Gränsjakten 2006ti 2006-07-11 17:42
Resultat Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl tartnr Namn                       Klubb                               Tid 



H 75  (5)               2.1 km   8 K                

    1    275 Björn Mo                   Halden SK                         35:20 
    2    274 Stig Gustavsson            Eds SK                            37:38 
    3    276 Karlerik Fransson          Trollhättans SOK                  37:47 
    4    278 Ove Kilborn                Uddevalla IS                      43:42 
    5    277 Bengt Borg                 Göteborg-Majorna OK               53:10 



H 70  (3)               2.3 km   9 K                

    1    273 Åke Hogedal                Kungälvs OK                       36:18 
    2    271 Finn Vestby                Varteig O-Lag                     37:23 

         272 Kurt Johansson             Uddevalla IS                   Ej godk. 



H 65  (12)              2.3 km   9 K                

    1    268 Roland Dahl                IFK Göteborg                      23:47 
    2    269 Andre Alexandersson        Kungälvs OK                       25:22 
    3    442 Ivar Nöland                Tistedalen FL                     26:26 
    4    266 Åge Wikstöl                Halden SK                         29:40 
    5    260 Roger Torper               Skaukameratene OL                 30:59 
    6    265 Arne Jordal                Lillomarka O-lag                  31:18 
    7    267 Helge Halvorsen            Larvik OK                         33:47 
    8    262 Algot Hansson              Kungälvs OK                       35:02 
    9    264 Hans Olsen                 Idd Sportsklubb                   35:48 
   10    261 P-G Jansson                Säterbygdens OK                   37:37 
   11    263 Arne Berg                  Stigsökarna                       37:50 

         270 Svein Bakken               Stigsökarna                      Felst. 



H 60  (8)               2.3 km   9 K                

    1    256 Lennart Carlström          OK Landehof                       24:10 
    2    253 Tom Wahlgren               Sarpsborg O-Lag                   25:08 
    3    254 Gunnar Vallin              OK Landehof                       25:49 
    4    255 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 26:33 
    5    252 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  28:09 
    6    251 Kalle Johansson            OK Skogshjortarna                 28:24 
    7    258 Oddvar Böhn                Skaukameratene OL                 37:45 
    8    257 Joar Wang                  Tistedalen FL                     41:50 



H 55  (18)              3.2 km   11 K               

    1    232 Svein Sigurd Jacobsen      Tyrving                           26:53 
    2    243 Conny Jidetoft             Stångenäs AIS                     30:13 
    3    238 Jimmy Nordli               Trösken IL                        31:07 
    4    240 Lasse Hogedal              Vänersborgs SK                    31:37 
    5    245 Svein Syversen             Indre Östfold Ok                  33:10 
    6    244 Kjell Hoböl                Östmarka OK                       36:24 
    7    234 Stefan Millegård           Sävedalens AIK                    37:25 
    8    239 Per-Arne Källén            Uddevalla OK                      42:06 
    9    236 Björn Engström             Lerums SOK                        43:10 
   10    247 Stein Juliusen             Sarpsborg O-Lag                   43:20 
   11    233 Leif Bokeröd               Idd Sportsklubb                   44:25 
   12    235 Hans Carlsson              IFK Göteborg                      45:57 
   13    242 Bo-Lennart Ericson         Åmåls OK                          46:09 
   14    231 Erland Svensson            Kvillebyns SK                     47:14 
   15    225 Johnny Kitteröd            Tistedalen FL                     51:05 
   16    246 Roalh Kleveland            Kvillebyns SK                     53:44 
   17    241 Björn Engvall              OK Kolmården                    1:01:24 

         237 Odd Arild Syverstad        Trösken IL                     ej start 



H 50  (23)              3.2 km   11 K               

    1    227 Göran Nilsson              Snättringe SK                     27:27 
    2    441 Tom A Karlsen              Fredrikstad SK                    27:53 
    3    212 Hans Huseby                Halden SK                         28:55 
    4    213 Inge Josefsson             Stångenäs AIS                     30:04 
    5    228 Lennart Hålsjö             OK Alehof                         31:51 
    6    210 Harald Hovi                Skien OK                          32:07 
    7    219 Anders Eriksson            IF Hagen                          35:17 
    8    226 Kent Ivarsson              OK Skogshjortarna                 35:24 
    9    230 Jan Wahlström              Snättringe SK                     35:57 
   10    211 Mats Blom                  Ljungskile FK                     36:36 
   11    221 Dan Widercrantz            OK Skärmen                        36:47 
   12    229 Tore Ramböl                Indre Östfold Ok                  37:32 
   13    222 Tomas Karlsson             OK Skogshjortarna                 38:25 
   14    223 Kjell Kaminsky             IF Hagen                          38:36 
   15    218 Rune Holt                  Halden SK                         39:05 
   16    499 Knut H Ramtvedt            Sarpsborg O-Lag                   40:50 
   17    215 Tommy Wendt                SoIK Hellas                       42:32 
   18    224 Per Olaf Klemsdal          Varteig O-Lag                     43:21 
   19    214 Bo Månsson                 OK Löftan                         47:00 
   20    216 Rolf Bredesen              Fossum                            50:43 
   21    498 Björn Åstorp               Sarpsborg O-Lag                   51:03 
   22    217 Sjur Gjestvang             Toten-Troll OL                    53:12 

         220 Emil Eng                   Tistedalen FL                  ej start 



H 45  (21)              3.7 km   16 K               

    1    204 Jan-Åke Karlsson           Hagaby GoIF                       35:15 
    2    194 Sture Ottesen              Skaukameratene OL                 36:47 
    3    205 Anders Björklund           Sävedalens AIK                    36:54 
    4    200 Morgan Eriksson            IF Rigor                          38:06 
    5    202 Eirik Tandrevold           Fossum                            38:35 
    6    446 Egil Wickstrand Iversen    Heming/Njård O-lag                40:40 
    7    190 Arne Klevedal              Kvillebyns SK                     43:40 
    8    193 Aslak Kinneberg            Raumar O-Lag                      48:42 
    9    192 Kjell Arne Olseng          Sarpsborg O-Lag                   49:08 
   10    207 Anders Bergström           Göteborg-Majorna OK               50:55 
   11    191 Bertil Alexandersen        Fredrikstad SK                    52:12 
   12    198 Ralph Johansson            Stångenäs AIS                     53:04 
   13    197 Bo Magnusson               KFUM Örebro OK                    54:03 
   14    196 Göran Fischerström         Annebergs GIF                     57:11 
   15    203 Jörn Haugerud              Indre Östfold Ok                  59:13 
   16    201 Trygve Tveterås            Fredrikstad SK                    59:38 

         199 Erik Unaas                 Indre Östfold Ok                 Felst. 
         195 Kjell Einar Andersen       Varteig O-Lag                    Felst. 
         206 Axel Bromander             Fredrikstad SK                   Felst. 
         208 Jo Köhn                    Halden SK                        Felst. 
         209 C G Strutz                 Eds SK                         ej start 



H 40  (19)              3.7 km   16 K               

    1    179 Thor Mella                 Östmarka OK                       32:34 
    2    447 Bo Engdahl                 Baekkelaget SK                    34:51 
    3    172 Jan Arild Johnsen          Fossum                            36:20 
    4    174 Jörgen Ekman               Västvärmlands OK                  36:36 
    5    173 Per Carlsson               Nyköpings OK                      37:57 
    6    184 Johan Möller               OK Linné                          39:42 
    7    171 Martin Carlsson            Sundbybergs IK                    40:00 
    8    182 Finn Henry Lillestrand     Trösken IL                        40:26 
    9    177 Lars G Johansson           Vänersborgs SK                    44:49 
   10    180 Björn Tore Thoresen        Sarpsborg O-Lag                   45:44 
   11    170 Mikael Svensson            Annebergs GIF                     47:31 
   12    178 Eivind T Solhaug           OK Moss, Norge                    48:02 
   13    181 Dag Andersen               Varteig O-Lag                     48:31 
   14    176 Saxe Fröshaug              Indre Östfold Ok                  53:03 
   15    187 Hans Mandahl               Östra Almby FK                    53:42 
   16    183 Sven Simonsen              Fredrikstad SK                    54:59 
   17    186 Dag Brenås                 Varteig O-Lag                     55:16 
   18    185 Torgeir Sloreby            Sarpsborg O-Lag                 1:14:31 

         175 Dan Nilsson                Nyköpings OK                   ej start 



H 35  (8)               4.5 km   13 K               

    1    160 Mats Eriksson              Hagaby GoIF                       40:17 
    2    166 Max Tholén                 OK Skogshjortarna                 40:51 
    3    165 Pål Backström              Halden SK                         43:55 
    4    161 Bent-Joar Wang             Tistedalen FL                     46:42 
    5    162 Joakim Mellqvist           Västvärmlands OK                  47:51 
    6    163 Björn Axel Gran            Halden SK                         58:09 
    7    164 Peter Lerche Raadal        Gjö-Vard 0L                     1:02:18 

         159 Steinar Låg                Östmarka OK                      Felst. 



H 21  (37)              4.9 km   16 K               

    1     26 Jon Pedersen               Trösken IL                        35:35 
    2     23 Pekka Itävuo               Halden SK                         35:44 
    3      5 Kjetil Björlo              Halden SK                         35:46 
    4     13 Gunnar Elveljung           IFK Göteborg                      37:23 
    5     33 Per Olaussen               Fredrikstad SK                    37:24 
    6     21 Per-Anders Bergman         OK Tyr                            37:58 
    7      1 Steven Hale                OK Tyr                            39:01 
    8     20 Jonas Hogedal              Vänersborgs SK                    39:43 
    9     12 Helmer Westlund            Halden SK                         40:47 
   10     35 Erik Sundberg              Stora Tuna IK                     40:48 
   11      6 Maths Carlsson             Tolered-Utby Ol-klubb             41:08 
   12     31 Hans Lundgren              IK Hakarpspojkarna                41:17 
   13     11 Lars P. Nordström          Kils OK                           41:30 
   14     19 Mattias Karlsson           Halden SK                         41:41 
   15     37 Kjell Arild Karlsen        Fredrikstad SK                    41:45 
   16     34 Colin Mcintyre             OK Tyr                            42:32 
   17     10 Espen Jakobsen             Fredrikstad SK                    42:42 
   18     17 Tore Björseth Berdal       Wing OK                           42:57 
   19     27 Thomas Kullander           Sävedalens AIK                    44:04 
   20     29 Kristoffer Sideby          Göteborg-Majorna OK               44:30 
   21     32 Markus Adolfsson           I Linköpings OK                   46:19 
   22     28 Franz Doetsch              Halden SK                         46:33 
   23      7 Asgeir Lium                OSI Orientering                   50:15 
   24     15 Öystein Björke Olsen       Löten O-lag                       51:28 
   25      8 Erik Johansson             Falköpings AIK                    51:51 
   26     25 Robin Söderström           Stigmännen Karlshamns OK          52:45 
   27     30 Steinar Holt               Halden SK                         53:39 
   28      4 Mads Mikkelsen             IFK Göteborg                      56:55 
   29     22 Fredrik Hjort              Helsingborgs SOK                  58:34 
   30      2 Geir Ola Blystad           Löten O-lag                     1:09:56 
   31     16 Jostein Tafjord            Halden SK                       1:10:38 
   32     24 Claes-Tommy Herland        Indre Östfold Ok                1:12:16 
   33      9 Daniel Hägerstrand         IFK Göteborg                    1:12:47 
   34     18 Per Öivind Steffensen      OK Moss, Norge                  1:14:46 

          36 Joakim Millegård           Sävedalens AIK                   Felst. 
          14 Lars Öivind Amundsen       Trösken IL                       Felst. 
           3 Matthias Poell             OLC Wienerwald                   Felst. 



H 20  (4)               4.5 km   13 K               

    1     72 Magnus Hov                 Halden SK                         41:30 
    2     73 Stian Grann                Fossum                            44:31 
    3     74 Esten Öyen Fremmegard      Halden SK                         54:43 
    4     75 Sveinung Syversen          Halden SK                       1:04:26 



H 18  (9)               3.7 km   16 K               

    1     82 Martin Jullum              Halden SK                         29:59 
    1     76 Thomas Ruud                Sarpsborg O-Lag                   29:59 
    3     80 Håvard Berget              Sarpsborg O-Lag                   31:48 
    4     81 Erik Holmberg              Uddevalla OK                      32:48 
    5     78 Kristian Opsahl Bredesen   Fossum                            32:58 
    6     79 Patrik Hansson             Herrestads AIF                    42:07 
    7     77 Emil Unaas                 Indre Östfold Ok                  46:29 

          83 Tobias Karlsson            Eds SK                           Felst. 
          84 Johan Strutz               Eds SK                         ej start 



H 16  (21)              3.4 km   12 K               

    1    109 Eivind Landmark Tandrevold Fossum                            28:09 
    2    107 Magnus Ruud                Sarpsborg O-Lag                   28:26 
    3    102 Martin Vister              Indre Östfold Ok                  28:45 
    4     98 Magnus Oliversen           Trösken IL                        29:23 
    5     92 Anders Opsahl Bredesen     Fossum                            29:48 
    6    111 Kristian Schive            OK Moss, Norge                    31:24 
    7    101 Andreas Muri               Sarpsborg O-Lag                   31:55 
    8    110 Bård Hauan Andersen        Halden SK                         34:17 
    9    100 Daniel Persson             Hagaby GoIF                       34:41 
   10    108 Marcus Hansson             Herrestads AIF                    35:03 
   11    103 Jonas Olseng               Sarpsborg O-Lag                   35:31 
   12    106 Simen Haugerud             Indre Östfold Ok                  36:42 
   13     99 Niklas Olsen               OK Moss, Norge                    38:36 
   14     97 Erik Woodward              OK Moss, Norge                    39:54 
   15    104 Thor Olaf Klemsdal         Varteig O-Lag                     42:35 
   16     96 Eirik Berget               Sarpsborg O-Lag                   43:14 
   17     93 Johan Kaminsky             IF Hagen                          48:25 
   18     91 Dennis Johansson           Stångenäs AIS                     57:45 
   19    105 Mikael Hansson             Idefjordens SK                  1:20:11 

          95 Sebastian Wahlström        Snättringe SK                    Felst. 
          94 Sigurd Vinterhagen         Sarpsborg O-Lag                  Felst. 



H 14  (25)              3.1 km   9 K                

    1    127 Eskil Kinneberg            Raumar O-Lag                      25:24 
    2    115 Anders Vister              Indre Östfold Ok                  26:56 
    3    117 Joakim Carlsson            Sundbybergs IK                    27:07 
    4    124 Johan Salomonsson          Vänersborgs SK                    27:24 
    5    133 Fredrik Carlsson           Sundbybergs IK                    28:14 
    6    126 Daniel Oliversen           Trösken IL                        32:00 
    7    116 Sebastian Ekman            Västvärmlands OK                  32:47 
    8    125 Halvor Landmark Tandrevold Fossum                            34:49 
    9    120 Per Henrik Kristiansen     Fredrikstad SK                    38:45 
   10    118 Anton Tholén               OK Skogshjortarna                 39:08 
   11    129 Albin Östling              OK Skogshjortarna                 40:37 
   12    112 Stian Jensen               Sarpsborg O-Lag                   42:37 
   13    122 Trond Sveen                Halden SK                         44:34 
   14    496 Petter Ericson             Åmåls OK                          45:00 
   15    119 Torjus Holmsen             OK Moss, Norge                    47:12 
   16    128 Sjur Borge Hovi            Skien OK                          48:25 
   17    132 Morten Mysen               Indre Östfold Ok                  48:45 
   18    114 Gjermund Holm              Halden SK                         50:56 
   19    134 Mats Köhn                  Halden SK                         55:14 
   20    477 Gisle Maehlum              Fredrikstad SK                  1:08:31 
   21    113 Halvard Eriksen            OK Moss, Norge                  1:22:52 
   22    123 Even Kildebo               Halden SK                       1:38:23 

         121 Svend Sondre Fröshaug      Indre Östfold Ok                 Felst. 
         131 Sindre Stöten              Indre Östfold Ok               ej start 
         130 Olav Solhaug               OK Moss, Norge                 ej start 



H 12  (16)              2.7 km   9 K                

    1    146 Rasmus Mellqvist           Västvärmlands OK                  26:00 
    2    143 Gabriel Andersson          Idefjordens SK                    27:47 
    3    147 Tomas Schive               OK Moss, Norge                    34:49 
    4    142 Ludvig Andersson           Idefjordens SK                    36:21 
    5    148 Tord Haflan                Nydalen SK                        37:12 
    6    144 Ole Edvin Skjeltorp        Fredrikstad SK                    37:15 
    7    141 Espen Björk                Halden SK                         43:49 
    8    154 Michael Woodward           OK Moss, Norge                    52:29 
    9    150 Håkon Kindem               Gimle                             55:42 
   10    140 Olof Bollmark              IF Hallby                         56:24 
   11    149 Christopher Gundersen      Halden SK                         59:07 
   12    523 Erik Ögren                 Bergnäsets AIK                    59:28 
   13    151 Jan Markus Ramböl          Indre Östfold Ok                1:05:25 
   14    145 Henrik Röed Vaglen         Idd Sportsklubb                 1:11:11 

         152 Jonas Löngaa               Idd Sportsklubb                  Felst. 
         153 Jonas Johansson            Stångenäs AIS                  ej start 



H 10  (3)               2.1 km   9 K                

    1    156 Henning Bollmark           IF Hallby                         24:58 
    2    155 Magnus Henriksen Solstrand Tistedalen FL                     28:57 
    3    448 Kristoffer Jacobsson       Eds SK                            43:02 



D 70  (2)               2.1 km   8 K                

    1    335 Kerstin Adrian             Sjövalla FK                     1:18:14 

         336 Eva Falk                   IK Stern                       ej start 



D 65  (2)               2.1 km   8 K                

    1    333 Gro Bakken                 Stigsökarna                       39:36 
    2    334 Tirill Liby Seip           Drangedal O-Lag                   41:00 



D 60  (2)               2.1 km   8 K                

    1    331 Ingrid Jansson             Säterbygdens OK                   39:23 
    2    332 Grete Vestby               Varteig O-Lag                     47:12 



D 55  (5)               2.1 km   8 K                

    1    325 Eva Irene Moe              Halden SK                         25:35 
    2    329 Siv Antonsen               Fredrikstad SK                    29:06 
    3    327 Anni Gunnarstorp           Halden SK                         33:58 
    4    328 Bodil Berby                Trösken IL                        35:52 
    5    326 Hanne Beate Gjestvang      Toten-Troll OL                    50:41 



D 50  (10)              2.3 km   9 K                

    1    440 Unni Strand Karlsen        Fredrikstad SK                    25:39 
    2    314 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                    26:52 
    3    315 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      27:14 
    4    316 Kerstin Burman             Kvillebyns SK                     27:16 
    5    317 Gerd Björseth              Krokstadöra IL                    27:29 
    6    320 Tove Lunde                 Fredrikstad SK                    31:10 
    7    322 My Engström                Lerums SOK                        33:55 
    8    318 Evamarie Lundahl           IF Hagen                          37:11 
    9    319 Siv Johansson              Falköpings AIK                    42:51 

         321 Monica Ivarsson            OK Skogshjortarna                Felst. 



D 45  (15)              2.3 km   9 K                

    1    304 Anne Haugerud              Indre Östfold Ok                  24:26 
    2    312 Monica Knutsson            Sävedalens AIK                    25:39 
    3    303 Bente Landmark             Fossum                            27:55 
    4    310 Bente Line                 Skaukameratene OL                 28:10 
    5    313 Maria Ericson              Åmåls OK                          28:44 
    6    309 Gun A Jakobsen             Fredrikstad SK                    29:00 
    7    443 Runa Skyttersäter          Heming/Njård O-lag                29:19 
    8    302 Elisabet Månsson           OK Löftan                         30:28 
    9    294 Elsie Brenne               Varteig O-Lag                     32:31 
   10    306 Katarina Östling           OK Skogshjortarna                 32:52 
   11    301 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      34:19 
   12    307 Ingrid Opsahl Bredesen     Fossum                            35:29 
   13    308 Ann Karin Ramböl           Indre Östfold Ok                  36:59 
   14    305 Viveka Lassing             Frosta OK                         43:13 
   15    311 Annica Magnusson           KFUM Örebro OK                    54:21 



D 40  (10)              3.2 km   11 K               

    1    290 Helena Eriksson            Eds SK                            39:12 
    2    299 Eva-Lena Jonsson           Nyköpings OK                      39:21 
    3    298 Wenche Lindlöv             Sarpsborg O-Lag                   39:32 
    4    292 Hillevi Eriksson           IF Hallby                         46:33 
    5    291 Solveig Sikkeland          Tyrving                           49:38 
    6    300 Catrine Karlsson           Hagaby GoIF                       55:07 
    7    297 Heidi Börstad              Sarpsborg O-Lag                   56:14 
    8    295 Berit Jansson              Falköpings AIK OK               1:15:37 
    9    293 Ellen Åsberg               Sarpsborg O-Lag                 1:16:08 
   10    296 Maria Johansson-Wallin     OK Skogshjortarna               1:29:10 



D 35  (8)               3.2 km   11 K               

    1    282 Hanne Lerche Raadal        Halden SK                         31:30 
    2    287 Trine Olaussen             Fredrikstad SK                    33:40 
    3    281 Anna Nordström             Kils OK                           34:18 
    4    286 Annika Hale                OK Tyr                            34:36 
    5    288 Runa Lien Backström        Halden SK                         36:08 
    6    285 Anette Bergman             OK Tyr                            37:14 
    7    283 Solbritt Andersen          Varteig O-Lag                   1:07:06 
    8    284 Carina Svensson            Annebergs GIF                   1:42:40 



D 21  (16)              3.7 km   16 K               

    1     44 Linda Take                 OK Djerf                          36:38 
    2     49 Karianne Hauge             Halden SK                         37:14 
    3     47 Heidi Tronböl              OSI Orientering                   39:16 
    4     54 Elin Cathrine Hagen        Halden SK                         41:08 
    5     51 Linda Ryen                 OK Djerf                          43:25 
    6     46 Ann Helen Aabogen Haugaard Skaukameratene OL                 43:37 
    7     48 Hanna Johansson            OK Skogshjortarna                 45:27 
    8     45 Jenny Larsson              OK Skogshjortarna                 45:49 
    9     50 Kersti Lassing             Frosta OK                         53:14 
   10     55 Monica Meum Johansen       OK Moss, Norge                    53:54 
   11     42 Kaja Hansen                OK Moss, Norge                    56:43 
   12     53 Britt-Marie Erlandsson     Stigsökarna                       57:38 
   13     41 Ragnhild Bente Andersen    Halden SK                         58:26 
   14     43 Anna Berlin                IFK Göteborg                    1:01:41 
   15     52 Vigdis Hoböl               Östmarka OK                     1:02:25 

          56 Hanna Strutz               Eds SK                         ej start 



D 20  (3)               3.2 km   11 K               

    1     59 Jonna Engström             Lerums SOK                        38:23 
    2     58 Lisa Engström              Lerums SOK                        53:08 

          57 Sanna Eriksson             IF Rigor                       ej start 



D 18  (12)              3.2 km   11 K               

    1     68 Gitte Bromander            Fredrikstad SK                    29:22 
    2     70 Sofia Salomonsson          Vänersborgs SK                    34:09 
    3     61 Lina Persson               Hagaby GoIF                       35:36 
    4     64 Elise Jakobsen             Fredrikstad SK                    36:39 
    5     65 Kristin Skaar              Ryda SK                           38:11 
    6     63 Stine Alexandersen         Fredrikstad SK                    39:40 
    7     62 Anna Månsson               OK Löftan                         42:45 
    8     60 Charlotte Ihrfors          IFK Lidingö                       52:32 
    9    497 Sofia Ericson              Åmåls OK                          53:46 
   10     67 Kathrine Ahlsen            Halden SK                         55:16 
   11     69 Ida Engström               Lerums SOK                        56:18 
   12     66 Siri Wahlström             Snättringe SK                     58:48 



D 16  (12)              2.9 km   9 K                

    1    340 Johanna Ericson            Åmåls OK                          29:01 
    2    343 Ida Katrine B Thoresen     Sarpsborg O-Lag                   29:42 
    3    341 Rebecca Bejbom             Uddevalla OK                      30:01 
    4    344 Emma Carlsson              Sundbybergs IK                    35:39 
    5    445 Rikke Skyttersät Iversen   Heming/Njård O-lag                37:03 
    6    349 Susanne Tveterås           Fredrikstad SK                    37:21 
    7    348 Isabelle Johansson         Idefjordens SK                    39:16 
    8    347 Johanna Nilsson            Falköpings AIK OK                 41:26 
    9    345 Trine Mathea Skjeltorp     Fredrikstad SK                    41:53 
   10    346 Nele Simonsen              Fredrikstad SK                    45:18 
   11    350 Sofia Hansson              Idefjordens SK                    45:28 
   12    342 Silje Borge Hovi           Skien OK                          53:30 



D 14  (21)              2.4 km   8 K                

    1    368 Lovisa Adolfsson           Tullinge SK                       24:12 
    2    351 Amilia Björklund           Sävedalens AIK                    24:16 
    3    355 Kamilla Olaussen           Fredrikstad SK                    25:31 
    4    354 Elin Månsson               OK Löftan                         26:02 
    5    362 Annette Woodward           OK Moss, Norge                    29:16 
    6    358 Guro Alexandersen          Fredrikstad SK                    29:30 
    7    361 Ingvild Karlsen Björlo     Halden SK                         30:01 
    8    363 Lisa Reichenberg           Idefjordens SK                    30:43 
    8    353 Charlotta Klevedal         Kvillebyns SK                     30:43 
   10    357 Amanda Leo                 OK Stigen                         32:12 
   11    366 Mari Bolstad               Indre Östfold Ok                  33:56 
   12    352 Rebecka Andersson          Idefjordens SK                    34:29 
   13    364 Ebba Hjort                 Helsingborgs SOK                  35:01 
   14    356 Trude Sletten              Indre Östfold Ok                  35:13 
   15    370 Nikoline Bromander         Fredrikstad SK                    37:51 
   16    555 Fröya Andersen             Halden SK                         38:04 
   17    369 Ida Elisabeth Finstad      OK Moss, Norge                    40:54 
   18    367 Siv Simonsen               Fredrikstad SK                    46:51 
   19    365 Elin Hansson               OK Flundrehof                     48:19 
   20    360 Anna Larsson               Falköpings AIK                    51:51 
   21    359 Linn Mari Ramböl           Indre Östfold Ok                  54:57 



D 12  (17)              2.7 km   9 K                

    1    374 Gry Granstedt              Idefjordens SK                    25:44 
    2    385 Maja Lundgren              IK Hakarpspojkarna                26:10 
    3    380 Linnea Adolfsson           Tullinge SK                       26:26 
    4    378 Marianne Opsahl Bredesen   Fossum                            27:43 
    5    373 Malin Reichenberg          Idefjordens SK                    29:23 
    6    472 Sigrid Ottestad Hansen     Gimle                             29:36 
    7    377 Sarah Hale                 OK Tyr                            30:44 
    8    383 Johanne Solhaug            OK Moss, Norge                    32:19 
    9    375 Sara Bergman               OK Tyr                            39:05 
   10    372 Vilde Kinneberg            Raumar O-Lag                      41:20 
   11    379 Sigrid Alexandersen        Fredrikstad SK                    44:52 
   12    382 Malene Finstad             OK Moss, Norge                    45:04 
   13    384 Carolina Larsson           Åmåls OK                          47:15 
   14    444 Pia Skyttersäter Iversen   Heming/Njård O-lag                54:15 
   15    371 Kaja Olsen                 OK Moss, Norge                  1:25:07 

         386 Sofie Lillestrand          Trösken IL                       Felst. 
         381 Solveig Karlsen Björlo     Halden SK                      ej start 



D 10  (5)               2.1 km   9 K                

    1    393 Emmy Hansson               OK Flundrehof                     24:20 
    2    391 Ingrid Landmark Tandrevold Fossum                            24:50 
    3    395 Ebba Ekman                 Västvärmlands OK                  25:05 
    4    392 Gina Granstedt             Idefjordens SK                    27:00 
    5    394 Oda Fröshaug               Indre Östfold Ok                  49:58 



Öppen 1  (53)           2.1 km   9 K                

    1    560 Gustav Bergström           Göteborg-Majorna OK               18:58 
    2    469 Helge Slåtterö             Gimle                             21:49 
    3    452 Emil Kristiansen           Idefjordens SK                    22:17 
    4    475 Marie Olaussen             Fredrikstad SK                    22:19 
    5    453 Evelina Kristiansen        Idefjordens SK                    23:10 
    6    451 Marcus Paulsson            Herrestads AIF                    23:23 
    7    456 Elis Nordström             Kils OK                           24:38 
    8    476 Lasse Simonsen             Fredrikstad SK                    24:52 
    8    531 Ole Herman Kristiansen     Fredrikstad SK                    24:52 
    8    554 Alistaair Mc  Intyre       OK Tyr                            24:52 
   11    483 Philip Ferstad             Sarpsborg O-Lag                   25:13 
   12    473 Sindre Ottestad Hansen     Gimle                             25:31 
   13    492 Sindre Haugerud            Indre Östfold Ok                  25:33 
   14    470 Maria Fosby                Gimle                             26:15 
   14    471 Karoline Fosby             Gimle                             26:15 
   16    556 Carl Henrik Westberg       Halden SK                         27:29 
   17    465 Olav Milian S Gran         Halden SK                         28:06 
   18    559 Simon Nilsson              Falköpings AIK                    28:33 
   19    468 Fedrik Raadal-Simonsen     Halden SK                         28:44 
   20    534 Jörgen Vister              Indre Östfold Ok                  28:48 
   21    458 Tobias Lerche Fodstad      Gjö-Vard 0L                       29:14 
   22    490 Martine Löwengreen         Sarpsborg O-Lag                   29:16 
   23    466 Håkon Raadal Björlo        Halden SK                         29:20 
   24    463 Maria Kildebo              Halden SK                         29:24 
   25    532 Eivind Gulliksen           Fredrikstad SK                    29:45 
   26    481 Arne Solhaug               OK Moss, Norge                    30:40 
   27    457 Isabell Larsson            Åmåls OK                          30:45 
   28    547 Carl Carlsson              Nyköpings OK                      30:53 
   29    464 Guro Björk                 Halden SK                         31:48 
   30    516 Oliver Hale                OK Tyr                            31:51 
   31    455 Gustav Andersson           Idefjordens SK                    32:01 
   32    524 Elvy Fredin                Stigsökarna                       32:03 
   33    482 Eirill Haflan              Nydalen SK                        32:06 
   34    474 Anna Emilie Klemsdal       Varteig O-Lag                     34:26 
   35    488 Marthe Kristensen          Sarpsborg O-Lag                   34:27 
   36    515 Emma Bergman               OK Tyr                            35:16 
   37    489 Emil Lövengreen            Sarpsborg O-Lag                   36:37 
   38    459 Christian Lillestrand      Trösken IL                        36:52 
   39    539 William Nilsson            Nyköpings OK                      39:27 
   40    478 Simen Finstad              OK Moss, Norge                    48:00 
   41    480 Oscar Holmen               OK Moss, Norge                    48:36 
   42    479 Ingrid Holmen              OK Moss, Norge                    48:47 
   43    485 Helena Åsberg              Sarpsborg O-Lag                   50:55 
   44    484 Juliane Åsberg             Sarpsborg O-Lag                   51:07 
   45    491 Sirill Sloreby             Sarpsborg O-Lag                   51:12 
   46    494 Maria Eriksson             Eds SK                            52:08 
   47    460 Fredrik Lillestrand        Trösken IL                        52:33 
   47    462 Benedikte Vestby           Trösken IL                        52:33 
   49    461 Jenny Martine Theodorsen   Trösken IL                        52:36 
   50    487 Ida Aabogen Haugaard       Skaukameratene OL                 53:41 
   51    486 Marie Lindlöv Jensen       Sarpsborg O-Lag                   54:01 
   52    551 Vera Lundgren              IK Hakarpspojkarna                55:55 
   53    565 Lina Larsson                                               1:11:51 



Öppen 5  (31)           2.9 km   9 K                

    1    505 Per Öyvind Kindem          Gimle                             29:03 
    2    501 Olle Hansson               OK Flundrehof                     32:15 
    3    506 Björn Slåtterö             Gimle                             32:16 
    4    561 Jens Anders Bolstad        Indre Östfold Ok                  34:23 
    5    544 Janne Eriksson             Eds SK                            37:40 
    6    449 Katarina Nolberg           Eds SK                            37:45 
    7    504 Tom Björge Gundersen       Halden SK                         39:36 
    8    533 Torill Vister              Indre Östfold Ok                  41:00 
    9    537 Marcus Karlsson            OK Skogsmunken                    42:17 
   10    503 Marianne Billington        Halden SK                         43:05 
   11    507 Bernt Henrik Hansen        Gimle                             43:27 
   12    521 Torbjörn Salomonsson       Vänersborgs SK                    44:05 
   13    518 Fredrik Ögren              Bergnäsets AIK                    44:49 
   14    540 Guro Gjestvang             Toten-Troll OL                    45:44 
   15    543 Barbro Undvall             Sundbybergs IK                    47:22 
   16    500 Annika Paulsson            Herrestads AIF                    47:31 
   17    509 Kari Lund                  Skaukameratene OL                 49:56 
   18    567 Harald Wibye               OK Moss, Norge                    51:43 
   19    548 Monica Carlsson            Nyköpings OK                      52:11 
   20    508 Kristin Alexandersen       Fredrikstad SK                    53:55 
   21    538 Marie Lindell              OK Stigen                         55:55 
   22    563 Jenny Johansson                                              57:02 
   23    564 Linda Eklund                                                 57:05 
   24    527 Karin Johansson            Sävedalens AIK                  1:01:01 
   25    566 Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                1:02:10 
   26    562 Kai Håkon Sletten          Indre Östfold Ok                1:02:25 
   27    510 Vivianne Graarud           Skaukameratene OL               1:02:58 
   28    511 Brita Böhn                 Skaukameratene OL               1:03:06 
   29    542 Birgitta Axelsson          OK Skogsmunken                  1:04:20 

         522 Nora Woodward              OK Moss, Norge                   Felst. 
         558 Lars Erik Holmsen          OK Moss, Norge                   Felst. 



Öppen 8  (17)           4.5 km   13 K               

    1    529 Tormod Jensen              Sarpsborg O-Lag                   42:03 
    2    530 Jonas Lindell              Stigsökarna                       45:32 
    3    517 Per Ögren                  Bergnäsets AIK                    48:35 
    4    526 Bo Karlsson                Ljungskile FK                     52:41 
    5    550 Torbjörn Kullerud          Sarpsborg O-Lag                   57:39 
    6    545 Joakim Axelsson            OK Skogsmunken                    59:01 
    7    541 Stefan Månsson             OK Löftan                       1:00:56 
    8    520 Bernt Myrvold              Sarpsborg O-Lag                 1:05:01 
    9    525 Heli Marjomaa              Stigsökarna                     1:05:45 
   10    513 Espen Unaas                Indre Östfold Ok                1:11:17 
   11    557 Öivind Holt                Halden SK                       1:11:22 
   12    553 Öivind Berget              Sarpsborg O-Lag                 1:11:36 
   13    528 Håkan Ihrfors              IFK Lidingö                     1:13:46 
   14    552 Emelie Svalin              Vänersborgs SK                  1:31:05 
   15    519 Birgit Hansson             Herrestads AIF                  1:51:15 

         549 Göran Lassing              Frosta OK                        Felst. 
         568 Johan Lindgren                                              Felst.