Gränsjakten 2006on 2006-07-12 19:38
Totala resultatskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Namn                  Klubb                        E1             E2             E3             Tid 



H 75  (5)                                  

    1 Gustavsson, Stig      Eds SK                    37:38     2    21:33     1    36:47    1    1:35:58 
    2 Fransson, Karlerik    Trollhättans SOK          37:47     3    35:05     3    42:39    2    1:55:31 
    3 Mo, Björn             Halden SK                 35:20     1    35:31     4    45:31    3    1:56:22 
    4 Borg, Bengt           Göteborg-Majorna OK       53:10     5    31:20     2    45:37    4    2:10:07 

      Kilborn, Ove          Uddevalla IS              43:42     4 ej start       ej start                 



H 70  (3)                                  

    1 Hogedal, Åke          Kungälvs OK               36:18     1    16:34     1    37:49    1    1:30:41 
    2 Vestby, Finn          Varteig O-Lag             37:23     2    23:26     3    46:33    2    1:47:22 

      Johansson, Kurt       Uddevalla IS           Ej godk.          18:48     2 ej start                 



H 65  (12)                                 

    1 Dahl, Roland          IFK Göteborg              23:47     1    17:31     1    43:40    3    1:24:58 
    2 Alexandersson, Andre  Kungälvs OK               25:22     2    22:15     7    42:30    1    1:30:07 
    3 Nöland, Ivar          Tistedalen FL             26:26     3    20:33     4    44:10    4    1:31:09 
    4 Jordal, Arne          Lillomarka O-lag          31:18     6    19:41     3    52:25    7    1:43:24 
    5 Berg, Arne            Stigsökarna               37:50    11    21:38     6    45:51    5    1:45:19 
    6 Jansson, P-G          Säterbygdens OK           37:37    10    26:44     9    47:42    6    1:52:03 
    7 Wikstöl, Åge          Halden SK                 29:40     4    23:42     8    58:48    8    1:52:10 
    8 Hansson, Algot        Kungälvs OK               35:02     8    21:15     5    58:58    9    1:55:15 
    9 Olsen, Hans           Idd Sportsklubb           35:48     9    33:04    11  1:03:48   10    2:12:40 

      Bakken, Svein         Stigsökarna              Felst.          18:46     2    42:52    2            
      Halvorsen, Helge      Larvik OK                 33:47     7    30:23    10 ej start                 
      Torper, Roger         Skaukameratene OL         30:59     5   Felst.                                



H 60  (8)                                  

    1 Carlström, Lennart    OK Landehof               24:10     1    15:30     2    38:15    1    1:17:55 
    2 Johansson, Kalle      OK Skogshjortarna         28:24     6    14:30     1    38:53    2    1:21:47 
    3 Andersson, Ronny      OK Skogshjortarna         26:33     4    19:45     4    48:45    3    1:35:03 
    4 Vallin, Gunnar        OK Landehof               25:49     3    17:30     3    53:00    6    1:36:19 
    5 Wiklund, Ingemar      OK Skogsvargarna          28:09     5    26:12     5    50:16    4    1:44:37 
    6 Wahlgren, Tom         Sarpsborg O-Lag           25:08     2    31:21     7    51:08    5    1:47:37 
    7 Böhn, Oddvar          Skaukameratene OL         37:45     7    26:50     6  1:09:45    8    2:14:20 

      Wang, Joar            Tistedalen FL             41:50     8 ej start        1:00:48    7            



H 55  (17)                                 

    1 Jacobsen, Svein Sigur Tyrving                   26:53     1    16:50     1    42:48    1    1:26:31 
    2 Hogedal, Lasse        Vänersborgs SK            31:37     4    16:52     2    46:27    2    1:34:56 
    3 Nordli, Jimmy         Trösken IL                31:07     3    18:54     5    48:51    3    1:38:52 
    4 Jidetoft, Conny       Stångenäs AIS             30:13     2    17:43     4    52:36    5    1:40:32 
    5 Källén, Per-Arne      Uddevalla OK              42:06     8    17:31     3    52:29    4    1:52:06 
    6 Hoböl, Kjell          Östmarka OK               36:24     6    24:08    12    54:17    6    1:54:49 
    7 Millegård, Stefan     Sävedalens AIK            37:25     7    20:48     8  1:02:35    8    2:00:48 
    8 Carlsson, Hans        IFK Göteborg              45:57    12    19:30     6  1:06:24   10    2:11:51 
    9 Kleveland, Roalh      Kvillebyns SK             53:44    16    21:37    10    57:59    7    2:13:20 
   10 Engström, Björn       Lerums SOK                43:10     9    26:22    13  1:08:12   12    2:17:44 
   11 Svensson, Erland      Kvillebyns SK             47:14    14    27:06    14  1:05:12    9    2:19:32 
   12 Kitteröd, Johnny      Tistedalen FL             51:05    15    22:51    11  1:07:08   11    2:21:04 

      Bokeröd, Leif         Idd Sportsklubb           44:25    11    19:44     7   Felst.                 
      Engvall, Björn        OK Kolmården            1:01:24    17    39:39    15 ej start                 
      Ericson, Bo-Lennart   Åmåls OK                  46:09    13    21:30     9 ej start                 
      Syversen, Svein       Indre Östfold Ok          33:10     5   Felst.       ej start                 
      Juliusen, Stein       Sarpsborg O-Lag           43:20    10                                         



H 50  (23)                                 

    1 Nilsson, Göran        Snättringe SK             27:27     1    16:19     3    42:10    1    1:25:56 
    2 Huseby, Hans          Halden SK                 28:55     3    14:46     1    44:27    4    1:28:08 
    3 Josefsson, Inge       Stångenäs AIS             30:04     4    22:54    16    43:14    2    1:36:12 
    4 Hålsjö, Lennart       OK Alehof                 31:51     5    18:24     5    48:29    5    1:38:44 
    5 Karlsson, Tomas       OK Skogshjortarna         38:25    13    17:25     4    49:26    6    1:45:16 
    6 Blom, Mats            Ljungskile FK             36:36    10    19:18     9    51:44    7    1:47:38 
    7 Eriksson, Anders      IF Hagen                  35:17     7    19:46    12    56:15    8    1:51:18 
    8 Wahlström, Jan        Snättringe SK             35:57     9    18:28     6    57:07   10    1:51:32 
    9 Ivarsson, Kent        OK Skogshjortarna         35:24     8    18:41     7    58:09   11    1:52:14 
   10 Kaminsky, Kjell       IF Hagen                  38:36    14    18:45     8    56:18    9    1:53:39 
   11 Widercrantz, Dan      OK Skärmen                36:47    11    19:41    11  1:02:28   12    1:58:56 
   12 Månsson, Bo           OK Löftan                 47:00    19    21:00    13  1:05:49   13    2:13:49 
   13 Wendt, Tommy          SoIK Hellas               42:32    17    21:58    15  1:09:46   14    2:14:16 
   14 Holt, Rune            Halden SK                 39:05    15    23:25    17  1:12:12   16    2:14:42 
   15 Klemsdal, Per Olaf    Varteig O-Lag             43:21    18    21:08    14  1:14:11   18    2:18:40 
   16 Åstorp, Björn         Sarpsborg O-Lag           51:03    21    26:25    19  1:11:43   15    2:29:11 

      Ramtvedt, Knut H      Sarpsborg O-Lag           40:50    16    19:29    10   Felst.                 
      Bredesen, Rolf        Fossum                    50:43    20 ej start        1:12:19   17            
      Hovi, Harald          Skien OK                  32:07     6 ej start          43:42    3            
      Gjestvang, Sjur       Toten-Troll OL            53:12    22    24:02    18                          
      Karlsen, Tom A        Fredrikstad SK            27:53     2    15:08     2 ej start                 
      Ramböl, Tore          Indre Östfold Ok          37:32    12 ej start       ej start                 
      Eng, Emil             Tistedalen FL          ej start          36:02    20 ej start                 



H 45  (21)                                 

    1 Eriksson, Morgan      IF Rigor                  38:06     4    15:13     2    45:17    1    1:38:36 
    2 Karlsson, Jan-Åke     Hagaby GoIF               35:15     1    15:02     1    55:36    5    1:45:53 
    3 Björklund, Anders     Sävedalens AIK            36:54     3    16:18     4    53:40    3    1:46:52 
    4 Ottesen, Sture        Skaukameratene OL         36:47     2    17:22     6    53:51    4    1:48:00 
    5 Iversen, Egil Wickstr Heming/Njård O-lag        40:40     6    18:01     7    53:28    2    1:52:09 
    6 Klevedal, Arne        Kvillebyns SK             43:40     7    18:55     8    59:23    7    2:01:58 
    7 Alexandersen, Bertil  Fredrikstad SK            52:12    11    19:27     9  1:10:10    8    2:21:49 
    8 Magnusson, Bo         KFUM Örebro OK            54:03    13    25:37    15  1:23:25   10    2:43:05 
    9 Fischerström, Göran   Annebergs GIF             57:11    14    22:58    14  1:27:44   11    2:47:53 
   10 Tveterås, Trygve      Fredrikstad SK            59:38    16    25:51    17  1:29:38   12    2:55:07 

      Bergström, Anders     Göteborg-Majorna OK       50:55    10    20:43    11   Felst.                 
      Johansson, Ralph      Stångenäs AIS             53:04    12    15:28     3   Felst.                 
      Köhn, Jo              Halden SK                Felst.          21:21    12  1:10:41    9            
      Olseng, Kjell Arne    Sarpsborg O-Lag           49:08     9    21:42    13   Felst.                 
      Tandrevold, Eirik     Fossum                    38:35     5 ej start         Felst.                 
      Unaas, Erik           Indre Östfold Ok         Felst.          20:20    10 ej start                 
      Andersen, Kjell Einar Varteig O-Lag            Felst.          16:42     5 ej start                 
      Haugerud, Jörn        Indre Östfold Ok          59:13    15 ej start          57:47    6            
      Kinneberg, Aslak      Raumar O-Lag              48:42     8                                         
      Bromander, Axel       Fredrikstad SK           Felst.                                               
      Kullerud, Kåre        Varteig O-Lag          ej start          25:38    16                          



H 40  (19)                                 

    1 Mella, Thor           Östmarka OK               32:34     1    15:07     2    49:53    1    1:37:34 
    2 Engdahl, Bo           Baekkelaget SK            34:51     2    14:46     1    50:56    2    1:40:33 
    3 Ekman, Jörgen         Västvärmlands OK          36:36     4    17:57     4    55:01    3    1:49:34 
    4 Johansson, Lars G     Vänersborgs SK            44:49     9    16:52     3    56:41    5    1:58:22 
    5 Carlsson, Per         Nyköpings OK              37:57     5    18:02     5  1:03:53    7    1:59:52 
    6 Möller, Johan         OK Linné                  39:42     6    18:12     6  1:05:14    9    2:03:08 
    7 Svensson, Mikael      Annebergs GIF             47:31    11    18:44     7    57:04    6    2:03:19 
    8 Brenås, Dag           Varteig O-Lag             55:16    17    20:51     9  1:04:32    8    2:20:39 
    9 Carlsson, Martin      Sundbybergs IK            40:00     7    30:02    13  1:11:26   10    2:21:28 
   10 Mandahl, Hans         Östra Almby FK            53:42    15    21:28    11  1:39:18   11    2:54:28 

      Johnsen, Jan Arild    Fossum                    36:20     3 ej start          56:00    4            
      Andersen, Dag         Varteig O-Lag             48:31    13    19:15     8                          
      Thoresen, Björn Tore  Sarpsborg O-Lag           45:44    10    22:03    12                          
      Fröshaug, Saxe        Indre Östfold Ok          53:03    14                                         
      Lillestrand, Finn Hen Trösken IL                40:26     8                                         
      Simonsen, Sven        Fredrikstad SK            54:59    16                                         
      Solhaug, Eivind T     OK Moss, Norge            48:02    12                                         
      Sloreby, Torgeir      Sarpsborg O-Lag         1:14:31    18                                         
      Mella, Stein          Östmarka OK            ej start          21:22    10                          



H 35  (8)                                  

    1 Tholén, Max           OK Skogshjortarna         40:51     2    15:10     1    55:41    2    1:51:42 
    2 Eriksson, Mats        Hagaby GoIF               40:17     1    16:14     3    56:24    3    1:52:55 
    3 Mellqvist, Joakim     Västvärmlands OK          47:51     5    16:08     2    55:11    1    1:59:10 
    4 Backström, Pål        Halden SK                 43:55     3    16:29     4  1:01:34    4    2:01:58 
    5 Wang, Bent-Joar       Tistedalen FL             46:42     4    18:18     6  1:07:54    5    2:12:54 
    6 Gran, Björn Axel      Halden SK                 58:09     6    18:55     7  1:19:38    6    2:36:42 

      Låg, Steinar          Östmarka OK              Felst.          16:37     5   Felst.                 
      Raadal, Peter Lerche  Gjö-Vard 0L             1:02:18     7                                         



H 21  (41)                                 

    1 Itävuo, Pekka         Halden SK                 35:44     2    15:11     4    50:27    1    1:41:22 
    2 Olaussen, Per         Fredrikstad SK            37:24     5    15:48     6    54:31    4    1:47:43 
    3 Bergman, Per-Anders   OK Tyr                    37:58     6    16:39    12    53:10    2    1:47:47 
    4 Pedersen, Jon         Trösken IL                35:35     1    15:55     8    58:07   15    1:49:37 
    5 Hale, Steven          OK Tyr                    39:01     7    17:01    13    54:37    5    1:50:39 
    6 Hogedal, Jonas        Vänersborgs SK            39:43     8    16:35    10    57:03   12    1:53:21 
    7 P. Nordström, Lars    Kils OK                   41:30    13    17:45    16    54:21    3    1:53:36 
    8 Sundberg, Erik        Stora Tuna IK             40:48    10    16:23     9    56:34   11    1:53:45 
    9 Björseth Berdal, Tore Wing OK                   42:57    18    18:22    18    55:11    6    1:56:30 
   10 Carlsson, Maths       Tolered-Utby Ol-klubb     41:08    11    17:51    17    57:35   13    1:56:34 
   11 Doetsch, Franz        Halden SK                 46:33    22    15:08     3    55:20    7    1:57:01 
   12 Sideby, Kristoffer    Göteborg-Majorna OK       44:30    20    17:09    14    55:29    8    1:57:08 
   13 Mcintyre, Colin       OK Tyr                    42:32    16    17:43    15    57:57   14    1:58:12 
   14 Lundgren, Hans        IK Hakarpspojkarna        41:17    12    16:38    11  1:01:49   18    1:59:44 
   15 Adolfsson, Markus     I Linköpings OK           46:19    21    18:45    21    55:58   10    2:01:02 
   16 Jakobsen, Espen       Fredrikstad SK            42:42    17    18:24    19  1:01:00   17    2:02:06 
   17 Lium, Asgeir          OSI Orientering           50:15    23    18:49    22  1:02:21   19    2:11:25 
   18 Kullander, Thomas     Sävedalens AIK            44:04    19    19:13    23  1:08:38   21    2:11:55 
   19 Johansson, Erik       Falköpings AIK            51:51    25    21:19    27  1:05:59   20    2:19:09 
   20 Holt, Steinar         Halden SK                 53:39    27    21:42    29  1:13:23   22    2:28:44 
   21 Hjort, Fredrik        Helsingborgs SOK          58:34    29    23:50    32  1:20:09   23    2:42:33 
   22 Mikkelsen, Mads       IFK Göteborg              56:55    28    22:35    30  1:30:33   25    2:50:03 
   23 Tafjord, Jostein      Halden SK               1:10:38    31    22:55    31  1:37:24   26    3:10:57 
   24 Hägerstrand, Daniel   IFK Göteborg            1:12:47    33    25:40    34  1:40:30   27    3:18:57 
   25 Blystad, Geir Ola     Löten O-lag             1:09:56    30    26:35    35  1:46:33   28    3:23:04 

      Söderström, Robin     Stigmännen Karlshamns     52:45    26    19:21    24   Felst.                 
      Amundsen, Lars Öivind Trösken IL               Felst.          18:42    20    58:21   16            
      Olsen, Öystein Björke Löten O-lag               51:28    24    20:52    26   Felst.                 
      Poell, Matthias       OLC Wienerwald           Felst.          25:36    33  1:20:21   24            
      Elveljung, Gunnar     IFK Göteborg              37:23     4    15:51     7 ej start                 
      Karlsson, Mattias     Halden SK                 41:41    14    14:45     2 ej start                 
      Herland, Claes-Tommy  Indre Östfold Ok        1:12:16    32    21:38    28 ej start                 
      Millegård, Joakim     Sävedalens AIK           Felst.       ej start       ej start                 
      Björlo, Kjetil        Halden SK                 35:46     3                                         
      Westlund, Helmer      Halden SK                 40:47     9                                         
      Steffensen, Per Öivin OK Moss, Norge          1:14:46    34 ej start                                
      Karlsen, Kjell Arild  Fredrikstad SK            41:45    15                                         
      Brickhill-Jones, Davi Halden SK                                15:30     5                          
      Candy, Gareth         Halden SK                                19:22    25                          
      Mc Carthy, Ewan       Halden SK                                14:39     1                          
      Löwegren, Fredrik     IFK Göteborg                                            55:48    9            



H 20  (4)                                  

    1 Hov, Magnus           Halden SK                 41:30     1    20:57     3    52:37    1    1:55:04 
    2 Öyen Fremmegard, Este Halden SK                 54:43     3    17:32     1  1:19:05    3    2:31:20 
    3 Syversen, Sveinung    Halden SK               1:04:26     4    20:38     2  1:32:00    4    2:57:04 

      Grann, Stian          Fossum                    44:31     2 ej start          58:43    2            



H 18  (8)                                  

    1 Jullum, Martin        Halden SK                 29:59     1    12:50     1    48:12    1    1:31:01 
    2 Ruud, Thomas          Sarpsborg O-Lag           29:59     1    16:30     4    48:28    2    1:34:57 
    3 Holmberg, Erik        Uddevalla OK              32:48     4    13:47     2    54:16    4    1:40:51 
    4 Berget, Håvard        Sarpsborg O-Lag           31:48     3    16:11     3    56:22    5    1:44:21 

      Hansson, Patrik       Herrestads AIF            42:07     6    17:23     5   Felst.                 
      Opsahl Bredesen, Kris Fossum                    32:58     5 ej start          50:23    3            
      Karlsson, Tobias      Eds SK                   Felst.          24:46     6 ej start                 
      Unaas, Emil           Indre Östfold Ok          46:29     7 ej start       ej start                 



H 16  (21)                                 

    1 Ruud, Magnus          Sarpsborg O-Lag           28:26     2    15:37     6    40:00    6    1:24:03 
    2 Oliversen, Magnus     Trösken IL                29:23     4    14:59     4    39:42    4    1:24:04 
    3 Muri, Andreas         Sarpsborg O-Lag           31:55     7    14:18     2    38:01    3    1:24:14 
    4 Vister, Martin        Indre Östfold Ok          28:45     3    18:01     9    41:52    7    1:28:38 
    5 Olseng, Jonas         Sarpsborg O-Lag           35:31    11    13:40     1    39:51    5    1:29:02 
    6 Haugerud, Simen       Indre Östfold Ok          36:42    12    17:47     8    45:07    8    1:39:36 
    7 Klemsdal, Thor Olaf   Varteig O-Lag             42:35    15    15:36     5    47:03    9    1:45:14 
    8 Hansson, Marcus       Herrestads AIF            35:03    10    14:55     3    56:43   14    1:46:41 
    9 Persson, Daniel       Hagaby GoIF               34:41     9    18:40    11    54:56   12    1:48:17 
   10 Kaminsky, Johan       IF Hagen                  48:25    17    16:11     7    50:08   10    1:54:44 
   11 Berget, Eirik         Sarpsborg O-Lag           43:14    16    20:24    13    51:07   11    1:54:45 
   12 Johansson, Dennis     Stångenäs AIS             57:45    18    19:46    12  1:26:41   16    2:44:12 
   13 Hansson, Mikael       Idefjordens SK          1:20:11    19    23:43    14  1:22:16   15    3:06:10 

      Vinterhagen, Sigurd   Sarpsborg O-Lag          Felst.          18:13    10    56:16   13            
      Landmark Tandrevold,  Fossum                    28:09     1 ej start          37:56    2            
      Opsahl Bredesen, Ande Fossum                    29:48     5 ej start          37:36    1            
      Wahlström, Sebastian  Snättringe SK            Felst.       ej start       ej start                 
      Andersen, Bård Hauan  Halden SK                 34:17     8 ej start       ej start                 
      Olsen, Niklas         OK Moss, Norge            38:36    13                                         
      Schive, Kristian      OK Moss, Norge            31:24     6                                         
      Woodward, Erik        OK Moss, Norge            39:54    14                                         



H 14  (24)                                 

    1 Vister, Anders        Indre Östfold Ok          26:56     2    11:49     2    27:32    3    1:06:17 
    2 Salomonsson, Johan    Vänersborgs SK            27:24     4    11:33     1    27:21    2    1:06:18 
    3 Carlsson, Joakim      Sundbybergs IK            27:07     3    14:28     6    26:28    1    1:08:03 
    4 Carlsson, Fredrik     Sundbybergs IK            28:14     5    12:41     3    32:21    6    1:13:16 
    5 Ekman, Sebastian      Västvärmlands OK          32:47     7    13:33     4    31:02    5    1:17:22 
    6 Oliversen, Daniel     Trösken IL                32:00     6    14:23     5    35:10   10    1:21:33 
    7 Jensen, Stian         Sarpsborg O-Lag           42:37    12    17:43    10    33:21    9    1:33:41 
    8 Tholén, Anton         OK Skogshjortarna         39:08    10    16:15     9    40:40   12    1:36:03 
    9 Köhn, Mats            Halden SK                 55:14    19    15:24     8    30:44    4    1:41:22 
   10 Borge Hovi, Sjur      Skien OK                  48:25    16    21:12    14    32:28    7    1:42:05 
   11 Ericson, Petter       Åmåls OK                  45:00    14    18:52    12    39:00   11    1:42:52 
   12 Östling, Albin        OK Skogshjortarna         40:37    11    18:47    11    43:46   13    1:43:10 
   13 Sveen, Trond          Halden SK                 44:34    13    21:16    15    45:58   15    1:51:48 
   14 Holm, Gjermund        Halden SK                 50:56    18    19:37    13    45:32   14    1:56:05 
   15 Kildebo, Even         Halden SK               1:38:23    22    30:21    17  1:14:24   16    3:23:08 

      Landmark Tandrevold,  Fossum                    34:49     8 ej start          32:51    8            
      Kristiansen, Per Henr Fredrikstad SK            38:45     9    22:14    16                          
      Sondre Fröshaug, Sven Indre Östfold Ok         Felst.                                               
      Kinneberg, Eskil      Raumar O-Lag              25:24     1                                         
      Mysen, Morten         Indre Östfold Ok          48:45    17                                         
      Maehlum, Gisle        Fredrikstad SK          1:08:31    20                                         
      Holmsen, Torjus       OK Moss, Norge            47:12    15                                         
      Eriksen, Halvard      OK Moss, Norge          1:22:52    21                                         
      Naess Björgul, Petter Halden SK                                15:03     7 ej start                 



H 12  (15)                                 

    1 Andersson, Gabriel    Idefjordens SK            27:47     2    11:54     1    31:23    5    1:11:04 
    2 Mellqvist, Rasmus     Västvärmlands OK          26:00     1    18:31     7    28:17    2    1:12:48 
    3 Haflan, Tord          Nydalen SK                37:12     5    14:43     3    38:01    7    1:29:56 
    4 Björk, Espen          Halden SK                 43:49     7    18:16     6    30:16    4    1:32:21 
    5 Andersson, Ludvig     Idefjordens SK            36:21     4    18:08     5    38:33    8    1:33:02 
    6 Kindem, Håkon         Gimle                     55:42     9    14:06     2    28:23    3    1:38:11 
    7 Bollmark, Olof        IF Hallby                 56:24    10    17:04     4    27:33    1    1:41:01 

      Gundersen, Christophe Halden SK                 59:07    11    21:12     8   Felst.                 
      Skjeltorp, Ole Edvin  Fredrikstad SK            37:15     6   Felst.          37:07    6            
      Schive, Tomas         OK Moss, Norge            34:49     3                                         
      Woodward, Michael     OK Moss, Norge            52:29     8                                         
      Löngaa, Jonas         Idd Sportsklubb          Felst.                                               
      Röed Vaglen, Henrik   Idd Sportsklubb         1:11:11    14 ej start       ej start                 
      Ramböl, Jan Markus    Indre Östfold Ok        1:05:25    13 ej start       ej start                 
      Ögren, Erik           Bergnäsets AIK            59:28    12                                         



H 10  (3)                                  

    1 Bollmark, Henning     IF Hallby                 24:58     1    20:49     2    25:12    2    1:10:59 
    2 Henriksen Solstrand,  Tistedalen FL             28:57     2    17:29     1    28:08    3    1:14:34 
    3 Jacobsson, Kristoffer Eds SK                    43:02     3    21:43     3    22:53    1    1:27:38 



D 65  (3)                                  

    1 Liby Seip, Tirill     Drangedal O-Lag           41:00     2    22:35     2    38:05    1    1:41:40 
    2 Bakken, Gro           Stigsökarna               39:36     1    25:30     3    43:10    2    1:48:16 
    3 Adrian, Kerstin       Sjövalla FK             1:18:14     3    22:14     1    51:42    3    2:32:10 



D 60  (2)                                  

    1 Jansson, Ingrid       Säterbygdens OK           39:23     1    22:23     1  1:06:05    2    2:07:51 
    2 Vestby, Grete         Varteig O-Lag             47:12     2    35:01     2    49:19    1    2:11:32 



D 55  (5)                                  

    1 Antonsen, Siv         Fredrikstad SK            29:06     2    19:16     1    53:21    2    1:41:43 
    2 Moe, Eva Irene        Halden SK                 25:35     1    28:37     2    48:07    1    1:42:19 

      Gjestvang, Hanne Beat Toten-Troll OL            50:41     5    54:04     3                          
      Berby, Bodil          Trösken IL                35:52     4                                         
      Gunnarstorp, Anni     Halden SK                 33:58     3 ej start       ej start                 



D 50  (10)                                 

    1 Hogedal, Gunilla      Vänersborgs SK            26:52     2    19:47     3    39:52    1    1:26:31 
    2 Björseth, Gerd        Krokstadöra IL            27:29     5    18:36     1    41:34    3    1:27:39 
    3 Tykesson, Eva         Rävetofta OK              27:14     3    20:43     5    41:30    2    1:29:27 
    4 Burman, Kerstin       Kvillebyns SK             27:16     4    21:08     6    47:21    4    1:35:45 
    5 Lunde, Tove           Fredrikstad SK            31:10     6    19:28     2    51:04    5    1:41:42 

      Johansson, Siv        Falköpings AIK            42:51     9    35:35    10   Felst.                 
      Lundahl, Evamarie     IF Hagen                  37:11     8    33:40     9   Felst.                 
      Engström, My          Lerums SOK                33:55     7    25:19     7   Felst.                 
      Ivarsson, Monica      OK Skogshjortarna        Felst.          27:23     8 ej start                 
      Karlsen, Unni Strand  Fredrikstad SK            25:39     1    20:12     4 ej start                 



D 45  (15)                                 

    1 Haugerud, Anne        Indre Östfold Ok          24:26     1    17:28     1    35:30    1    1:17:24 
    2 Knutsson, Monica      Sävedalens AIK            25:39     2    23:23     6    43:39    2    1:32:41 
    3 Skyttersäter, Runa    Heming/Njård O-lag        29:19     7    21:18     3    44:25    3    1:35:02 
    4 Ericson, Maria        Åmåls OK                  28:44     5    21:11     2    50:59    5    1:40:54 
    5 Månsson, Elisabet     OK Löftan                 30:28     8    22:48     5    49:27    4    1:42:43 
    6 Jakobsen, Gun A       Fredrikstad SK            29:00     6    26:30     8    51:00    6    1:46:30 
    7 Line, Bente           Skaukameratene OL         28:10     4    27:43     9    51:07    7    1:47:00 
    8 Lassing, Viveka       Frosta OK                 43:13    14    21:44     4    53:38    8    1:58:35 
    9 Ramböl, Ann Karin     Indre Östfold Ok          36:59    13    25:16     7  1:00:42   10    2:02:57 
   10 Östling, Katarina     OK Skogshjortarna         32:52    10    29:04    10  1:06:41   12    2:08:37 
   11 Magnusson, Annica     KFUM Örebro OK            54:21    15    30:45    11  1:05:29   11    2:30:35 
   12 Bejbom, Nina          Uddevalla OK              34:19    11    39:35    12  1:17:56   14    2:31:50 

      Landmark, Bente       Fossum                    27:55     3 ej start          55:37    9            
      Opsahl Bredesen, Ingr Fossum                    35:29    12 ej start        1:16:19   13            
      Brenne, Elsie         Varteig O-Lag             32:31     9 ej start       ej start                 



D 40  (10)                                 

    1 Jonsson, Eva-Lena     Nyköpings OK              39:21     2    22:56     2    52:48    1    1:55:05 
    2 Eriksson, Helena      Eds SK                    39:12     1    21:17     1    54:39    3    1:55:08 
    3 Eriksson, Hillevi     IF Hallby                 46:33     4    27:03     4    54:31    2    2:08:07 
    4 Karlsson, Catrine     Hagaby GoIF               55:07     6    28:25     5  1:20:04    5    2:43:36 
    5 Börstad, Heidi        Sarpsborg O-Lag           56:14     7    32:30     7  1:14:53    4    2:43:37 

      Jansson, Berit        Falköpings AIK OK       1:15:37     8    32:28     6   Felst.                 
      Sikkeland, Solveig    Tyrving                   49:38     5    25:25     3   Felst.                 
      Johansson-Wallin, Mar OK Skogshjortarna       1:29:10    10    40:39     8 ej start                 
      Lindlöv, Wenche       Sarpsborg O-Lag           39:32     3 ej start                                
      Åsberg, Ellen         Sarpsborg O-Lag         1:16:08     9                                         



D 35  (8)                                  

    1 Backström, Runa Lien  Halden SK                 36:08     5    17:54     1    49:00    1    1:43:02 
    2 Olaussen, Trine       Fredrikstad SK            33:40     2    19:53     2    50:40    2    1:44:13 
    3 Nordström, Anna       Kils OK                   34:18     3    19:59     3    57:23    4    1:51:40 
    4 Hale, Annika          OK Tyr                    34:36     4    21:42     4    55:28    3    1:51:46 
    5 Bergman, Anette       OK Tyr                    37:14     6    24:37     5  1:02:38    5    2:04:29 
    6 Svensson, Carina      Annebergs GIF           1:42:40     8    26:25     6  1:34:25    6    3:43:30 

      Andersen, Solbritt    Varteig O-Lag           1:07:06     7    32:54     7                          
      Raadal, Hanne Lerche  Halden SK                 31:30     1                                         



D 21  (17)                                 

    1 Take, Linda           OK Djerf                  36:38     1    14:47     1    43:41    1    1:35:06 
    2 Hagen, Elin Cathrine  Halden SK                 41:08     4    19:13     4    52:37    4    1:52:58 
    3 Tronböl, Heidi        OSI Orientering           39:16     3    22:36     9    55:43    6    1:57:35 
    4 Johansson, Hanna      OK Skogshjortarna         45:27     7    21:11     7    55:57    7    2:02:35 
    5 Andersen, Ragnhild Be Halden SK                 58:26    13    16:08     2    49:53    2    2:04:27 
    6 Larsson, Jenny        OK Skogshjortarna         45:49     8    20:02     6  1:06:38    8    2:12:29 
    7 Erlandsson, Britt-Mar Stigsökarna               57:38    12    23:47    12    54:49    5    2:16:14 
    8 Aabogen Haugaard, Ann Skaukameratene OL         43:37     6    23:25    10  1:09:25   10    2:16:27 
    9 Lassing, Kersti       Frosta OK                 53:14     9    23:44    11  1:13:16   11    2:30:14 
   10 Berlin, Anna          IFK Göteborg            1:01:41    14    22:29     8  1:06:46    9    2:30:56 

      Ryen, Linda           OK Djerf                  43:25     5    19:35     5 ej start                 
      Hauge, Karianne       Halden SK                 37:14     2    16:37     3 ej start                 
      Hoböl, Vigdis         Östmarka OK             1:02:25    15    24:54    13                          
      Hansen, Kaja          OK Moss, Norge            56:43    11 ej start                                
      Johansen, Monica Meum OK Moss, Norge            53:54    10 ej start                                
      Hansson, Elisabeth    IFK Lidingö                                             52:23    3            
      Hartvedt, Sveinung    Heming/Njård O-lag                                    1:15:09   12            



D 20  (2)                                  

    1 Engström, Jonna       Lerums SOK                38:23     1    20:20     1    50:07    1    1:48:50 
    2 Engström, Lisa        Lerums SOK                53:08     2    24:27     2  1:18:25    2    2:36:00 



D 18  (13)                                 

    1 Salomonsson, Sofia    Vänersborgs SK            34:09     2    15:44     1    44:03    3    1:33:56 
    2 Jakobsen, Elise       Fredrikstad SK            36:39     4    17:01     2    40:17    2    1:33:57 
    3 Persson, Lina         Hagaby GoIF               35:36     3    17:32     3    46:37    4    1:39:45 
    4 Skaar, Kristin        Ryda SK                   38:11     5    18:38     5    48:46    5    1:45:35 
    5 Alexandersen, Stine   Fredrikstad SK            39:40     6    19:54     7    53:31    6    1:53:05 
    6 Månsson, Anna         OK Löftan                 42:45     7    19:32     6    55:57    7    1:58:14 
    7 Ihrfors, Charlotte    IFK Lidingö               52:32     8    27:18    11  1:02:46    8    2:22:36 
    8 Wahlström, Siri       Snättringe SK             58:48    12    22:26     8  1:14:08   10    2:35:22 
    9 Engström, Ida         Lerums SOK                56:18    11    28:34    12  1:10:55    9    2:35:47 

      Björgul, Ida Marie Na Halden SK                                17:49     4    40:03    1            
      Ahlsen, Kathrine      Halden SK                 55:16    10    25:36    10                          
      Ericson, Sofia        Åmåls OK                  53:46     9    22:35     9 ej start                 
      Bromander, Gitte      Fredrikstad SK            29:22     1                                         



D 16  (13)                                 

    1 Ericson, Johanna      Åmåls OK                  29:01     1    14:59     1    39:19    1    1:23:19 
    2 Bejbom, Rebecca       Uddevalla OK              30:01     3    16:11     3    43:46    3    1:29:58 
    3 Thoresen, Ida Katrine Sarpsborg O-Lag           29:42     2    17:40     4    48:14    5    1:35:36 
    4 Carlsson, Emma        Sundbybergs IK            35:39     4    17:42     5    43:49    4    1:37:10 
    5 Tveterås, Susanne     Fredrikstad SK            37:21     6    18:32     6    43:32    2    1:39:25 
    6 Johansson, Isabelle   Idefjordens SK            39:16     7    19:56     9    57:52    9    1:57:04 
    7 Iversen, Rikke Skytte Heming/Njård O-lag        37:03     5    19:13     8  1:01:48   11    1:58:04 
    8 Hansson, Sofia        Idefjordens SK            45:28    11    18:51     7    53:51    7    1:58:10 
    9 Nilsson, Johanna      Falköpings AIK OK         41:26     8    22:25    10    56:38    8    2:00:29 
   10 Skjeltorp, Trine Math Fredrikstad SK            41:53     9    24:00    11    59:02   10    2:04:55 

      Borge Hovi, Silje     Skien OK                  53:30    12 ej start         Felst.                 
      Naess björgul, Ane So Halden SK                                15:47     2    50:43    6            
      Simonsen, Nele        Fredrikstad SK            45:18    10                                         



D 14  (21)                                 

    1 Månsson, Elin         OK Löftan                 26:02     4    12:10     1    23:51    1    1:02:03 
    2 Adolfsson, Lovisa     Tullinge SK               24:12     1    13:19     3    27:30    3    1:05:01 
    3 Olaussen, Kamilla     Fredrikstad SK            25:31     3    15:18     4    30:19    4    1:11:08 
    4 Leo, Amanda           OK Stigen                 32:12    10    13:00     2    25:58    2    1:11:10 
    5 Björklund, Amilia     Sävedalens AIK            24:16     2    15:36     5    32:02    6    1:11:54 
    6 Reichenberg, Lisa     Idefjordens SK            30:43     8    15:49     8    33:53    9    1:20:25 
    7 Klevedal, Charlotta   Kvillebyns SK             30:43     8    16:43     9    33:07    8    1:20:33 
    8 Andersson, Rebecka    Idefjordens SK            34:29    12    15:47     7    31:34    5    1:21:50 
    9 Hjort, Ebba           Helsingborgs SOK          35:01    13    15:39     6    32:20    7    1:23:00 
   10 Alexandersen, Guro    Fredrikstad SK            29:30     6    17:22    10    36:50   10    1:23:42 
   11 Bolstad, Mari         Indre Östfold Ok          33:56    11    18:00    11    47:53   13    1:39:49 
   12 Sletten, Trude        Indre Östfold Ok          35:13    14    37:55    14    39:25   12    1:52:33 
   13 Larsson, Anna         Falköpings AIK            51:51    20    29:41    13    39:03   11    2:00:35 
   14 Hansson, Elin         OK Flundrehof             48:19    19    18:44    12    54:28   14    2:01:31 

      Ramböl, Linn Mari     Indre Östfold Ok          54:57    21    44:00    15   Felst.                 
      Björlo, Ingvild Karls Halden SK                 30:01     7                                         
      Bromander, Nikoline   Fredrikstad SK            37:51    15                                         
      Simonsen, Siv         Fredrikstad SK            46:51    18                                         
      Finstad, Ida Elisabet OK Moss, Norge            40:54    17                                         
      Woodward, Annette     OK Moss, Norge            29:16     5                                         
      Andersen, Fröya       Halden SK                 38:04    16                                         



D 12  (16)                                 

    1 Adolfsson, Linnea     Tullinge SK               26:26     3    11:31     1    24:01    1    1:01:58 
    2 Granstedt, Gry        Idefjordens SK            25:44     1    11:36     2    27:15    2    1:04:35 
    3 Lundgren, Maja        IK Hakarpspojkarna        26:10     2    12:57     4    27:59    4    1:07:06 
    4 Reichenberg, Malin    Idefjordens SK            29:23     5    12:29     3    28:19    6    1:10:11 
    5 Hansen, Sigrid Ottest Gimle                     29:36     6    20:34     8    28:09    5    1:18:19 
    6 Hale, Sarah           OK Tyr                    30:44     7    16:17     7    39:25    9    1:26:26 
    7 Bergman, Sara         OK Tyr                    39:05     9    13:34     5    33:49    8    1:26:28 
    8 Alexandersen, Sigrid  Fredrikstad SK            44:52    11    14:38     6    39:30   10    1:39:00 
    9 Iversen, Pia Skytters Heming/Njård O-lag        54:15    14    23:55     9    28:39    7    1:46:49 

      Larsson, Carolina     Åmåls OK                  47:15    13   Felst.          40:46   11            
      Opsahl Bredesen, Mari Fossum                    27:43     4 ej start          27:33    3            
      Lillestrand, Sofie    Trösken IL               Felst.                                               
      Kinneberg, Vilde      Raumar O-Lag              41:20    10                                         
      Finstad, Malene       OK Moss, Norge            45:04    12                                         
      Olsen, Kaja           OK Moss, Norge          1:25:07    15                                         
      Solhaug, Johanne      OK Moss, Norge            32:19     8                                         



D 10  (5)                                  

    1 Hansson, Emmy         OK Flundrehof             24:20     1    15:52     1    23:19    1    1:03:31 
    2 Ekman, Ebba           Västvärmlands OK          25:05     3    16:39     2    26:24    2    1:08:08 
    3 Granstedt, Gina       Idefjordens SK            27:00     4    19:37     3    31:49    4    1:18:26 

      Landmark Tandrevold,  Fossum                    24:50     2 ej start          28:50    3            
      Fröshaug, Oda         Indre Östfold Ok          49:58     5