Gränsjakten 2006on 2006-07-12 19:31
Resultat Etapp 3skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Namn                   Klubb                         Tid     Total 



H 75  (5)               2.7 km   9 K                

    1 Gustavsson, Stig       Eds SK                      36:47   1:35:58 
    2 Fransson, Karlerik     Trollhättans SOK            42:39   1:55:31 
    3 Mo, Björn              Halden SK                   45:31   1:56:22 
    4 Borg, Bengt            Göteborg-Majorna OK         45:37   2:10:07 

      Kilborn, Ove           Uddevalla IS             ej start           



H 70  (3)               3.2 km   12 K               

    1 Hogedal, Åke           Kungälvs OK                 37:49   1:30:41 
    2 Vestby, Finn           Varteig O-Lag               46:33   1:47:22 

      Johansson, Kurt        Uddevalla IS             ej start           



H 65  (11)              4.0 km   12 K               

    1 Alexandersson, Andre   Kungälvs OK                 42:30   1:30:07 
    2 Bakken, Svein          Stigsökarna                 42:52           
    3 Dahl, Roland           IFK Göteborg                43:40   1:24:58 
    4 Nöland, Ivar           Tistedalen FL               44:10   1:31:09 
    5 Berg, Arne             Stigsökarna                 45:51   1:45:19 
    6 Jansson, P-G           Säterbygdens OK             47:42   1:52:03 
    7 Jordal, Arne           Lillomarka O-lag            52:25   1:43:24 
    8 Wikstöl, Åge           Halden SK                   58:48   1:52:10 
    9 Hansson, Algot         Kungälvs OK                 58:58   1:55:15 
   10 Olsen, Hans            Idd Sportsklubb           1:03:48   2:12:40 

      Halvorsen, Helge       Larvik OK                ej start           



H 60  (8)               4.3 km   12 K               

    1 Carlström, Lennart     OK Landehof                 38:15   1:17:55 
    2 Johansson, Kalle       OK Skogshjortarna           38:53   1:21:47 
    3 Andersson, Ronny       OK Skogshjortarna           48:45   1:35:03 
    4 Wiklund, Ingemar       OK Skogsvargarna            50:16   1:44:37 
    5 Wahlgren, Tom          Sarpsborg O-Lag             51:08   1:47:37 
    6 Vallin, Gunnar         OK Landehof                 53:00   1:36:19 
    7 Wang, Joar             Tistedalen FL             1:00:48           
    8 Böhn, Oddvar           Skaukameratene OL         1:09:45   2:14:20 



H 55  (17)              4.7 km   13 K               

    1 Jacobsen, Svein Sigurd Tyrving                     42:48   1:26:31 
    2 Hogedal, Lasse         Vänersborgs SK              46:27   1:34:56 
    3 Nordli, Jimmy          Trösken IL                  48:51   1:38:52 
    4 Källén, Per-Arne       Uddevalla OK                52:29   1:52:06 
    5 Jidetoft, Conny        Stångenäs AIS               52:36   1:40:32 
    6 Hoböl, Kjell           Östmarka OK                 54:17   1:54:49 
    7 Kleveland, Roalh       Kvillebyns SK               57:59   2:13:20 
    8 Millegård, Stefan      Sävedalens AIK            1:02:35   2:00:48 
    9 Svensson, Erland       Kvillebyns SK             1:05:12   2:19:32 
   10 Carlsson, Hans         IFK Göteborg              1:06:24   2:11:51 
   11 Kitteröd, Johnny       Tistedalen FL             1:07:08   2:21:04 
   12 Engström, Björn        Lerums SOK                1:08:12   2:17:44 

      Bokeröd, Leif          Idd Sportsklubb            Felst.           
      Engvall, Björn         OK Kolmården             ej start           
      Ericson, Bo-Lennart    Åmåls OK                 ej start           
      Syverstad, Odd Arild   Trösken IL               ej start           
      Syversen, Svein        Indre Östfold Ok         ej start           



H 50  (22)              5.0 km   13 K               

    1 Nilsson, Göran         Snättringe SK               42:10   1:25:56 
    2 Josefsson, Inge        Stångenäs AIS               43:14   1:36:12 
    3 Hovi, Harald           Skien OK                    43:42           
    4 Huseby, Hans           Halden SK                   44:27   1:28:08 
    5 Hålsjö, Lennart        OK Alehof                   48:29   1:38:44 
    6 Karlsson, Tomas        OK Skogshjortarna           49:26   1:45:16 
    7 Blom, Mats             Ljungskile FK               51:44   1:47:38 
    8 Eriksson, Anders       IF Hagen                    56:15   1:51:18 
    9 Kaminsky, Kjell        IF Hagen                    56:18   1:53:39 
   10 Wahlström, Jan         Snättringe SK               57:07   1:51:32 
   11 Ivarsson, Kent         OK Skogshjortarna           58:09   1:52:14 
   12 Widercrantz, Dan       OK Skärmen                1:02:28   1:58:56 
   13 Månsson, Bo            OK Löftan                 1:05:49   2:13:49 
   14 Wendt, Tommy           SoIK Hellas               1:09:46   2:14:16 
   15 Åstorp, Björn          Sarpsborg O-Lag           1:11:43   2:29:11 
   16 Holt, Rune             Halden SK                 1:12:12   2:14:42 
   17 Bredesen, Rolf         Fossum                    1:12:19           
   18 Klemsdal, Per Olaf     Varteig O-Lag             1:14:11   2:18:40 

      Ramtvedt, Knut H       Sarpsborg O-Lag            Felst.           
      Ramböl, Tore           Indre Östfold Ok         ej start           
      Eng, Emil              Tistedalen FL            ej start           
      Karlsen, Tom A         Fredrikstad SK           ej start           



H 45  (19)              5.5 km   16 K               

    1 Eriksson, Morgan       IF Rigor                    45:17   1:38:36 
    2 Iversen, Egil Wickstra Heming/Njård O-lag          53:28   1:52:09 
    3 Björklund, Anders      Sävedalens AIK              53:40   1:46:52 
    4 Ottesen, Sture         Skaukameratene OL           53:51   1:48:00 
    5 Karlsson, Jan-Åke      Hagaby GoIF                 55:36   1:45:53 
    6 Haugerud, Jörn         Indre Östfold Ok            57:47           
    7 Klevedal, Arne         Kvillebyns SK               59:23   2:01:58 
    8 Alexandersen, Bertil   Fredrikstad SK            1:10:10   2:21:49 
    9 Köhn, Jo               Halden SK                 1:10:41           
   10 Magnusson, Bo          KFUM Örebro OK            1:23:25   2:43:05 
   11 Fischerström, Göran    Annebergs GIF             1:27:44   2:47:53 
   12 Tveterås, Trygve       Fredrikstad SK            1:29:38   2:55:07 

      Bergström, Anders      Göteborg-Majorna OK        Felst.           
      Johansson, Ralph       Stångenäs AIS              Felst.           
      Tandrevold, Eirik      Fossum                     Felst.           
      Olseng, Kjell Arne     Sarpsborg O-Lag            Felst.           
      Unaas, Erik            Indre Östfold Ok         ej start           
      Andersen, Kjell Einar  Varteig O-Lag            ej start           
      Strutz, C G            Eds SK                   ej start           



H 40  (12)              5.9 km   18 K               

    1 Mella, Thor            Östmarka OK                 49:53   1:37:34 
    2 Engdahl, Bo            Baekkelaget SK              50:56   1:40:33 
    3 Ekman, Jörgen          Västvärmlands OK            55:01   1:49:34 
    4 Johnsen, Jan Arild     Fossum                      56:00           
    5 Johansson, Lars G      Vänersborgs SK              56:41   1:58:22 
    6 Svensson, Mikael       Annebergs GIF               57:04   2:03:19 
    7 Carlsson, Per          Nyköpings OK              1:03:53   1:59:52 
    8 Brenås, Dag            Varteig O-Lag             1:04:32   2:20:39 
    9 Möller, Johan          OK Linné                  1:05:14   2:03:08 
   10 Carlsson, Martin       Sundbybergs IK            1:11:26   2:21:28 
   11 Mandahl, Hans          Östra Almby FK            1:39:18   2:54:28 

      Nilsson, Dan           Nyköpings OK             ej start           



H 35  (7)               7.0 km   18 K               

    1 Mellqvist, Joakim      Västvärmlands OK            55:11   1:59:10 
    2 Tholén, Max            OK Skogshjortarna           55:41   1:51:42 
    3 Eriksson, Mats         Hagaby GoIF                 56:24   1:52:55 
    4 Backström, Pål         Halden SK                 1:01:34   2:01:58 
    5 Wang, Bent-Joar        Tistedalen FL             1:07:54   2:12:54 
    6 Gran, Björn Axel       Halden SK                 1:19:38   2:36:42 

      Låg, Steinar           Östmarka OK                Felst.           



H 21  (34)              7.6 km   21 K               

    1 Itävuo, Pekka          Halden SK                   50:27   1:41:22 
    2 Bergman, Per-Anders    OK Tyr                      53:10   1:47:47 
    3 P. Nordström, Lars     Kils OK                     54:21   1:53:36 
    4 Olaussen, Per          Fredrikstad SK              54:31   1:47:43 
    5 Hale, Steven           OK Tyr                      54:37   1:50:39 
    6 Björseth Berdal, Tore  Wing OK                     55:11   1:56:30 
    7 Doetsch, Franz         Halden SK                   55:20   1:57:01 
    8 Sideby, Kristoffer     Göteborg-Majorna OK         55:29   1:57:08 
    9 Löwegren, Fredrik      IFK Göteborg                55:48           
   10 Adolfsson, Markus      I Linköpings OK             55:58   2:01:02 
   11 Sundberg, Erik         Stora Tuna IK               56:34   1:53:45 
   12 Hogedal, Jonas         Vänersborgs SK              57:03   1:53:21 
   13 Carlsson, Maths        Tolered-Utby Ol-klubb       57:35   1:56:34 
   14 Mcintyre, Colin        OK Tyr                      57:57   1:58:12 
   15 Pedersen, Jon          Trösken IL                  58:07   1:49:37 
   16 Amundsen, Lars Öivind  Trösken IL                  58:21           
   17 Jakobsen, Espen        Fredrikstad SK            1:01:00   2:02:06 
   18 Lundgren, Hans         IK Hakarpspojkarna        1:01:49   1:59:44 
   19 Lium, Asgeir           OSI Orientering           1:02:21   2:11:25 
   20 Johansson, Erik        Falköpings AIK            1:05:59   2:19:09 
   21 Kullander, Thomas      Sävedalens AIK            1:08:38   2:11:55 
   22 Holt, Steinar          Halden SK                 1:13:23   2:28:44 
   23 Hjort, Fredrik         Helsingborgs SOK          1:20:09   2:42:33 
   24 Poell, Matthias        OLC Wienerwald            1:20:21           
   25 Mikkelsen, Mads        IFK Göteborg              1:30:33   2:50:03 
   26 Tafjord, Jostein       Halden SK                 1:37:24   3:10:57 
   27 Hägerstrand, Daniel    IFK Göteborg              1:40:30   3:18:57 
   28 Blystad, Geir Ola      Löten O-lag               1:46:33   3:23:04 

      Söderström, Robin      Stigmännen Karlshamns O    Felst.           
      Olsen, Öystein Björke  Löten O-lag                Felst.           
      Elveljung, Gunnar      IFK Göteborg             ej start           
      Millegård, Joakim      Sävedalens AIK           ej start           
      Karlsson, Mattias      Halden SK                ej start           
      Herland, Claes-Tommy   Indre Östfold Ok         ej start           



H 20  (4)               7.0 km   18 K               

    1 Hov, Magnus            Halden SK                   52:37   1:55:04 
    2 Grann, Stian           Fossum                      58:43           
    3 Öyen Fremmegard, Esten Halden SK                 1:19:05   2:31:20 
    4 Syversen, Sveinung     Halden SK                 1:32:00   2:57:04 



H 18  (9)               5.9 km   18 K               

    1 Jullum, Martin         Halden SK                   48:12   1:31:01 
    2 Ruud, Thomas           Sarpsborg O-Lag             48:28   1:34:57 
    3 Opsahl Bredesen, Krist Fossum                      50:23           
    4 Holmberg, Erik         Uddevalla OK                54:16   1:40:51 
    5 Berget, Håvard         Sarpsborg O-Lag             56:22   1:44:21 

      Hansson, Patrik        Herrestads AIF             Felst.           
      Unaas, Emil            Indre Östfold Ok         ej start           
      Karlsson, Tobias       Eds SK                   ej start           
      Strutz, Johan          Eds SK                   ej start           



H 16  (18)              4.7 km   13 K               

    1 Opsahl Bredesen, Ander Fossum                      37:36           
    2 Landmark Tandrevold, E Fossum                      37:56           
    3 Muri, Andreas          Sarpsborg O-Lag             38:01   1:24:14 
    4 Oliversen, Magnus      Trösken IL                  39:42   1:24:04 
    5 Olseng, Jonas          Sarpsborg O-Lag             39:51   1:29:02 
    6 Ruud, Magnus           Sarpsborg O-Lag             40:00   1:24:03 
    7 Vister, Martin         Indre Östfold Ok            41:52   1:28:38 
    8 Haugerud, Simen        Indre Östfold Ok            45:07   1:39:36 
    9 Klemsdal, Thor Olaf    Varteig O-Lag               47:03   1:45:14 
   10 Kaminsky, Johan        IF Hagen                    50:08   1:54:44 
   11 Berget, Eirik          Sarpsborg O-Lag             51:07   1:54:45 
   12 Persson, Daniel        Hagaby GoIF                 54:56   1:48:17 
   13 Vinterhagen, Sigurd    Sarpsborg O-Lag             56:16           
   14 Hansson, Marcus        Herrestads AIF              56:43   1:46:41 
   15 Hansson, Mikael        Idefjordens SK            1:22:16   3:06:10 
   16 Johansson, Dennis      Stångenäs AIS             1:26:41   2:44:12 

      Wahlström, Sebastian   Snättringe SK            ej start           
      Andersen, Bård Hauan   Halden SK                ej start           



H 14  (17)              3.1 km   11 K               

    1 Carlsson, Joakim       Sundbybergs IK              26:28   1:08:03 
    2 Salomonsson, Johan     Vänersborgs SK              27:21   1:06:18 
    3 Vister, Anders         Indre Östfold Ok            27:32   1:06:17 
    4 Köhn, Mats             Halden SK                   30:44   1:41:22 
    5 Ekman, Sebastian       Västvärmlands OK            31:02   1:17:22 
    6 Carlsson, Fredrik      Sundbybergs IK              32:21   1:13:16 
    7 Borge Hovi, Sjur       Skien OK                    32:28   1:42:05 
    8 Landmark Tandrevold, H Fossum                      32:51           
    9 Jensen, Stian          Sarpsborg O-Lag             33:21   1:33:41 
   10 Oliversen, Daniel      Trösken IL                  35:10   1:21:33 
   11 Ericson, Petter        Åmåls OK                    39:00   1:42:52 
   12 Tholén, Anton          OK Skogshjortarna           40:40   1:36:03 
   13 Östling, Albin         OK Skogshjortarna           43:46   1:43:10 
   14 Holm, Gjermund         Halden SK                   45:32   1:56:05 
   15 Sveen, Trond           Halden SK                   45:58   1:51:48 
   16 Kildebo, Even          Halden SK                 1:14:24   3:23:08 

      Naess Björgul, Petter  Halden SK                ej start           



H 12  (12)              2.9 km   9 K                

    1 Bollmark, Olof         IF Hallby                   27:33   1:41:01 
    2 Mellqvist, Rasmus      Västvärmlands OK            28:17   1:12:48 
    3 Kindem, Håkon          Gimle                       28:23   1:38:11 
    4 Björk, Espen           Halden SK                   30:16   1:32:21 
    5 Andersson, Gabriel     Idefjordens SK              31:23   1:11:04 
    6 Skjeltorp, Ole Edvin   Fredrikstad SK              37:07           
    7 Haflan, Tord           Nydalen SK                  38:01   1:29:56 
    8 Andersson, Ludvig      Idefjordens SK              38:33   1:33:02 

      Gundersen, Christopher Halden SK                  Felst.           
      Johansson, Jonas       Stångenäs AIS            ej start           
      Röed Vaglen, Henrik    Idd Sportsklubb          ej start           
      Ramböl, Jan Markus     Indre Östfold Ok         ej start           



H 10  (3)               2.2 km   9 K                

    1 Jacobsson, Kristoffer  Eds SK                      22:53   1:27:38 
    2 Bollmark, Henning      IF Hallby                   25:12   1:10:59 
    3 Henriksen Solstrand, M Tistedalen FL               28:08   1:14:34 



D 70  (1)               2.7 km   9 K                

      Falk, Eva              IK Stern                 ej start           



D 65  (3)               2.7 km   9 K                

    1 Liby Seip, Tirill      Drangedal O-Lag             38:05   1:41:40 
    2 Bakken, Gro            Stigsökarna                 43:10   1:48:16 
    3 Adrian, Kerstin        Sjövalla FK                 51:42   2:32:10 



D 60  (2)               3.2 km   12 K               

    1 Vestby, Grete          Varteig O-Lag               49:19   2:11:32 
    2 Jansson, Ingrid        Säterbygdens OK           1:06:05   2:07:51 



D 55  (3)               3.6 km   11 K               

    1 Moe, Eva Irene         Halden SK                   48:07   1:42:19 
    2 Antonsen, Siv          Fredrikstad SK              53:21   1:41:43 

      Gunnarstorp, Anni      Halden SK                ej start           



D 50  (10)              3.6 km   11 K               

    1 Hogedal, Gunilla       Vänersborgs SK              39:52   1:26:31 
    2 Tykesson, Eva          Rävetofta OK                41:30   1:29:27 
    3 Björseth, Gerd         Krokstadöra IL              41:34   1:27:39 
    4 Burman, Kerstin        Kvillebyns SK               47:21   1:35:45 
    5 Lunde, Tove            Fredrikstad SK              51:04   1:41:42 

      Johansson, Siv         Falköpings AIK             Felst.           
      Lundahl, Evamarie      IF Hagen                   Felst.           
      Engström, My           Lerums SOK                 Felst.           
      Ivarsson, Monica       OK Skogshjortarna        ej start           
      Karlsen, Unni Strand   Fredrikstad SK           ej start           



D 45  (15)              4.0 km   12 K               

    1 Haugerud, Anne         Indre Östfold Ok            35:30   1:17:24 
    2 Knutsson, Monica       Sävedalens AIK              43:39   1:32:41 
    3 Skyttersäter, Runa     Heming/Njård O-lag          44:25   1:35:02 
    4 Månsson, Elisabet      OK Löftan                   49:27   1:42:43 
    5 Ericson, Maria         Åmåls OK                    50:59   1:40:54 
    6 Jakobsen, Gun A        Fredrikstad SK              51:00   1:46:30 
    7 Line, Bente            Skaukameratene OL           51:07   1:47:00 
    8 Lassing, Viveka        Frosta OK                   53:38   1:58:35 
    9 Landmark, Bente        Fossum                      55:37           
   10 Ramböl, Ann Karin      Indre Östfold Ok          1:00:42   2:02:57 
   11 Magnusson, Annica      KFUM Örebro OK            1:05:29   2:30:35 
   12 Östling, Katarina      OK Skogshjortarna         1:06:41   2:08:37 
   13 Opsahl Bredesen, Ingri Fossum                    1:16:19           
   14 Bejbom, Nina           Uddevalla OK              1:17:56   2:31:50 

      Brenne, Elsie          Varteig O-Lag            ej start           



D 40  (8)               4.3 km   12 K               

    1 Jonsson, Eva-Lena      Nyköpings OK                52:48   1:55:05 
    2 Eriksson, Hillevi      IF Hallby                   54:31   2:08:07 
    3 Eriksson, Helena       Eds SK                      54:39   1:55:08 
    4 Börstad, Heidi         Sarpsborg O-Lag           1:14:53   2:43:37 
    5 Karlsson, Catrine      Hagaby GoIF               1:20:04   2:43:36 

      Jansson, Berit         Falköpings AIK OK          Felst.           
      Sikkeland, Solveig     Tyrving                    Felst.           
      Johansson-Wallin, Mari OK Skogshjortarna        ej start           



D 35  (6)               4.7 km   13 K               

    1 Backström, Runa Lien   Halden SK                   49:00   1:43:02 
    2 Olaussen, Trine        Fredrikstad SK              50:40   1:44:13 
    3 Hale, Annika           OK Tyr                      55:28   1:51:46 
    4 Nordström, Anna        Kils OK                     57:23   1:51:40 
    5 Bergman, Anette        OK Tyr                    1:02:38   2:04:29 
    6 Svensson, Carina       Annebergs GIF             1:34:25   3:43:30 



D 21  (15)              5.0 km   13 K               

    1 Take, Linda            OK Djerf                    43:41   1:35:06 
    2 Andersen, Ragnhild Ben Halden SK                   49:53   2:04:27 
    3 Hansson, Elisabeth     IFK Lidingö                 52:23           
    4 Hagen, Elin Cathrine   Halden SK                   52:37   1:52:58 
    5 Erlandsson, Britt-Mari Stigsökarna                 54:49   2:16:14 
    6 Tronböl, Heidi         OSI Orientering             55:43   1:57:35 
    7 Johansson, Hanna       OK Skogshjortarna           55:57   2:02:35 
    8 Larsson, Jenny         OK Skogshjortarna         1:06:38   2:12:29 
    9 Berlin, Anna           IFK Göteborg              1:06:46   2:30:56 
   10 Aabogen Haugaard, Ann- Skaukameratene OL         1:09:25   2:16:27 
   11 Lassing, Kersti        Frosta OK                 1:13:16   2:30:14 
   12 Hartvedt, Sveinung     Heming/Njård O-lag        1:15:09           

      Ryen, Linda            OK Djerf                 ej start           
      Hauge, Karianne        Halden SK                ej start           
      Strutz, Hanna          Eds SK                   ej start           



D 20  (3)               4.7 km   13 K               

    1 Engström, Jonna        Lerums SOK                  50:07   1:48:50 
    2 Engström, Lisa         Lerums SOK                1:18:25   2:36:00 

      Eriksson, Sanna        IF Rigor                 ej start           



D 18  (11)              4.3 km   12 K               

    1 Björgul, Ida Marie Nae Halden SK                   40:03           
    2 Jakobsen, Elise        Fredrikstad SK              40:17   1:33:57 
    3 Salomonsson, Sofia     Vänersborgs SK              44:03   1:33:56 
    4 Persson, Lina          Hagaby GoIF                 46:37   1:39:45 
    5 Skaar, Kristin         Ryda SK                     48:46   1:45:35 
    6 Alexandersen, Stine    Fredrikstad SK              53:31   1:53:05 
    7 Månsson, Anna          OK Löftan                   55:57   1:58:14 
    8 Ihrfors, Charlotte     IFK Lidingö               1:02:46   2:22:36 
    9 Engström, Ida          Lerums SOK                1:10:55   2:35:47 
   10 Wahlström, Siri        Snättringe SK             1:14:08   2:35:22 

      Ericson, Sofia         Åmåls OK                 ej start           



D 16  (12)              4.0 km   12 K               

    1 Ericson, Johanna       Åmåls OK                    39:19   1:23:19 
    2 Tveterås, Susanne      Fredrikstad SK              43:32   1:39:25 
    3 Bejbom, Rebecca        Uddevalla OK                43:46   1:29:58 
    4 Carlsson, Emma         Sundbybergs IK              43:49   1:37:10 
    5 Thoresen, Ida Katrine  Sarpsborg O-Lag             48:14   1:35:36 
    6 Naess björgul, Ane Sof Halden SK                   50:43           
    7 Hansson, Sofia         Idefjordens SK              53:51   1:58:10 
    8 Nilsson, Johanna       Falköpings AIK OK           56:38   2:00:29 
    9 Johansson, Isabelle    Idefjordens SK              57:52   1:57:04 
   10 Skjeltorp, Trine Mathe Fredrikstad SK              59:02   2:04:55 
   11 Iversen, Rikke Skytter Heming/Njård O-lag        1:01:48   1:58:04 

      Borge Hovi, Silje      Skien OK                   Felst.           



D 14  (15)              3.1 km   10 K               

    1 Månsson, Elin          OK Löftan                   23:51   1:02:03 
    2 Leo, Amanda            OK Stigen                   25:58   1:11:10 
    3 Adolfsson, Lovisa      Tullinge SK                 27:30   1:05:01 
    4 Olaussen, Kamilla      Fredrikstad SK              30:19   1:11:08 
    5 Andersson, Rebecka     Idefjordens SK              31:34   1:21:50 
    6 Björklund, Amilia      Sävedalens AIK              32:02   1:11:54 
    7 Hjort, Ebba            Helsingborgs SOK            32:20   1:23:00 
    8 Klevedal, Charlotta    Kvillebyns SK               33:07   1:20:33 
    9 Reichenberg, Lisa      Idefjordens SK              33:53   1:20:25 
   10 Alexandersen, Guro     Fredrikstad SK              36:50   1:23:42 
   11 Larsson, Anna          Falköpings AIK              39:03   2:00:35 
   12 Sletten, Trude         Indre Östfold Ok            39:25   1:52:33 
   13 Bolstad, Mari          Indre Östfold Ok            47:53   1:39:49 
   14 Hansson, Elin          OK Flundrehof               54:28   2:01:31 

      Ramböl, Linn Mari      Indre Östfold Ok           Felst.           



D 12  (11)              2.9 km   9 K                

    1 Adolfsson, Linnea      Tullinge SK                 24:01   1:01:58 
    2 Granstedt, Gry         Idefjordens SK              27:15   1:04:35 
    3 Opsahl Bredesen, Maria Fossum                      27:33           
    4 Lundgren, Maja         IK Hakarpspojkarna          27:59   1:07:06 
    5 Hansen, Sigrid Ottesta Gimle                       28:09   1:18:19 
    6 Reichenberg, Malin     Idefjordens SK              28:19   1:10:11 
    7 Iversen, Pia Skyttersä Heming/Njård O-lag          28:39   1:46:49 
    8 Bergman, Sara          OK Tyr                      33:49   1:26:28 
    9 Hale, Sarah            OK Tyr                      39:25   1:26:26 
   10 Alexandersen, Sigrid   Fredrikstad SK              39:30   1:39:00 
   11 Larsson, Carolina      Åmåls OK                    40:46           



D 10  (4)               2.2 km   9 K                

    1 Hansson, Emmy          OK Flundrehof               23:19   1:03:31 
    2 Ekman, Ebba            Västvärmlands OK            26:24   1:08:08 
    3 Landmark Tandrevold, I Fossum                      28:50           
    4 Granstedt, Gina        Idefjordens SK              31:49   1:18:26 



Öppen 1  (37)           2.2 km   9 K                

    1 Sletten, Kai Håkon     Indre Östfold Ok            19:07           
    2 Nilsson, Simon         Falköpings AIK              19:24           
    3 Slåtterö, Helge        Gimle                       19:28     54:26 
    4 Olaussen, Marie        Fredrikstad SK              19:36     51:44 
    5 Paulsson, Marcus       Herrestads AIF              20:58     59:52 
    6 Hansen, Sindre Ottesta Gimle                       21:05     58:09 
    7 Mc  Intyre, Alistaair  OK Tyr                      22:06     58:48 
    8 Sletten, Malin         Indre Östfold Ok            24:18           
    9 Gran, Olav Milian S    Halden SK                   24:45   1:06:26 
   10 Fosby, Maria           Gimle                       25:17   1:05:01 
   11 Fosby, Karoline        Gimle                       25:20   1:05:05 
   12 Kristiansen, Evelina   Idefjordens SK              25:25   1:01:16 
   13 Kristiansen, Emil      Idefjordens SK              25:26     56:54 
   14 Carlsson, Carl         Nyköpings OK                25:32           
   15 Vister, Jörgen         Indre Östfold Ok            26:50           
   16 bergström, Gustav      Göteborg-Majorna OK         27:08           
   17 Andersson, Gustav      Idefjordens SK              27:29   1:12:12 
   18 Aabogen Haugaard, Ida  Skaukameratene OL           27:34   1:35:42 
   19 Bergman, Emma          OK Tyr                      29:12           
   20 Sikkeland, Odin        Tyrving                     29:19           
   21 Eriksson, Maria        Eds SK                      29:28   1:35:57 
   22 Nordström, Elis        Kils OK                     29:51   1:10:08 
   23 Hansson, Åsa           Tullinge SK                 32:45           
   24 Larsson, Isabell       Åmåls OK                    36:48   1:26:59 
   25 Nordaas, Martine       Gimle                       36:56           
   26 Kildebo, Maria         Halden SK                   39:04   1:46:06 
   27 Larsson, Ann-Britt     Falköpings AIK              39:14           
   28 Lindholm, Albin        IFK Kiruna                  42:13           
   29 Larsson, Torbjörn      Falköpings AIK              43:59           
   30 Larsson, Lina          Falköpings AIK              52:27           
   31 möller, Tuve           OK Linné                    54:42           
   32 Nordström, Ella        Kils OK                     55:09           
   33 Lindholm, Truls        IFK Kiruna                  55:11           

      Sandin, Benjamin       Idefjordens SK             Felst.           
      Haflan, Eirill         Nydalen SK               ej start           
      Haugerud, Sindre       Indre Östfold Ok         ej start           
      Moberg, Anne Marte     Indre Östfold Ok         ej start           



Öppen 5  (33)           4.0 km   12 K               

    1 Myrvold, Bernt         Sarpsborg O-Lag             42:14           
    2 Hansen, Bernt Henrik   Gimle                       42:45   1:45:49 
    3 Hansson, Olle          OK Flundrehof               44:20   1:30:35 
    4 Kindem, Per Öyvind     Gimle                       45:06   1:29:05 
    5 Slåtterö, Björn        Gimle                       45:14   1:35:23 
    6 Holt, Öivind           Halden SK                   45:20           
    7 Mella, Stein           Östmarka OK                 47:48           
    8 Viltfjäll, Andreas     IFK Göteborg                49:24           
    9 Eriksson, Janne        Eds SK                      50:00           
   10 Hansson, Birgit        Herrestads AIF              50:02           
   11 Hansson, Annica        Herrestads AIF              50:32           
   12 Gundersen, Tom Björge  Halden SK                   51:22   1:49:57 
   13 Tholén, Moa            OK Skogshjortarna           51:55           
   14 Svalin, Emelie         Vänersborgs SK              56:46           
   15 Nolberg, Katarina      Eds SK                      56:53   1:51:20 
   16 Salomonson, Torbjörn   Vänersborgs SK              56:55           
   17 Alexandersen, Kristin  Fredrikstad SK            1:02:45   2:18:06 
   18 Lund, Kari             Skaukameratene OL         1:04:13   2:18:06 
   19 Paulsson, Annika       Herrestads AIF            1:10:32   2:19:35 
   20 Skjeltorp, Vigdis      Fredrikstad SK            1:10:59           
   21 Skjeltorp, Dag         Fredrikstad SK            1:11:26           
   22 Carlsson, Monica       Nyköpings OK              1:11:37           
   23 Graarud, Vivianne      Skaukameratene OL         1:13:35   2:47:44 
   24 Babsvik, Jan           Trösken IL                1:16:03           
   25 Johansson, Karin       Sävedalens AIK            1:18:58           
   26 Klevedal, Harriet      Kvillebyns SK             1:20:30           
   27 Hyllengren, Lennart    TMOK                      1:23:18           
   28 Wiklund, Birgitta      OK Skogsvargarna          1:32:05           
   29 eklund, Linda                                    1:46:31           

      Undvall, Barbro        Sundbybergs IK             Felst.           
      Björklund, Annica      Sävedalens AIK             Felst.           
      Fremmegard, Jan        Halden SK                ej start           
      Billington, Marianne   Halden SK                ej start           



Öppen 8  (12)           5.5 km   16 K               

    1 Jensen, Tormod         Sarpsborg O-Lag             46:25           
    2 Lindell, Jonas         Stigsökarna                 52:02   1:56:11 
    3 Grönvold, Cristian     Lillomarka O-lag            54:16           
    4 Karlsson, Bo           Ljungskile FK               58:14           
    5 Månsson, Stefan        OK Löftan                 1:00:30           
    6 Lilljeqvist, Johan     Stigsökarna               1:02:25           
    7 Trofast, Henrik        Skarpnäcks OL             1:03:49           
    8 Berteig, Julie         Fossum                    1:08:03           
    9 Ihrfors, Håkan         IFK Lidingö               1:11:19   2:48:25 
   10 Jacobsen, Lars         Tyrving                   1:13:43           
   11 Berget, Öivind         Sarpsborg O-Lag           1:17:40           

      Unaas, Espen           Indre Östfold Ok         ej start