Gränsjakten 2006ti 2006-07-11 20:32
Resultat Etapp 2skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl tartnr Namn                       Klubb                               Tid 



H 75  (5)               1.6 km   9 K                

    1    274 Stig Gustavsson            Eds SK                            21:33 
    2    277 Bengt Borg                 Göteborg-Majorna OK               31:20 
    3    276 Karlerik Fransson          Trollhättans SOK                  35:05 
    4    275 Björn Mo                   Halden SK                         35:31 

         278 Ove Kilborn                Uddevalla IS                   ej start 



H 70  (3)               1.7 km   9 K                

    1    273 Åke Hogedal                Kungälvs OK                       16:34 
    2    272 Kurt Johansson             Uddevalla IS                      18:48 
    3    271 Finn Vestby                Varteig O-Lag                     23:26 



H 65  (12)              1.9 km   9 K                

    1    268 Roland Dahl                IFK Göteborg                      17:31 
    2    270 Svein Bakken               Stigsökarna                       18:46 
    3    265 Arne Jordal                Lillomarka O-lag                  19:41 
    4    442 Ivar Nöland                Tistedalen FL                     20:33 
    5    262 Algot Hansson              Kungälvs OK                       21:15 
    6    263 Arne Berg                  Stigsökarna                       21:38 
    7    269 Andre Alexandersson        Kungälvs OK                       22:15 
    8    266 Åge Wikstöl                Halden SK                         23:42 
    9    261 P-G Jansson                Säterbygdens OK                   26:44 
   10    267 Helge Halvorsen            Larvik OK                         30:23 
   11    264 Hans Olsen                 Idd Sportsklubb                   33:04 

         260 Roger Torper               Skaukameratene OL                Felst. 



H 60  (8)               2.0 km   9 K                

    1    251 Kalle Johansson            OK Skogshjortarna                 14:30 
    2    256 Lennart Carlström          OK Landehof                       15:30 
    3    254 Gunnar Vallin              OK Landehof                       17:30 
    4    255 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 19:45 
    5    252 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  26:12 
    6    258 Oddvar Böhn                Skaukameratene OL                 26:50 
    7    253 Tom Wahlgren               Sarpsborg O-Lag                   31:21 

         257 Joar Wang                  Tistedalen FL                  ej start 



H 55  (17)              2.1 km   11 K               

    1    232 Svein Sigurd Jacobsen      Tyrving                           16:50 
    2    240 Lasse Hogedal              Vänersborgs SK                    16:52 
    3    239 Per-Arne Källén            Uddevalla OK                      17:31 
    4    243 Conny Jidetoft             Stångenäs AIS                     17:43 
    5    238 Jimmy Nordli               Trösken IL                        18:54 
    6    235 Hans Carlsson              IFK Göteborg                      19:30 
    7    233 Leif Bokeröd               Idd Sportsklubb                   19:44 
    8    234 Stefan Millegård           Sävedalens AIK                    20:48 
    9    242 Bo-Lennart Ericson         Åmåls OK                          21:30 
   10    246 Roalh Kleveland            Kvillebyns SK                     21:37 
   11    225 Johnny Kitteröd            Tistedalen FL                     22:51 
   12    244 Kjell Hoböl                Östmarka OK                       24:08 
   13    236 Björn Engström             Lerums SOK                        26:22 
   14    231 Erland Svensson            Kvillebyns SK                     27:06 
   15    241 Björn Engvall              OK Kolmården                      39:39 

         245 Svein Syversen             Indre Östfold Ok                 Felst. 
         237 Odd Arild Syverstad        Trösken IL                     ej start 



H 50  (23)              2.2 km   9 K                

    1    212 Hans Huseby                Halden SK                         14:46 
    2    441 Tom A Karlsen              Fredrikstad SK                    15:08 
    3    227 Göran Nilsson              Snättringe SK                     16:19 
    4    222 Tomas Karlsson             OK Skogshjortarna                 17:25 
    5    228 Lennart Hålsjö             OK Alehof                         18:24 
    6    230 Jan Wahlström              Snättringe SK                     18:28 
    7    226 Kent Ivarsson              OK Skogshjortarna                 18:41 
    8    223 Kjell Kaminsky             IF Hagen                          18:45 
    9    211 Mats Blom                  Ljungskile FK                     19:18 
   10    499 Knut H Ramtvedt            Sarpsborg O-Lag                   19:29 
   11    221 Dan Widercrantz            OK Skärmen                        19:41 
   12    219 Anders Eriksson            IF Hagen                          19:46 
   13    214 Bo Månsson                 OK Löftan                         21:00 
   14    224 Per Olaf Klemsdal          Varteig O-Lag                     21:08 
   15    215 Tommy Wendt                SoIK Hellas                       21:58 
   16    213 Inge Josefsson             Stångenäs AIS                     22:54 
   17    218 Rune Holt                  Halden SK                         23:25 
   18    217 Sjur Gjestvang             Toten-Troll OL                    24:02 
   19    498 Björn Åstorp               Sarpsborg O-Lag                   26:25 
   20    220 Emil Eng                   Tistedalen FL                     36:02 

         216 Rolf Bredesen              Fossum                         ej start 
         210 Harald Hovi                Skien OK                       ej start 
         229 Tore Ramböl                Indre Östfold Ok               ej start 



H 45  (20)              2.2 km   9 K                

    1    204 Jan-Åke Karlsson           Hagaby GoIF                       15:02 
    2    200 Morgan Eriksson            IF Rigor                          15:13 
    3    198 Ralph Johansson            Stångenäs AIS                     15:28 
    4    205 Anders Björklund           Sävedalens AIK                    16:18 
    5    195 Kjell Einar Andersen       Varteig O-Lag                     16:42 
    6    194 Sture Ottesen              Skaukameratene OL                 17:22 
    7    446 Egil Wickstrand Iversen    Heming/Njård O-lag                18:01 
    8    190 Arne Klevedal              Kvillebyns SK                     18:55 
    9    191 Bertil Alexandersen        Fredrikstad SK                    19:27 
   10    199 Erik Unaas                 Indre Östfold Ok                  20:20 
   11    207 Anders Bergström           Göteborg-Majorna OK               20:43 
   12    208 Jo Köhn                    Halden SK                         21:21 
   13    192 Kjell Arne Olseng          Sarpsborg O-Lag                   21:42 
   14    197 Bo Magnusson               KFUM Örebro OK                    25:37 
   15    569 Kåre Kullerud              Varteig O-Lag                     25:38 
   16    201 Trygve Tveterås            Fredrikstad SK                    25:51 

         196 Göran Fischerström         Annebergs GIF                    Felst. 
         202 Eirik Tandrevold           Fossum                         ej start 
         203 Jörn Haugerud              Indre Östfold Ok               ej start 
         209 C G Strutz                 Eds SK                         ej start 



H 40  (15)              2.3 km   9 K                

    1    447 Bo Engdahl                 Baekkelaget SK                    14:46 
    2    179 Thor Mella                 Östmarka OK                       15:07 
    3    177 Lars G Johansson           Vänersborgs SK                    16:52 
    4    174 Jörgen Ekman               Västvärmlands OK                  17:57 
    5    173 Per Carlsson               Nyköpings OK                      18:02 
    6    184 Johan Möller               OK Linné                          18:12 
    7    170 Mikael Svensson            Annebergs GIF                     18:44 
    8    181 Dag Andersen               Varteig O-Lag                     19:15 
    9    186 Dag Brenås                 Varteig O-Lag                     20:51 
   10    570 Stein Mella                Östmarka OK                       21:22 
   11    187 Hans Mandahl               Östra Almby FK                    21:28 
   12    180 Björn Tore Thoresen        Sarpsborg O-Lag                   22:03 
   13    171 Martin Carlsson            Sundbybergs IK                    30:02 

         175 Dan Nilsson                Nyköpings OK                   ej start 
         172 Jan Arild Johnsen          Fossum                         ej start 



H 35  (7)               2.4 km   10 K               

    1    166 Max Tholén                 OK Skogshjortarna                 15:10 
    2    162 Joakim Mellqvist           Västvärmlands OK                  16:08 
    3    160 Mats Eriksson              Hagaby GoIF                       16:14 
    4    165 Pål Backström              Halden SK                         16:29 
    5    159 Steinar Låg                Östmarka OK                       16:37 
    6    161 Bent-Joar Wang             Tistedalen FL                     18:18 
    7    163 Björn Axel Gran            Halden SK                         18:55 



H 21  (37)              2.6 km   11 K               

    1     40 Ewan Mc Carthy             Halden SK                         14:39 
    2     19 Mattias Karlsson           Halden SK                         14:45 
    3     28 Franz Doetsch              Halden SK                         15:08 
    4     23 Pekka Itävuo               Halden SK                         15:11 
    5     39 David Brickhill-Jones      Halden SK                         15:30 
    6     33 Per Olaussen               Fredrikstad SK                    15:48 
    7     13 Gunnar Elveljung           IFK Göteborg                      15:51 
    8     26 Jon Pedersen               Trösken IL                        15:55 
    9     35 Erik Sundberg              Stora Tuna IK                     16:23 
   10     20 Jonas Hogedal              Vänersborgs SK                    16:35 
   11     31 Hans Lundgren              IK Hakarpspojkarna                16:38 
   12     21 Per-Anders Bergman         OK Tyr                            16:39 
   13      1 Steven Hale                OK Tyr                            17:01 
   14     29 Kristoffer Sideby          Göteborg-Majorna OK               17:09 
   15     34 Colin Mcintyre             OK Tyr                            17:43 
   16     11 Lars P. Nordström          Kils OK                           17:45 
   17      6 Maths Carlsson             Tolered-Utby Ol-klubb             17:51 
   18     17 Tore Björseth Berdal       Wing OK                           18:22 
   19     10 Espen Jakobsen             Fredrikstad SK                    18:24 
   20     14 Lars Öivind Amundsen       Trösken IL                        18:42 
   21     32 Markus Adolfsson           I Linköpings OK                   18:45 
   22      7 Asgeir Lium                OSI Orientering                   18:49 
   23     27 Thomas Kullander           Sävedalens AIK                    19:13 
   24     25 Robin Söderström           Stigmännen Karlshamns OK          19:21 
   25     38 Gareth Candy               Halden SK                         19:22 
   26     15 Öystein Björke Olsen       Löten O-lag                       20:52 
   27      8 Erik Johansson             Falköpings AIK                    21:19 
   28     24 Claes-Tommy Herland        Indre Östfold Ok                  21:38 
   29     30 Steinar Holt               Halden SK                         21:42 
   30      4 Mads Mikkelsen             IFK Göteborg                      22:35 
   31     16 Jostein Tafjord            Halden SK                         22:55 
   32     22 Fredrik Hjort              Helsingborgs SOK                  23:50 
   33      3 Matthias Poell             OLC Wienerwald                    25:36 
   34      9 Daniel Hägerstrand         IFK Göteborg                      25:40 
   35      2 Geir Ola Blystad           Löten O-lag                       26:35 

          36 Joakim Millegård           Sävedalens AIK                 ej start 
          18 Per Öivind Steffensen      OK Moss, Norge                 ej start 



H 20  (4)               2.4 km   10 K               

    1     74 Esten Öyen Fremmegard      Halden SK                         17:32 
    2     75 Sveinung Syversen          Halden SK                         20:38 
    3     72 Magnus Hov                 Halden SK                         20:57 

          73 Stian Grann                Fossum                         ej start 



H 18  (9)               2.3 km   9 K                

    1     82 Martin Jullum              Halden SK                         12:50 
    2     81 Erik Holmberg              Uddevalla OK                      13:47 
    3     80 Håvard Berget              Sarpsborg O-Lag                   16:11 
    4     76 Thomas Ruud                Sarpsborg O-Lag                   16:30 
    5     79 Patrik Hansson             Herrestads AIF                    17:23 
    6     83 Tobias Karlsson            Eds SK                            24:46 

          78 Kristian Opsahl Bredesen   Fossum                         ej start 
          77 Emil Unaas                 Indre Östfold Ok               ej start 
          84 Johan Strutz               Eds SK                         ej start 



H 16  (18)              2.1 km   11 K               

    1    103 Jonas Olseng               Sarpsborg O-Lag                   13:40 
    2    101 Andreas Muri               Sarpsborg O-Lag                   14:18 
    3    108 Marcus Hansson             Herrestads AIF                    14:55 
    4     98 Magnus Oliversen           Trösken IL                        14:59 
    5    104 Thor Olaf Klemsdal         Varteig O-Lag                     15:36 
    6    107 Magnus Ruud                Sarpsborg O-Lag                   15:37 
    7     93 Johan Kaminsky             IF Hagen                          16:11 
    8    106 Simen Haugerud             Indre Östfold Ok                  17:47 
    9    102 Martin Vister              Indre Östfold Ok                  18:01 
   10     94 Sigurd Vinterhagen         Sarpsborg O-Lag                   18:13 
   11    100 Daniel Persson             Hagaby GoIF                       18:40 
   12     91 Dennis Johansson           Stångenäs AIS                     19:46 
   13     96 Eirik Berget               Sarpsborg O-Lag                   20:24 
   14    105 Mikael Hansson             Idefjordens SK                    23:43 

          95 Sebastian Wahlström        Snättringe SK                  ej start 
         109 Eivind Landmark Tandrevold Fossum                         ej start 
          92 Anders Opsahl Bredesen     Fossum                         ej start 
         110 Bård Hauan Andersen        Halden SK                      ej start 



H 14  (18)              1.7 km   9 K                

    1    124 Johan Salomonsson          Vänersborgs SK                    11:33 
    2    115 Anders Vister              Indre Östfold Ok                  11:49 
    3    133 Fredrik Carlsson           Sundbybergs IK                    12:41 
    4    116 Sebastian Ekman            Västvärmlands OK                  13:33 
    5    126 Daniel Oliversen           Trösken IL                        14:23 
    6    117 Joakim Carlsson            Sundbybergs IK                    14:28 
    7    250 Petter Naess Björgul       Halden SK                         15:03 
    8    134 Mats Köhn                  Halden SK                         15:24 
    9    118 Anton Tholén               OK Skogshjortarna                 16:15 
   10    112 Stian Jensen               Sarpsborg O-Lag                   17:43 
   11    129 Albin Östling              OK Skogshjortarna                 18:47 
   12    496 Petter Ericson             Åmåls OK                          18:52 
   13    114 Gjermund Holm              Halden SK                         19:37 
   14    128 Sjur Borge Hovi            Skien OK                          21:12 
   15    122 Trond Sveen                Halden SK                         21:16 
   16    120 Per Henrik Kristiansen     Fredrikstad SK                    22:14 
   17    123 Even Kildebo               Halden SK                         30:21 

         125 Halvor Landmark Tandrevold Fossum                         ej start 



H 12  (12)              1.4 km   10 K               

    1    143 Gabriel Andersson          Idefjordens SK                    11:54 
    2    150 Håkon Kindem               Gimle                             14:06 
    3    148 Tord Haflan                Nydalen SK                        14:43 
    4    140 Olof Bollmark              IF Hallby                         17:04 
    5    142 Ludvig Andersson           Idefjordens SK                    18:08 
    6    141 Espen Björk                Halden SK                         18:16 
    7    146 Rasmus Mellqvist           Västvärmlands OK                  18:31 
    8    149 Christopher Gundersen      Halden SK                         21:12 

         144 Ole Edvin Skjeltorp        Fredrikstad SK                   Felst. 
         153 Jonas Johansson            Stångenäs AIS                  ej start 
         145 Henrik Röed Vaglen         Idd Sportsklubb                ej start 
         151 Jan Markus Ramböl          Indre Östfold Ok               ej start 



H 10  (3)               1.4 km   10 K               

    1    155 Magnus Henriksen Solstrand Tistedalen FL                     17:29 
    2    156 Henning Bollmark           IF Hallby                         20:49 
    3    448 Kristoffer Jacobsson       Eds SK                            21:43 



D 70  (2)               1.5 km   9 K                

    1    335 Kerstin Adrian             Sjövalla FK                       22:14 

         336 Eva Falk                   IK Stern                       ej start 



D 65  (2)               1.6 km   9 K                

    1    334 Tirill Liby Seip           Drangedal O-Lag                   22:35 
    2    333 Gro Bakken                 Stigsökarna                       25:30 



D 60  (2)               1.7 km   9 K                

    1    331 Ingrid Jansson             Säterbygdens OK                   22:23 
    2    332 Grete Vestby               Varteig O-Lag                     35:01 



D 55  (4)               1.9 km   9 K                

    1    329 Siv Antonsen               Fredrikstad SK                    19:16 
    2    325 Eva Irene Moe              Halden SK                         28:37 
    3    326 Hanne Beate Gjestvang      Toten-Troll OL                    54:04 

         327 Anni Gunnarstorp           Halden SK                      ej start 



D 50  (10)              2.0 km   9 K                

    1    317 Gerd Björseth              Krokstadöra IL                    18:36 
    2    320 Tove Lunde                 Fredrikstad SK                    19:28 
    3    314 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                    19:47 
    4    440 Unni Strand Karlsen        Fredrikstad SK                    20:12 
    5    315 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      20:43 
    6    316 Kerstin Burman             Kvillebyns SK                     21:08 
    7    322 My Engström                Lerums SOK                        25:19 
    8    321 Monica Ivarsson            OK Skogshjortarna                 27:23 
    9    318 Evamarie Lundahl           IF Hagen                          33:40 
   10    319 Siv Johansson              Falköpings AIK                    35:35 



D 45  (15)              2.1 km   11 K               

    1    304 Anne Haugerud              Indre Östfold Ok                  17:28 
    2    313 Maria Ericson              Åmåls OK                          21:11 
    3    443 Runa Skyttersäter          Heming/Njård O-lag                21:18 
    4    305 Viveka Lassing             Frosta OK                         21:44 
    5    302 Elisabet Månsson           OK Löftan                         22:48 
    6    312 Monica Knutsson            Sävedalens AIK                    23:23 
    7    308 Ann Karin Ramböl           Indre Östfold Ok                  25:16 
    8    309 Gun A Jakobsen             Fredrikstad SK                    26:30 
    9    310 Bente Line                 Skaukameratene OL                 27:43 
   10    306 Katarina Östling           OK Skogshjortarna                 29:04 
   11    311 Annica Magnusson           KFUM Örebro OK                    30:45 
   12    301 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      39:35 

         303 Bente Landmark             Fossum                         ej start 
         307 Ingrid Opsahl Bredesen     Fossum                         ej start 
         294 Elsie Brenne               Varteig O-Lag                  ej start 



D 40  (9)               2.2 km   9 K                

    1    290 Helena Eriksson            Eds SK                            21:17 
    2    299 Eva-Lena Jonsson           Nyköpings OK                      22:56 
    3    291 Solveig Sikkeland          Tyrving                           25:25 
    4    292 Hillevi Eriksson           IF Hallby                         27:03 
    5    300 Catrine Karlsson           Hagaby GoIF                       28:25 
    6    295 Berit Jansson              Falköpings AIK OK                 32:28 
    7    297 Heidi Börstad              Sarpsborg O-Lag                   32:30 
    8    296 Maria Johansson-Wallin     OK Skogshjortarna                 40:39 

         298 Wenche Lindlöv             Sarpsborg O-Lag                ej start 



D 35  (7)               2.2 km   9 K                

    1    288 Runa Lien Backström        Halden SK                         17:54 
    2    287 Trine Olaussen             Fredrikstad SK                    19:53 
    3    281 Anna Nordström             Kils OK                           19:59 
    4    286 Annika Hale                OK Tyr                            21:42 
    5    285 Anette Bergman             OK Tyr                            24:37 
    6    284 Carina Svensson            Annebergs GIF                     26:25 
    7    283 Solbritt Andersen          Varteig O-Lag                     32:54 



D 21  (15)              2.3 km   9 K                

    1     44 Linda Take                 OK Djerf                          14:47 
    2     41 Ragnhild Bente Andersen    Halden SK                         16:08 
    3     49 Karianne Hauge             Halden SK                         16:37 
    4     54 Elin Cathrine Hagen        Halden SK                         19:13 
    5     51 Linda Ryen                 OK Djerf                          19:35 
    6     45 Jenny Larsson              OK Skogshjortarna                 20:02 
    7     48 Hanna Johansson            OK Skogshjortarna                 21:11 
    8     43 Anna Berlin                IFK Göteborg                      22:29 
    9     47 Heidi Tronböl              OSI Orientering                   22:36 
   10     50 Kersti Lassing             Frosta OK                         23:44 
   11     53 Britt-Marie Erlandsson     Stigsökarna                       23:47 
   12     52 Vigdis Hoböl               Östmarka OK                       24:54 

          42 Kaja Hansen                OK Moss, Norge                 ej start 
          55 Monica Meum Johansen       OK Moss, Norge                 ej start 
          56 Hanna Strutz               Eds SK                         ej start 



D 20  (3)               2.2 km   9 K                

    1     59 Jonna Engström             Lerums SOK                        20:20 
    2     58 Lisa Engström              Lerums SOK                        24:27 

          57 Sanna Eriksson             IF Rigor                       ej start 



D 18  (12)              2.2 km   9 K                

    1     70 Sofia Salomonsson          Vänersborgs SK                    15:44 
    2     64 Elise Jakobsen             Fredrikstad SK                    17:01 
    3     61 Lina Persson               Hagaby GoIF                       17:32 
    4     71 Ida Marie Naess Björgul    Halden SK                         17:49 
    5     65 Kristin Skaar              Ryda SK                           18:38 
    6     62 Anna Månsson               OK Löftan                         19:32 
    7     63 Stine Alexandersen         Fredrikstad SK                    19:54 
    8     66 Siri Wahlström             Snättringe SK                     22:26 
    9    497 Sofia Ericson              Åmåls OK                          22:35 
   10     67 Kathrine Ahlsen            Halden SK                         25:36 
   11     60 Charlotte Ihrfors          IFK Lidingö                       27:18 
   12     69 Ida Engström               Lerums SOK                        28:34 



D 16  (12)              1.9 km   9 K                

    1    340 Johanna Ericson            Åmåls OK                          14:59 
    2    249 Ane Sofie Naess björgul    Halden SK                         15:47 
    3    341 Rebecca Bejbom             Uddevalla OK                      16:11 
    4    343 Ida Katrine B Thoresen     Sarpsborg O-Lag                   17:40 
    5    344 Emma Carlsson              Sundbybergs IK                    17:42 
    6    349 Susanne Tveterås           Fredrikstad SK                    18:32 
    7    350 Sofia Hansson              Idefjordens SK                    18:51 
    8    445 Rikke Skyttersät Iversen   Heming/Njård O-lag                19:13 
    9    348 Isabelle Johansson         Idefjordens SK                    19:56 
   10    347 Johanna Nilsson            Falköpings AIK OK                 22:25 
   11    345 Trine Mathea Skjeltorp     Fredrikstad SK                    24:00 

         342 Silje Borge Hovi           Skien OK                       ej start 



D 14  (15)              1.7 km   9 K                

    1    354 Elin Månsson               OK Löftan                         12:10 
    2    357 Amanda Leo                 OK Stigen                         13:00 
    3    368 Lovisa Adolfsson           Tullinge SK                       13:19 
    4    355 Kamilla Olaussen           Fredrikstad SK                    15:18 
    5    351 Amilia Björklund           Sävedalens AIK                    15:36 
    6    364 Ebba Hjort                 Helsingborgs SOK                  15:39 
    7    352 Rebecka Andersson          Idefjordens SK                    15:47 
    8    363 Lisa Reichenberg           Idefjordens SK                    15:49 
    9    353 Charlotta Klevedal         Kvillebyns SK                     16:43 
   10    358 Guro Alexandersen          Fredrikstad SK                    17:22 
   11    366 Mari Bolstad               Indre Östfold Ok                  18:00 
   12    365 Elin Hansson               OK Flundrehof                     18:44 
   13    360 Anna Larsson               Falköpings AIK                    29:41 
   14    356 Trude Sletten              Indre Östfold Ok                  37:55 
   15    359 Linn Mari Ramböl           Indre Östfold Ok                  44:00 



D 12  (11)              1.4 km   10 K               

    1    380 Linnea Adolfsson           Tullinge SK                       11:31 
    2    374 Gry Granstedt              Idefjordens SK                    11:36 
    3    373 Malin Reichenberg          Idefjordens SK                    12:29 
    4    385 Maja Lundgren              IK Hakarpspojkarna                12:57 
    5    375 Sara Bergman               OK Tyr                            13:34 
    6    379 Sigrid Alexandersen        Fredrikstad SK                    14:38 
    7    377 Sarah Hale                 OK Tyr                            16:17 
    8    472 Sigrid Ottestad Hansen     Gimle                             20:34 
    9    444 Pia Skyttersäter Iversen   Heming/Njård O-lag                23:55 

         384 Carolina Larsson           Åmåls OK                         Felst. 
         378 Marianne Opsahl Bredesen   Fossum                         ej start 



D 10  (4)               1.4 km   10 K               

    1    393 Emmy Hansson               OK Flundrehof                     15:52 
    2    395 Ebba Ekman                 Västvärmlands OK                  16:39 
    3    392 Gina Granstedt             Idefjordens SK                    19:37 

         391 Ingrid Landmark Tandrevold Fossum                         ej start 



Öppen 1  (50)           1.1 km   10 K               

    1    452 Emil Kristiansen           Idefjordens SK                     9:11 
    2    475 Marie Olaussen             Fredrikstad SK                     9:49 
    3    454 Benjamin Sandin            Idefjordens SK                    10:25 
    4    473 Sindre Ottestad Hansen     Gimle                             11:33 
    5    554 Alistaair Mc  Intyre       OK Tyr                            11:50 
    6    586 Lina Larsson               Falköpings AIK                    12:03 
    7    453 Evelina Kristiansen        Idefjordens SK                    12:41 
    8    455 Gustav Andersson           Idefjordens SK                    12:42 
    9    469 Helge Slåtterö             Gimle                             13:09 
   10    470 Maria Fosby                Gimle                             13:29 
   11    471 Karoline Fosby             Gimle                             13:30 
   12    465 Olav Milian S Gran         Halden SK                         13:35 
   13    559 Simon Nilsson              Falköpings AIK                    13:42 
   14    494 Maria Eriksson             Eds SK                            14:21 
   15    487 Ida Aabogen Haugaard       Skaukameratene OL                 14:27 
   16    451 Marcus Paulsson            Herrestads AIF                    15:31 
   17    456 Elis Nordström             Kils OK                           15:39 
   18    515 Emma Bergman               OK Tyr                            16:13 
   19    482 Eirill Haflan              Nydalen SK                        18:21 
   20    585 Anne Britt Larsson         Falköpings AIK                    18:31 
   21    457 Isabell Larsson            Åmåls OK                          19:26 
   22    571 Martine Nordaas            Gimle                             23:49 
   23    535 Odin Sikkeland             Tyrving                           25:16 
   24    463 Maria Kildebo              Halden SK                         37:38 

         531 Ole Herman Kristiansen     Fredrikstad SK                   Felst. 
         458 Tobias Lerche Fodstad      Gjö-Vard 0L                    ej start 
         459 Christian Lillestrand      Trösken IL                     ej start 
         460 Fredrik Lillestrand        Trösken IL                     ej start 
         461 Jenny Martine Theodorsen   Trösken IL                     ej start 
         462 Benedikte Vestby           Trösken IL                     ej start 
         464 Guro Björk                 Halden SK                      ej start 
         466 Håkon Raadal Björlo        Halden SK                      ej start 
         467 Hedda Björlo               Halden SK                      ej start 
         468 Fedrik Raadal-Simonsen     Halden SK                      ej start 
         474 Anna Emilie Klemsdal       Varteig O-Lag                  ej start 
         476 Lasse Simonsen             Fredrikstad SK                 ej start 
         478 Simen Finstad              OK Moss, Norge                 ej start 
         479 Ingrid Holmen              OK Moss, Norge                 ej start 
         480 Oscar Holmen               OK Moss, Norge                 ej start 
         481 Arne Solhaug               OK Moss, Norge                 ej start 
         483 Philip Ferstad             Sarpsborg O-Lag                ej start 
         484 Juliane Åsberg             Sarpsborg O-Lag                ej start 
         485 Helena Åsberg              Sarpsborg O-Lag                ej start 
         486 Marie Lindlöv Jensen       Sarpsborg O-Lag                ej start 
         488 Marthe Kristensen          Sarpsborg O-Lag                ej start 
         489 Emil Lövengreen            Sarpsborg O-Lag                ej start 
         490 Martine Löwengreen         Sarpsborg O-Lag                ej start 
         491 Sirill Sloreby             Sarpsborg O-Lag                ej start 
         492 Sindre Haugerud            Indre Östfold Ok               ej start 
         493 Anne Marte Moberg          Indre Östfold Ok               ej start 



Öppen 5  (27)           1.7 km   9 K                

    1    501 Olle Hansson               OK Flundrehof                     14:00 
    2    505 Per Öyvind Kindem          Gimle                             14:56 
    3    577 Janne Eriksson             Eds SK                            15:51 
    4    449 Katarina Nolberg           Eds SK                            16:42 
    5    506 Björn Slåtterö             Gimle                             17:53 
    6    583 Ambjörn Lassing            Frosta OK                         18:18 
    7    504 Tom Björge Gundersen       Halden SK                         18:59 
    8    507 Bernt Henrik Hansen        Gimle                             19:37 
    9    578 Torill Vister              Indre Östfold Ok                  19:43 
   10    540 Guro Gjestvang             Toten-Troll OL                    20:56 
   11    508 Kristin Alexandersen       Fredrikstad SK                    21:26 
   12    500 Annika Paulsson            Herrestads AIF                    21:32 
   13    543 Barbro Undvall             Sundbybergs IK                    21:45 
   14    546 Annica Björklund           Sävedalens AIK                    22:47 
   15    509 Kari Lund                  Skaukameratene OL                 23:57 
   16    574 Monica Carlsson            Nyköpings OK                      26:21 
   17    572 Marcus Karlsson            OK Skogsmunken                    27:05 
   18    589 Gustav Bergström           Göteborg-Majorna OK               28:05 
   19    582 Lennart Hyllengren         TMOK                              29:03 
   20    510 Vivianne Graarud           Skaukameratene OL                 31:11 
   21    576 Ola Andersson              Eds SK                            31:23 
   22    573 Anne B Andersen            Varteig O-Lag                     32:26 
   23    587 Brigitta Wiklund           OK Skogsvargarna                  32:53 
   24    575 Lisa Viktorsson            Eds SK                            40:40 

         502 Jan Fremmegard             Halden SK                      ej start 
         503 Marianne Billington        Halden SK                      ej start 
         511 Brita Böhn                 Skaukameratene OL              ej start 



Öppen 8  (10)           2.4 km   10 K               

    1    581 Tormod Jensen              Sarpsborg O-Lag                   16:56 
    2    514 Öistein Jensen             Sarpsborg O-Lag                   17:43 
    3    530 Jonas Lindell              Stigsökarna                       18:37 
    4    580 Bernt Myrvold              Sarpsborg O-Lag                   21:42 
    5    591 Håkan Hammarin             Annebergs GIF                     22:44 
    6    584 Einar Jensen               Nydalen SK                        22:47 
    7    702 Jens Anders Bolstad        Indre Östfold Ok                  22:58 
    8    528 Håkan Ihrfors              IFK Lidingö                       23:20 
    9    579 Kai Håkon Sletten          Indre Östfold Ok                1:00:40 

         513 Espen Unaas                Indre Östfold Ok               ej start