:14 
           7 Hansson Marcus                           Herrestads AIF                     40:35 
           8 Nyqvist Dennis                           OK Gipen                           42:48 
           9 Frisk David                              OK Skogsmunken                     44:45 
          10 Bredesen Anders Opsahl                   Fossum IF                          46:12 
          11 Karlsson Tobias                          Eds SK                             49:07 
          12 Klemsdal Thor Olaf                       Sarpsborg O-Lag                    56:16 

             Gullord Sondre                           Gjö-Vard O-lag                    Felst. 



H16  (38)                        2.8 km   9 K                    

           1 Nordbröden Mats                          Halden SK                          22:12 
           2 Ohlsson Christoffer                      Uddevalla OK                       22:41 
           3 Helgman Anton                            OK Tyr                             23:40 
           4 Carlsson Joakim                          Täby OK                            24:01 
           5 Persson Daniel                           Hagaby GoIF                        24:54 
           6 Nielsen Tony                             Stångenäs AIS                      24:58 
           7 Alvsvåg Kenneth Kira                     Fana IL O-gr.                      25:12 
           8 Woodward Erik                            Ok Moss                            25:56 
           9 Frisk Anton                              OK Skogsmunken                     26:32 
          10 Grund Tobias                             OK Roto                            26:38 
          11 Oliversen Daniel                         Trösken IL                         26:49 
          12 Björgul Petter                           Halden SK                          27:06 
          13 Ruud Magnus                              Sarpsborg O-Lag                    27:13 
          14 Klaar Henrik                             Säterbygdens OK                    27:26 
          15 Fernlund Erik                            Säterbygdens OK                    27:35 
          16 Nilsson Fredrik                          Örkelljunga FK                     28:03 
          17 Carlsson Fredrik                         Täby OK                            28:13 
          18 Vister Martin                            Indre Östfold Ok                   28:31 
          19 Andersson Alexander                      OK Roto                            29:12 
          20 Lindhaugen Sindre                        Halden SK                          30:24 
          21 Paulsen Vetle                            Ok Moss                            30:35 
          22 Döhl Mostad Fredrik                      Fossum IF                          31:13 
          23 Karlsson Tobban                          OK Skogsmunken                     31:48 
          24 Narvhus Lars Jonas                       Baekkelagets SK                    32:13 
          25 Fröshaug Svend Sondre                    Indre Östfold Ok                   33:50 
          26 Bergmann Andreas                         Alleröd OK                         34:06 
          27 Gullord Eskil                            Gjö-Vard O-lag                     35:25 
          28 Jonasson Petter                          Göteborg-Majorna OK                36:49 
          29 Karlsson Marcus                          OK Skogsmunken                     39:24 
          30 Tandrevold Halvor                        Fossum IF                          40:32 
          31 Köhn Mats                                Halden SK                          41:01 
          32 Johansson Dennis                         Stångenäs AIS                      42:23 
          33 Wenklo Ludwig                            Kungälvs OK                        43:27 
          34 Stridh Dag                               OK Gipen                           49:53 
          35 Sveen Trond                              Halden SK                          52:15 

             Haugerud Simen                           Indre Östfold Ok                ej start 
             Stöten Sindre                            Indre Östfold Ok                ej start 
             Solhaug Olav                             Ok Moss                         ej start 



H14  (28)                        2.8 km   10 K                   

           1 Vister Anders                            Indre Östfold Ok                   19:03 
           2 Wängdahl Jens                            OK Gipen                           20:22 
           3 Erlandsson Jonathan                      Uddevalla OK                       20:42 
           4 Granstedt Adam                           IK Hakarpspojkarna                 21:38 
           5 Forsgren Johan                           OK Kåre                            22:21 
           6 Flingmark Viktor                         Uddevalla OK                       24:03 
           7 Njåstein Håkon                           IL Tyrving                         25:25 
           8 Östling Albin                            OK Skogshjortarna                  25:38 
           9 Svensson Joakim                          IK Hakarpspojkarna                 26:13 
          10 Dahlström Sebastian                      Åmåls OK                           26:29 
          11 Ohlsson Anders                           Uddevalla OK                       26:46 
          12 Björk Espen                              Halden SK                          26:49 
          13 Salomonsson Rasmus                       Sundbybergs IK                     27:34 
          14 Akervall Pontus                          Stångenäs AIS                      28:13 
          15 Boman Marcus                             Stångenäs AIS                      29:43 
          16 Johansson Jonas                          Stångenäs AIS                      30:00 
          17 Ericson Petter                           Åmåls OK                           31:15 
          18 Paulsen Are                              Ok Moss                            31:41 
          19 Alvsvåg Robert Kira                      Fana IL O-gr.                      34:00 
          20 Vingerhagen Andreas                      Gimle IF                           35:40 
          21 Salomonsson Joel                         Sundbybergs IK                     35:45 
          22 Hallsten Emil                            OK Skärmen                         36:23 
          23 Tvedten Harald                           Kongsberg O-lag                    39:21 
          24 Segle Alexander                          Uddevalla OK                       49:45 
          25 Jensen Oskar                             Eds SK                           1:26:19 

             Hals Morten                              Kongsberg O-lag                   Felst. 
             Skjeltorp Ole Edvin                      Fredrikstad SK                    Felst. 
             Kirkebøen Sander Finsrud                 Halden SK                       ej start 



H12  (29)                        2.5 km   9 K                    

           1 Axelson-Meyerson Filip                   OK Linné                           17:10 
           2 Johansson Mattias                        Stångenäs AIS                      18:51 
           3 Kindem Håkon                             Gimle IF                           19:04 
           4 Lindqvist Oskar                          Sävedalens AIK                     19:33 
           5 Andersson Gabriel                        Idefjordens SK                     19:38 
           6 Petersson Andreas                        Burseryds IF                       20:39 
           7 Lilljequist Jacob                        Stigsökarna                        20:56 
           8 Wiklund Elias                            Nydalen SK                         21:39 
           9 Thellsen Emil                            OK Roxen                           21:55 
          10 Garmer Felix                             Göteborg-Majorna OK                22:45 
          11 Pihl Alexander                           SOK 68                             23:01 
          12 Camitz Axel                              Eds SK                             24:20 
          13 Hallsten Sune                            OK Skärmen                         24:25 
          14 Bollmark Olof                            IF Hallby                          25:01 
          15 Andersson Ludvig                         Idefjordens SK                     25:11 
          16 Sanderberg Noak                          Åmåls OK                           25:50 
          17 Woodward Michael                         Ok Moss                            27:11 
          18 Steindahl Alfred                         Stenungsunds OK                    28:41 
          19 Vaglen Henrik Röed                       Idd Sportsklubb                    32:16 
          20 Jacobsson Kristoffer                     Eds SK                             33:24 
          21 Midtlien Martinius                       Idd Sportsklubb                    33:26 
          22 Löngaa Jonas                             Idd Sportsklubb                    35:26 
          23 Ferstad Philip                           Sarpsborg O-Lag                    35:36 
          24 Sanderberg Isak                          Åmåls OK                           38:19 
          25 Broman Viktor                            Idefjordens SK                     39:46 
          26 Ramböl Jan Markus                        Indre Östfold Ok                 1:08:00 

             Olaussen Anders Felde                    Halden SK                         Felst. 
             Bech Karl-Martin                         Ringrike O-lag                    Felst. 
             Karlsson Karl                            OK Kullingshof                    Felst. 



H10  (16)                        1.8 km   8 K                    

           1 Dahlström Adrian                         Åmåls OK                           14:51 
           2 Andersson Edvin                          Värend GN OL                       16:18 
           3 Bollmark Henning                         IF Hallby                          16:41 
           4 Lindh Jesper                             OK Älgen                           17:03 
           5 Thellsen Adam                            OK Roxen                           18:18 
           6 Kildebo Petter Norsted                   Halden SK                          18:42 
           7 Bergenfur Hannes                         OK Älgen                           20:15 
           8 Nordbröden Peter                         Halden SK                          20:47 
           9 Alfsén Lukas                             OK Skärmen                         22:36 
          10 Segle Jonatan                            Uddevalla OK                       25:19 
          11 Björlo Håkon Raadal                      Halden SK                          25:36 
          12 Svensson Niklas                          IK Hakarpspojkarna                 26:14 
          13 Schmitt Gran Olav                        Halden SK                          28:25 
          14 Thuresson Erik                           OK Tylöskog                        30:12 
          15 Blom Hugo                                Eds SK                             31:12 
          16 Hermansson Emil                          OK Skogsmunken                     51:29 



D65  (6)                         2.1 km   7 K                    

           1 Steen-Olsson Eivor                       Kungälvs OK                        26:40 
           2 Gro Bakken                               Stigsökarna                        31:12 
           3 Grönberg Gull-Britt                      Kungälvs OK                        33:55 
           4 Hogedal Christina                        Kungälvs OK                        39:41 
           5 Björlo Asbjörg                           Gimle IF                           47:58 

             Fredriksson Kerstin                      Ljungskile FK                   ej start 



D60  (7)                         2.1 km   7 K                    

           1 Rex Wallström Ingrid                     IK Uven                            25:02 
           2 Vestbye Grete                            Varteig OL                         27:45 
           3 Grande Ellen                             Östmarka OK                        29:51 
           4 Cullbrand Ingrid                         IK Stern                           33:56 
           5 Gullaksen Gerd                           Östmarka OK                        34:56 
           6 Johansson Marita                         Markbygdens OK                     36:52 
           7 Samuelsson Lilian                        Kungälvs OK                        39:02 



D55  (8)                         2.4 km   9 K                    

           1 Moe Eva Irene                            Halden SK                          27:26 
           2 Hansen Marit B                           Idd Sportsklubb                    33:17 
           3 Ivarsson Monica                          OK Skogshjortarna                  35:19 
           4 Galborgen Yvonne                         Eds SK                             39:46 
           5 Larsson Karin                            OK Kompassen                       43:19 
           6 Nilsson Siw                              OK Kompassen                       49:49 
           7 Lagerlund Marianne                       SoIK Hellas                        55:59 
           8 Holmberg Inger                           Ljungskile FK                      58:26 



D50  (15)                        2.8 km   9 K                    

           1 Knutsson Monica                          Sävedalens AIK                     28:36 
           2 Jakobsen Gun Astrid                      Fredrikstad SK                     31:18 
           3 Lunde Tove                               Fredrikstad SK                     32:14 
           4 Andersson Birgitta                       Främmestads IK                     32:15 
           5 Burman Kerstin                           Kvillebyns SK                      32:34 
           6 Hogedal Gunilla                          Vänersborgs SK                     34:06 
           7 Tykesson Eva                             Rävetofta OK                       34:08 
           8 Sikkeland Agnes                          Fredrikstad SK                     34:43 
           9 Johansson Ulla                           Åmåls OK                           35:23 
          10 Björseth Gerd                            Krokstadöra IL                     36:31 
          11 Östling Katarina                         OK Skogshjortarna                  39:38 
          12 Blom Britt                               Ljungskile FK                      44:47 
          13 Lingegård Eva                            OK Gipen                           51:28 
          14 Skiri Wahlgren Tove                      Sarpsborg O-Lag                    53:30 
          15 Johansson Siv                            Falköpings AIK OK                  59:27 



D45  (20)                        2.8 km   9 K                    

           1 Skyttersäter Runa                        Heming/Njård O-lag                 27:58 
           2 Arvidsson Lisel                          Växjö OK                           28:55 
           3 Gustafsson Ellinor                       Uddevalla OK                       29:44 
           4 Johansen Elisabeth Meum                  Ok Moss                            30:04 
           5 Höye Christina                           Fredrikstad SK                     30:24 
           6 Hollowell Tone                           OK Tyr                             30:49 
           7 Kensby Ingrid                            OK Tyr                             32:07 
           8 Bredesen Ingrid Opsahl                   Fossum IF                          32:17 
           9 Line Bente                               Skaukameratene O-lag               32:40 
          10 Skyttersäter Jones Göril                 Heming/Njård O-lag                 36:18 
          11 Bergman Gry                              Kungälvs OK                        38:00 
          12 Gröhn Marie                              Jönköpings OK                      39:34 
          13 Brenne Elsie                             Varteig OL                         43:13 
          14 Petersson Annika                         Burseryds IF                       44:06 
          15 Jensen Hanne                             Eds SK                             44:11 
          16 Landmark Bente                           Fossum IF                          44:34 
          17 Sande Ann-Magritt                        Gjö-Vard O-lag                     58:25 
          18 Wäge Unn Merete                          Östmarka OK                      1:06:20 
          19 Kadziola Pia                             Maribo OK                        1:29:15 

             Haugerud Anne                            Indre Östfold Ok                ej start 



D40  (13)                        3.3 km   8 K                    

           1 Olaussen Trine                           Fredrikstad SK                     33:05 
           2 Gustavsson Anna-Birgitta                 OK Tylöskog                        37:58 
           3 Eriksson Hillevi                         IF Hallby                          38:27 
           4 Njåstein Marianne                        IL Tyrving                         39:27 
           5 Eriksson Helena                          Eds SK                             41:11 
           6 Eriksson Agneta                          Uddevalla OK                       42:10 
           7 Skyttersäter Toini                       Konnerud IL                        44:28 
           8 Bergmann Charlotte                       Alleröd OK                         48:12 
           9 Nilsson Titti                            OK Skogsstjärnan                   58:26 
          10 Helgman Tina                             OK Tyr                           1:01:36 
          11 Lennartsson Birgitta                     OK Skogsstjärnan                 1:05:09 
          12 Woodward Nora                            Ok Moss                          1:09:36 
          13 Klaar Anita                              Säterbygdens OK                  1:11:10 



D35  (10)                        3.7 km   9 K                    

           1 Backström Runa Lien                      Halden SK                          33:24 
           2 Raadal Hanne Lerche                      Halden SK                          36:16 
           3 Eriksson Anna                            OK Landehof                        37:15 
           4 Holmqvist Malin                          IK Hakarpspojkarna                 37:37 
           5 Mattsson Anna                            Värend GN OL                       38:13 
           6 Lindh Lottie                             OK Älgen                           40:14 
           7 Sandberg Helena                          IK Hakarpspojkarna                 50:16 
           8 Olaussen Irene Felde                     Halden SK                          51:30 
           9 Bergenfur Eva-Lill                       OK Älgen                           57:15 
          10 Arntzen Anne                             Raumar O-Lag                     1:07:19 



D21  (20)                        3.7 km   10 K                   

           1 Granstedt Anette                         IK Hakarpspojkarna                 30:49 
           2 Nordrum Karina                           Larvik OK                          31:20 
           3 Hauge Karianne                           Halden SK                          32:35 
           4 Johansson Lisa                           OK Tyr                             33:53 
           5 Wiklund Berit Sofie                      Nydalen SK                         34:22 
           6 Kull Österlin Kristina                   Sävedalens AIK                     36:18 
           7 Bryggen Guro                             Sarpsborg O-Lag                    36:47 
           8 Svensson Sara                            Göteborg-Majorna OK                40:13 
           9 Fjordside Yvonne                         Sävedalens AIK                     41:33 
          10 Hagen Elin Cathrine                      Halden SK                          41:56 
          11 Andersen Ragnhild Bente                  Halden SK                          43:52 
          12 Petersson Martina                        Burseryds IF                       45:36 
          13 Johansson Hanna                          OK Skogshjortarna                  46:20 
          14 Johansen Monica Meum                     Ok Moss                            46:43 
          15 Olsson Christina                         OK Silva                           47:48 
          16 Kraemer Jitka                            Halden SK                          51:42 
          17 Daltveit Dagrun                          Fana IL O-gr.                      58:04 

             Aabogen Haugaard Ann Helen               Skaukameratene O-lag              Felst. 
             Klechova Vendula                         Halden SK                       ej start 
             Haeren Tina                              Trösken IL                      ej start 



D18  (10)                        3.3 km   8 K                    

           1 Kildebo Stine Marie Nors                 Halden SK                          34:13 
           2 Iversen Rikke Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                 38:00 
           3 Wängdahl Terese                          OK Gipen                           38:20 
           4 Persson Lina                             Hagaby GoIF                        39:07 
           5 Ihrfors Charlotte                        IFK Lidingös Skid o OK             44:17 
           6 Lingegård Sara                           OK Gipen                           47:34 
           7 Nilsson Linda                            OK Skogsstjärnan                   51:16 
           8 Nyman Yvonne                             Uddevalla IS                       58:29 

             Narvhus Martine                          Baekkelagets SK                   Felst. 
             Ödegård Martine                          Trösken IL                      ej start 



D16  (15)                        2.8 km   9 K                    

           1 Woodward Annette                         Ok Moss                            24:43 
           2 Bejbom Rebecca                           Uddevalla OK                       27:37 
           3 Axelson-Meyerson Hanna                   OK Linné                           27:47 
           4 Zethner Rikke                            OK Öst                             29:56 
           5 Tveterås Susanne                         Sarpsborg O-Lag                    30:32 
           6 Lundqvist Anna                           Kils OK                            31:23 
           7 Klevedal Charlotta                       Kvillebyns SK                      31:50 
           8 Petersson Pernilla                       Burseryds IF                       32:44 
           9 Hjort Ebba                               Helsingborgs SOK                   33:38 
          10 Torstensson Hanna                        Stigsökarna                        37:01 
          11 Reichenberg Lisa                         Idefjordens SK                     37:31 
          12 Björlo Ingvild K                         Halden SK                          37:32 
          13 Lennartsson Caroline                     OK Skogsstjärnan                   43:04 
          14 Sandbaek Kristin Halland                 Ok Moss                            45:04 

             Aldar Henriette                          Trösken IL                      ej start 



D14  (28)                        2.7 km   8 K                    

           1 Gustavsson Linnea                        Uddevalla OK                       17:02 
           2 Thellsen Amanda                          OK Roxen                           18:04 
           3 Granstedt Gry                            Halden SK                          18:38 
           4 Andersen Fröya Hauan                     Halden SK                          18:52 
           5 Birkeland Malena                         Halden SK                          19:00 
           6 Olaussen Kamilla                         Fredrikstad SK                     19:01 
           7 Ohlsson Julia                            Uddevalla OK                       19:59 
           8 Lindqvist Erika                          Sävedalens AIK                     20:30 
           9 Kildebo Maiken Norsted                   Halden SK                          20:31 
          10 Bredesen Marianne Opsahl                 Fossum IF                          20:38 
          11 Forsgren Hilda                           Täby OK                            20:56 
          12 Iversen Pia Skyttersäter                 Heming/Njård O-lag                 21:34 
          13 Andersson Rebecka                        Idefjordens SK                     21:52 
          14 Torstensson Elin                         Stigsökarna                        22:13 
          15 Dahl Johanna                             Herrestads AIF                     26:23 
          16 Wenklo Ida                               Kungälvs OK                        26:45 
          17 Gröhn Lisa                               Jönköpings OK                      27:10 
          18 Thuresson Christina                      OK Tylöskog                        27:57 
          19 Pettersson Hanna                         Herrestads AIF                     28:10 
          20 Klaar Hanna                              Säterbygdens OK                    29:22 
          21 Arvidsson Marika                         Växjö OK                           31:12 
          22 Sandbaek Vigdis Halland                  Ok Moss                            31:40 
          23 Fosby Karoline                           Gimle IF                           35:16 
          24 Svensson Lisa                            Åmåls OK                           38:18 
          25 Viktorsson Lisa                          Eds SK                             43:33 
          26 Fjellengen Margrethe Sandem              Indre Östfold Ok                   53:00 
          27 Ramböl Linn Mari                         Indre Östfold Ok                   55:39 

             Solhaug Johanne                          Ok Moss                         ej start 



D12  (22)                        2.5 km   9 K                    

           1 Widén Malin                              Uddevalla OK                       16:55 
           2 Hansen Sigrid Ottestad                   Gimle IF                           16:58 
           3 Kristiansson Josefine                    Trollhättans SOK                   19:56 
           4 Helgman Malin                            OK Tyr                             20:34 
           5 Gustavsson Moa                           Uddevalla OK                       21:43 
           6 Blennow Amanda                           Falköpings AIK OK                  22:39 
           7 Reichenberg Malin                        Idefjordens SK                     23:16 
           8 Larsson Carolina                         Åmåls OK                           23:18 
           9 Fosby Maria                              Gimle IF                           25:27 
          10 Tandrevold Ingrid                        Fossum IF                          25:41 
          11 Eriksson Erika                           Uddevalla OK                       25:48 
          12 Löwengreen Marthine                      Sarpsborg O-Lag                    26:36 
          13 Wassenius Elin                           Uddevalla OK                       28:10 
          14 Nielsen Linn                             Stångenäs AIS                      28:22 
          15 Lindberg Elin                            OK Djerf                           28:24 
          16 Fjellengen Margit Sandem                 Indre Östfold Ok                   30:08 
          17 Håkansson Josefin                        Kvillebyns SK                      31:19 
          18 Fröshaug Oda                             Indre Östfold Ok                   31:44 
          19 Bunaes Emma                              Halden SK                          32:17 
          20 Kristensen Marthe                        Sarpsborg O-Lag                    33:07 

             Hansson Lotta                            OK Skogsmunken                  ej start 
             Andreasson Sofia                         Kungälvs OK                     ej start 



D10  (13)                        1.8 km   8 K                    

           1 Granstedt Moa                            IK Hakarpspojkarna                 20:21 
           2 Bjerketvedt Tuva                         Ok Moss                            20:49 
           3 Granstedt Elin                           IK Hakarpspojkarna                 21:10 
           4 Granstedt Gina                           Halden SK                          22:22 
           5 Karlsen Ida Karine                       Ok Moss                            22:53 
           6 Koren Milde                              Ok Moss                            23:08 
           7 Blennow Vilma                            Falköpings AIK OK                  24:23 
           8 Steindahl Signe                          Stenungsunds OK                    29:52 
           9 Wassenius Klara                          Uddevalla OK                       29:56 
          10 Paulsen Anna                             Ok Moss                            30:34 
          11 Lilljeqvist Fanny                        Stigsökarna                        31:59 
          12 Eriksson Karin                           Uddevalla OK                       36:40 

             Holmen Ingrid                            Ok Moss                         ej start 



U4  (2)                          2.7 km   8 K                    

           1 Lilljeqvist Albin                        Stigsökarna                        26:24 
           2 Olsson Kajsa                             Idefjordens SK                     34:31 



U3  (9)                          2.5 km   9 K                    

           1 Paulsson Markus                          Herrestads AIF                     22:50 
           2 Kristiansen Emil                         Idefjordens SK                     23:57 
           3 Kristiansen Evelina                      Idefjordens SK                     25:02 
           4 Fröshaug Hans Ola                        Indre Östfold Ok                   25:52 
           5 Widén Robin                              Uddevalla OK                       26:12 
           6 Valberg Linus                            Herrestads AIF                     27:49 
           7 Steindahl Amanda                         Stenungsunds OK                    28:21 
           8 Östlund Martin                           Uddevalla OK                       36:32 

             Sandin Benjamin                          Idefjordens SK                    Felst. 



U2  (15)                         1.8 km   8 K                    

           1 Larsson Viktor                           Herrestads AIF                     17:43 
           2 Nyman Liselott                           Uddevalla IS                       18:34 
           3 Gundersen Christopher                    Halden SK                          18:56 
           4 Arvidsson Diana                          Växjö OK                           22:25 
           5 Berntsson Tobias                         Stångenäs AIS                      22:39 
           6 Bäcklund Rasmus                          IFK Göteborg                       23:45 
           7 Kadziola Linnea                          Maribo OK                          23:46 
           8 Larsson Isabell                          Åmåls OK                           30:55 
           9 Edman Martin                             Eds SK                             37:13 
          10 Carlsson Evelina                         OK Vivill                          37:25 
          11 Hugoson Aron                             Kvillebyns SK                      48:34 
          12 Kadziola Laust                           Maribo OK                          57:58 
          13 Bollmark Vivecka                         IF Hallby                        1:03:28 

             Blom Gustav                              Eds SK                            Felst. 
             Forsberg Malcolm                         Sjövalla FK                     ej start 



U1  (14)                         1.6 km   9 K                    

           1 Kristoffersson Viktor                    Herrestads AIF                     12:18 
           2 Andersson Elias                          Värend GN OL                       12:25 
           3 Granstedt Lukas                          IK Hakarpspojkarna                 13:13 
           4 Pihl Daniel                              SOK 68                             14:58 
           5 Granstedt Sara                           IK Hakarpspojkarna                 16:12 
           6 Eriksson Maria                           Eds SK                             16:46 
           7 Camitz Ellen                             Eds SK                             16:48 
           8 Johansson Matilda                        Stångenäs AIS                      16:55 
           9 Karlsson Jonas                           OK Skogsmunken                     21:37 
          10 Kihlborn Josefine                        OK Skogsmunken                     23:26 
          11 Kihlborn Rikard                          OK Skogsmunken                     23:38 
          12 Håkansson Pontus                         Kvillebyns SK                      23:53 
          13 Forsberg Artur                           Sjövalla FK                        35:47 

             Carlin Olof                              Stångenäs AIS                  ej fullf. 



Öppen 1/N-Åpen  (29)             2.5 km   9 K                    

           1 Olaussen Marie                           Fredrikstad SK                     21:11 
           2 Hansen Sindre Ottestad                   Gimle IF                           22:01 
           3 Slåtterö Helge                           Gimle IF                           24:13 
           4 Hjelde Erik                              Gimle IF                           24:50 
           5 Aabogen Haugaard Ida                     Skaukameratene O-lag               26:49 
           6 Löwengreen Emil                          Sarpsborg O-Lag                    27:23 
           7 Liljeqvist Sanna                         Stigsökarna                        30:45 
           8 Torgersen Ingvild                        Halden SK                          30:56 
           9 Bunaes Guro S                            Halden SK                          32:14 
          10 Ekeli Vebjörn                            Halden SK                          36:24 
          11 Björk Guro                               Halden SK                          36:29 
          12 Camitz Ulrika                            Eds SK                             36:36 
          13 Lilljeqvist Ulrika                       Stigsökarna                        37:43 
          14 Njåstein Stine                           IL Tyrving                         38:17 
          15 Thowsen Tobias                           Halden SK                          42:24 
          16 Nordås Martine                           Gimle IF                           47:00 
          17 Saugerud AmandaSkyttersät                Konnerud IL                        52:48 
          18 Arntzen Tiril                            Raumar O-Lag                       59:21 
          19 Mattsson Elisabeth                       OK Skärmen                       1:06:46 

             Iversen Sofie Skyttersät                 Heming/Njård O-lag                Felst. 
             Skyttersäter Jones Bianca                Heming/Njård O-lag                Felst. 
             Skyttersäter Jones Ceasar                Heming/Njård O-lag                Felst. 
             Saugerud Nora  Skyttersät                Konnerud IL                       Felst. 
             Karlsson Klara                           Gävle OK                          Felst. 
             Holmen Oscar                             Ok Moss                         ej start 
             Solhaug Arne                             Ok Moss                         ej start 
             Jensen Marie                             Sarpsborg O-Lag                 ej start 
             Åsberg Juliane                           Sarpsborg O-Lag                 ej start 
             Åsberg Helena                            Sarpsborg O-Lag                 ej start 



Öppen 3  (21)                    3.3 km   11 K                   

           1 Blennow Anki                             Falköpings AIK OK                  39:46 
           2 Samuelsson Karin                         Kungälvs OK                        40:40 
           3 Andersson Fredrik                        IK Uven                            43:14 
           4 Böe Ann Charlott                         Sarpsborg O-Lag                    43:43 
           5 Johansson Jenny                                                             44:20 
           6 Ljunggren Ketty                          OK Skärmen                         46:14 
           7 Döhl Jo                                  Fossum IF                          48:50 
           8 Larsson Eva                              Åmåls OK                           51:09 
           9 Carlström Britt-Marie                    OK Landehof                        51:14 
          10 Hermansson Anders                        OK Skogsmunken                     51:46 
          11 Andreasson Eva                           OK Kroppefjäll                     53:30 
          12 Karlsson Emil                            Gävle OK                           55:12 
          13 Wallin Maria                             OK Skogshjortarna                  57:08 
          14 Schulz Harrieth                          IK Vista                         1:05:59 
          15 Jansson Eva                              Göteborg-Majorna OK              1:20:22 
          16 Kira Anne-Marie                          Fana IL O-gr.                    1:21:53 
          17 Pettersson Siw                           Göteborg-Majorna OK              1:25:51 
          18 Mostad Helle                             Fossum IF                        1:30:00 

             Jonsson Sven                             Sävedalens AIK                    Felst. 
             Alfsen Tony                              OK Skärmen                        Felst. 
             Lindström Markus                         OK Skärmen                        Felst. 



Öppen 5  (31)                    2.8 km   9 K                    

           1 Berglund Jonas                           SoIK Hellas                        28:32 
           2 Blennow Magnus                           Falköpings AIK OK                  29:56 
           3 Berndtsson Joakim                        Stångenäs AIS                      30:01 
           4 Arvidsson Ulf                            Växjö OK                           33:14 
           5 Wängdal Ylva                             OK Gipen                           35:29 
           6 Eriksson Sven                            OK Landehof                        36:23 
           7 Håkansson Arne                           Kvillebyns SK                      36:26 
           8 Mikkelsen Irene                          IFK Göteborg                       37:55 
           9 Birkeland Olav Kristian                  Halden SK                          38:59 
          10 Valberg Patrik                           Herrestads AIF                     39:30 
          11 Höök Per                                 Köping-Kolsva OK                   39:58 
          12 Nilsson Linda                            NAIS Orientering                   41:28 
          13 Wallin Maria                             OK Roto                            42:38 
          14 Johansson Karin                          Sävedalens AIK                     42:52 
          15 Bejbom Nina                              Uddevalla OK                       43:47 
          16 Hallsten Maj                             OK Skärmen                         44:29 
          17 Meyerson Ulrika                          OK Linné                           45:37 
          18 Axelsson Tomas                           OK Linné                           45:39 
          19 Thellsen Gith                            OK Roxen                           47:32 
          20 Kristensen Mette                         Sarpsborg O-Lag                    48:53 
          21 Larsson Leif                             Åmåls OK                           50:51 
          22 Steindahl Anna-Carin                     Stenungsunds OK                    57:05 
          23 Rasmusson Jerry                          Herrestads AIF                     57:59 
          24 Wikström Marlene                         Sundbybergs IK                   1:01:16 
          25 Undvall Barbro                           Täby OK                          1:02:31 
          26 Johansen Wenche                          Kongsberg O-lag                  1:05:06 
          27 Karlsson Anton                           OK Kullingshof                   1:08:49 
          28 Karlsson Mats                            Kulingshof                       1:15:20 
          29 Holt Mai-Sissel                          Halden SK                        1:16:28 

             Sandbaek Wenche Halland                  Ok Moss                           Felst. 
             Öberg Börje                              OK Skogshjortarna                 Felst. 



Öppen 7  (16)                    2.8 km   10 K                   

           1 Hansen Bernt Henrik                      Gimle IF                           20:43 
           2 Liljeqvist Johan                         Stigsökarna                        22:38 
           3 Slåtterö Björn                           Gimle IF                           23:06 
           4 Kindem Per Öivind                        Gimle IF                           26:57 
           5 Ericson Maria                            Åmåls OK                           29:27 
           6 Stöten Sindre                            Indre Östfold Ok                   29:50 
           7 Vingerhagen Knut                         Gimle IF                           30:33 
           8 Johansen Helena                          Ok Moss                            30:55 
           9 Svensson Hildi                           IK Hakarpspojkarna                 31:24 
          10 Kristoffersson Jack                      Herrestads AIF                     32:27 
          11 Paulsson Annika                          Herrestads AIF                     34:44 
          12 Östlund Stig-Arne                        Uddevalla OK                       37:01 
          13 Westberg Karin                           IFK Göteborg                       41:30 
          14 Lundqvist Britt-Marie                    Kils OK                            42:15 
          15 Grund Ingalill                           OK Roto                            43:57 

             Baastad Inger Marie                      Fredrikstad SK                  ej start 



Öppen 8  (26)                    4.6 km   14 K                   

           1 Berglund Joakim                          Sävedalens AIK                     34:55 
           2 Olaussen Per                             Fredrikstad SK                     35:44 
           3 Söderström Robin                         Stigmännen Karlshamns OK           38:39 
           4 Baerdahl Tore                            Wing OK                            38:44 
           5 Larsson Jonatan                          Uddevalla OK                       39:05 
           6 Amundsen Lars-öivind                     Trösken IL                         40:21 
           7 Delås Fredrik                            Sarpsborg O-Lag                    41:32 
           8 Johnsson Mats                            Göteborg-Majorna OK                45:26 
           9 Lilljeqvist Fredrik                      Stigsökarna                        45:56 
          10 Pihl Stefan                              SOK 68                             46:03 
          11 Hallsten Mats                            OK Skärmen                         47:28 
          12 Tafjord Jostein                          Halden SK                          48:19 
          13 Tallberg Mikael                          OK Älgen                           49:36 
          14 Gran Björn                               Halden SK                          49:40 
          15 Mattsson Martin                          Uddevalla SK                       50:05 
          16 Holmberg Mattias                         Herrestads AIF                     52:24 
          17 Ericson Christer                         Åmåls OK                           52:40 
          18 Pettersson Malin                         Sävedalens AIK                     54:50 
          19 Norsted Claus                            Halden SK                          55:15 
          20 Hansson Annika                           Herrestads AIF                     58:30 
          21 Dahl Mikael                              Herrestads AIF                   1:00:52 
          22 Claesson Anders                          Burseryds IF                     1:00:54 
          23 Pihl Roger                               SOK 68                           1:02:20 
          24 Nilsen Lars                              Stångenäs AIS                    1:11:42 
          25 Berglund Susanne                         Sävedalens AIK                   1:12:26 
          26 Grund Sven-Erik                          OK Roto                          1:27:43